přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. března 2010, 16:59

Schindlerová drží tradici, je první limitářkou

Chodkyně Zuzana Schindlerová udělala v neděli na mítinku v Luganu první zápis do nominačního seznamu pro nadcházející evropský šampionát v Barceloně.

Chodecký mítink ve švýcarském Luganu je Schindlerové zamilovaný závod. Aby ne, v posledních letech zde splnila nominační kritéria pro olympijské hry a mistrovství světa, letos si otevřela dveře pro kontinentální mistrovství Evropy a to i přesto, že se musela vyrovnat s následky zdravotních komplikací, které ji na měsíc vyřadily z tréninku. „Na začátku roku jsem měla problémy, patrně zánět okostice, ale s diagnózou si doktoři nebyli úplně jistí. Nemohla jsem standardně trénovat, jenom jsem plavala a veslovala. Nabývala mi sice svalová hmota, ale pro chodeckou formu nic moc,“ líčí svěřenkyně Iva Pitáka, která kvůli tomu zvažovala, zda nevynechat celou letošní sezonu.

Díky soustředění koncem února, které už absolvovala bez bolesti, se však spolu s trenérem rozhodli mítink v Luganu absolvovat. „Měla jsem před startem trochu obavy, jak to zvládnu, ale už v průběhu jsem věděla, že to bude dobré. Nešlo se moc rychle a já si hlídala čas. Nakonec to s přehledem padlo,“ říká sedmá žena pořadí, která měla po výkonu 1:33:17 na limit pro ME k dobru minutu a 13 vteřin.

Předvedený čas jí zajišťuje účast také na Světovém poháru, který letos v červnu hostí mexická Chihuahua. To bude patrně pro chodce nejprestižnější událost roku. “Letos není MS ani olympiáda, takže se světoví chodci budou připravovat hlavně na pohár. Chtěla bych tam zajít něco pořádného. Člověk ale nikdy neví, co se může stát - je to ve výšce, je tam časový posun... Těžko si dávat nějaké ambice ohledně umístění. Co se týče mistrovství Evropy, tam bych ráda byla ještě výš, i když konkurence bude také silná,“ rozvažuje Schindlerová, kterou ale ze všeho nejdřív čeká v dubnu v Poděbradech obhajoba mistrovského titulu. A že to nemusí být zrovna procházka růžovým sadem, naznačily i výsledky z Lugana.

Jen o dvě příčky níže než ona a o půldruhé minuty později došla do cíle její kolegyně z reprezentace Lucie Pelantová. Pouhých 18 vteřin chybělo, aby se i ona radovala z limitu pro ME, útěchou jí mohl být aspoň nominační čas pro SP  „Lucka šla výborně a zvláště bude-li v Poděbradech útočit na limit, bude to jistě velmi pěkný závod. Je ale otázka, jestli už v tu dobu nebude mít splněno ze slovenských Dudinců,“ dodává Schindlerová.

Nejen jim dvěma se ale v Luganu dařilo. Lukáš Gdula vyhrál kategorii juniorů a časem 43:14 z desetikilometrové trati se nominoval na šampionát své kategorie, který se letos koná v kanadském Monctonu. I on se nominoval na SP, kam ho doprovodí Pavel Schrom, který došel na třetím místě v čase 44:51. Výborně šla i dvojčata Drahotovy, ještě ani ne patnáctileté chodkyně dosáhly časů 51:59 (Anežka) a 52:02 (Eliška) a obsadily v kategorii juniorek čtvrté a páté místo. Od 11. do 13. místa se pak seřadily jejich vrstevnice Půčková, Frydrychová a Staňková. Dvacátá mezi ženami byla Karolína Škrášková a mezi muži dosáhl na nejlepší umístění čtyřiadvacátý Karel Kettner. Vítězi se stali Ital Alex Schwazer ve výborném národním rekordu 1:18:24 a Číňanka Li Yanfei s výkonem 1:31:27.

Výsledky z Lugana

Adam Pražák

Vytisknout