přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. července 2009, 08:56

Schindlerová má stříbro z ME do 22 let

Česká chodkyně zaznamenala první český medailový úspěch na šampionátu v litevském Kaunasu. Do finále postoupil i tyčkař Kudlička, diskař Stašek a stýplař Kocourek naopak končí.

Zuzana Schindlerová avizovala své plány poprat se o jednu z medailí na ME do 22 let už od začátku sezony. Dnes je svěřenkyně trenéra Ivo Pitáka dokázala naplnit, když v závodě na 20 km nestačila po výkonu 1:33:42 jen na Jelenu Šumkinovou. Bronz brala další Ruska Taťjana Šemjakinová.

"První kilometry se šly relativně pomalu, skupina se držela pohromadě, spíš jsme nechaly tahat soupeřky, které neměly moc šancí na medaile. Od poloviny tratě za to vzaly Rusky a začalo se to trhat," posala průběh Schindlerová, která se na 14. km dokázala společně s pozdější vítězkou odpoutat od zbytku pole a vytvořit si na stříbrné pozici mírný náskok. Později však výrazně zrychlila Běloruska Drabeniová a začala se spolu s nakonec bronzovou Šemjakinovou na českou závodnici dotahovat.

"Zlobila opravdu hodně. Naštěstí však dostala třetí terčík a byla dvě kola před cílem diskvalifikovaná. V ohrožení byla i  Šemjakinová, tak na mě pak radši už moc netlačila. Na vítězku jsem asi neměla, ta si s náma ostatníma dělala v podstatě co chtěla," doplnila Schindlerová, které dnešní úspěch dodal klid před nadcházejícím mistrovství světa v Berlíně. "Svou práci jsem si letos odvedla. Na MS si tak budu moci dovolit riskovat a jít, jak uznám za vhodné a bez obav, že sezóna bude neúspěšná. Žádný výsledek tak nebude katastrofa, v Berlíně můžu akorát získat. A o to se chci pokusit," prohlašuje ambiciozní závodnice.

Kariéra Zuzany Schindlerové se zatím nápadně podobá cestě, kterou prošla její předchůdkyně Barbora Pitáková (dříve Dibelková). Obě startovaly na ME do 22 let dvakrát a napoprvé obsadily šesté místo, při druhém ze startů pak už následovala medaile. Před čtyřmi lety navázala Pitáková na bronz z ME senzačním pátým místem na MS v Helsinkách. Bude si historie podobná i tentokrát? 

Kvalifikace
Bez problémů si s postupovými boji poradil tyčkař Jan Kudlička. Stejně jako šest jeho soupeřů pokořil kvalifikační limit do finále 540 cm, na postup nakonec stačil i výkon o 10 cm horší.

Šampionát naopak skončil pro diskaře Martina Staška, který hodil nejdále 49.61 m a celkově obsadí 24. příčku. Na postup bylo třeba hodit o téměř 5 metrů dále (54.36). Nejlepší výkon kvalifikace 59.49 předvedl Němec Wierig.

Postup mezi nejlepší se nevydařil ani stýplaři Milanu Kocourkovi, který doběhl sedmý ve svém semifinále v čase 9:04.12 a v celkovém pořadí mu bude patřit 15. příčka. Na finále byl potřeba výkon lepší než 9:01.80.

Desetiboj
I po sedmi disciplínách drží Adam Nejedlý sedmou příčku s dílčím skore 5495 b. František Staněk je s 5246 b průběžně patnáctý, David Sazima (5178) o dvě příčky za ním.

Výsledky zde. 

Adam Pražák

Vytisknout