Schindlerová a Tóth ovládli Poděbrady, mistrovský double pro Bílka

sobota 25. dubna 2009
Česká reprezentantka obhájila republikový titul, navíc přidala i absolutní vítězství. Slovák Matej Tóth ozdobil mítink vynikajícím osobním rekordem, Roman Bílek po padesátce získal i premiérové zlato na dvacítce.

Schindlerová brala vše
Zuzana Schindlerová
bezpečně získala po roce druhé zlato z mistrovství ČR, letos kořeněné i celkovým vítězstvím. „Čas byl dnes vedlejší, i když jsem samozřejmě chtěla jít co nejlíp. Ale hlavně jsem strašně moc chtěla vyhrát,“ prohlásila v cíli staronová šampionka, jež dosáhla velmi solidního výkonu 1:35:04. „Italka mi zkoušela nastoupit, párkrát mi unikla i na pár metrů. Důležité ale bylo, že jsem ji vždy dokázala dotáhnout. A v pravou chvíli nastoupit,“ pochvalovala si aktuálně nejlepší česká chodkyně. Její italská průvodkyně po tři čtvrtiny trati Gisella Orsiniová si pak došla bezpečně pro druhé místo (1:35:59), třetí příčku obsadila Slovenka Mária Gáliková (1:36:40). Schindlerová uspěla, přestože v posledních týdnech nebyla fit. „O zranění jsem ani nevěděla, závod dělá svoje,“ usmála se svěřenkyně Iva Pitáka. Sám trenér pochopitelně kvitoval její úspěch, i když přiznal, že v úvodu, kdy Schindlerová nasadila ostré tempo a rychle soupeřkám odskočila, musel svou „ovečku“ krotit. „Řekl jsem jí, že cílem je vyhrát, ne honit čas,“ prohlásil. Schindlerová si klade za cíl v sezoně medaili na ME do 22 let a uspět chce i na velkém MS. Republikové stříbro dnes získala absolutně třináctá Hana Herberová, jež spolu s Schindlerovou obsadila v mezistátním utkání čtvrté místo, bronz putoval na krk Karolíny Škráškové. Orsiniová pomohla své zemi spolu Giorgiovou (celkově pátá) k týmovému vítězství, druhé skončily Slovenky, třetí Švýcarky.

Skvělý Tóth, českým šampionem Bílek
Mužskou dvacítku suverénně ovládl Matej Tóth, který svým osobním rekordem 1:20:53 výrazně zkvalitnil poděbradský mítink. „Snil jsem o čase pod 1:21. Povedla se mi letos ještě lépe padesátka, chtěl bych v ní na MS skončit do desátého místa,“ vyhlásil smělý cíl slovenský reprezentant. „Až v závěru jsem se cítil unavený, ale v té euforii už jsem to nevnímal,“ radoval se v cíli z třetího triumfu v polabských lázních. „Těžší bylo minulé vítězství, o které jsem bojoval do posledních metrů. I když jsem dnes šel lepší čas,“ zhodnotil. Druhou pozici získal o tři minuty zpět Ital Jean Jacques Nkouloukidi. Třetí místo obsadil Tóthův krajan Anton Kučmín, který tak podtrhl slovenský triumf výhrou v mezistátním utkání. Exoticky vyhlížející Ital zase pomohl svému týmu ke druhé pozici, třetí byli s odstupem Francouzi.
Český tým dovedl k páté příčce Roman Bílek, absolutně desátý, který republikovým zlatem za čas 1:31:11 získal mistrovský double, nejlepší byl totiž letos už na padesátce. „Dnes to byl souboj věku s časem,“ trpce se smál v cíli šampion, pro nějž to byla dvacítce premiéra na nejvyšším stupínku MČR. „V tom horku to bylo sado maso,“ přiznal. „Dostal jsem druhý terčík, a tak jsem musel jít poslední kilometry takticky, na jistotu,“ uvedl Bílek k tomu, že se na něj v závěru závodu významně dotahoval obhájce titul Miloš Holuša. „Je vidět, že probíhá generační výměna,“ připustil 41letý šampion Bílek. „Jestli tady za rok budu? V mém věku nevím, ani co bude za měsíc,“ dodal. Holuša nakonec došel se ztrátou 25 vteřin. „Chybělo mi ještě kolo,“ komentoval stahování Bílkova náskoku. Nelituje prý ani toho, že už se nedotáhne na sedm titulů dnes pátého Jiřího Malysi. V cíli totiž potvrdil, že to byl jeho poslední závod na mistrovství republiky, neboť letošní sezóna je jeho poslední. „Ať už to vezme někdo po mně,“ usmál se muž, který všech šest triumfů získal v řadě, kterou narušil až dnes Bílek. A Holuša nemyslel ani tak svého dnešního pokořitele-generačního souputníka, ale třeba v cíli třetího Čecha Jakuba Zajíce.

Junioři druzí, Drahotovy páté
Nejlépe si z českých týmů vedl ten mužský juniorský, přestože mladým borcům nevyšly útoky na rychlé časy. A to byl nejlepší z našich, šestý Roman Říha, mimo utkání, desítku ušel za 45:42. Karel Ketner a Lukáš Gdula se však dostali do cíle hned závěsu, dorazil o čtyři, resp. pět vteřin později. Ketner a Gdula spolu vybojovali druhé místo za nedostižnými Italy, kteří obsadili nejvyšší dvě příčky. Richardo Macchi zaznamenal výborných 43:13, Vicenzo Taliano zůstal o 27 vteřin zpět. Bronz vybojoval ve finiši Litevec Genadij Kozlovskij, ani porážka švédského soupeře na pásce však nepomohla jeho družstvu, aby předskočilo na třetí pozici právě severské rivaly.

Utkání juniorek ovládly Italky a Francouzky, o celkovém vítězství reprezentantek Apeninského poloostrova však při shodě součtu bodů rozhodl suverénní výkon Antonelly Palmisanové v čase 48:02. Italka nadělila nejbližší dvojic rivalek ze země galského kohouta Delonové a Menuetové 1:46, resp. 1:54. Třetí skončily Maďarky, jež vedla v cíli pátá Krivánová. Češky svedly těsný souboj o čtvrté místo se Slovenkami, leč neúspěšný. Do pořadí utkání se započítávaly výkony rumburských dvojčat Drahotových, věkem ještě žákyň. Lepší byla o dvě minuty Eliška (53:55) než Anežka, celkově se srovnaly na 10. a 12 příčku.

Na poděbradský okruh vyrazil také chodecký dorost a veteráni, všichni na pětikilometrovou trať. Tři ze čtyř kategorií ovládli slovenští zástupci. Nejrychlejší ze všech byl dorostenec Patrik Spevák (24:40), za 31 vteřin po něm dorazil do cíle veterán (rok narození 1973) Peter Mečiar. Přesně o půlminutku zpět prošla cílem Diana Kačianovová, Litevka, která jako jediná narušila slovenskou hegemonii, mezi veteránkami uspěla Henrieta Rusnáková (27:23).

Z výsledků

Mistrovství ČR
Muži: 1. Roman Bílek 1:31:11, 2. Miloš Holuša (oba AK Kroměříž) 1:31:36, 3. Jakub Zajíc (Hvězda Pardubice) 1:37:17
Ženy: 1. Zuzana Schindlerová (USK Praha) 1:35:04, 2. Hana Herberová (Hvězda Pardubice) 1:50:08, 3. Karolína Škrášková (Škoda Plzeň) 1:55:09

Mezistátní utkání (týmy)
Muži: 1. Slovensko 4 body, 2. Itálie 6, 3. Francie 17, 4. Švédsko 21, 5. Česko 21, 6. Bělorusko 25, 7. Litva 28, 8. Irsko 35, 9. Švýcarsko
Ženy: 1. Itálie 7 bodů, 2. Slovensko 9, 3. Švýcarsko 11, 4. Česko 13, 5. Litva 19, 6. Francie 28
Junioři: 1. Itálie 3, 2. Česko 11, 3. Švédsko 15, 4. Litva 18, 5. Slovensko 22, 6. Francie 22, 7. Maďarsko 24
Juniorky: 1. Itálie 5, 2. Francie 5, 3. Maďarsko 17, 4. Slovensko 19, Česko 19

Mítink EAA
Muži: 1. Matej Tóth (Slovensko) 1:20:53, 2. Jean Jacques Nkouloukidi (Itálie) 1:23:55, 3. Anton Kučmín (Slovensko) 1:25:19
Ženy: 1. Zuzana Schindlerová (ČR) 1:35:04, 2. Gisella Orsiniová (Itálie) 1:35:59, 3. Mária Gáliková (Slovensko) 1:36:40
Junioři: 1. Riccardo Macchia 43:13, 2. Vicenzo Talliano (oba Itálie) 43:40, 3. Genadij Kozlovskij (Litva) 44:29
Juniorky: 1. Antonella Palmisanová (Itálie) 48:02, 2. Laurene Delonová 49:48, 3. Emilie Menuetová (obě Francie) 49:56

Výsledky dalších kategorií
Dorostenci: 1. Patrik Spevák 24:40, 2. Martin Tišťan 24:47, 3. Jozef Daňo (všichni Slovensko) 25:04
Dorostenky: 1. Diana Kačianovová (Litva) 25:41, 2. Timea Horváthová 27:59, 3. Boglárka Nagyová (obě Maďarsko) 28:07
Veteráni: 1. Peter Mečiar (Slovensko) 25:11, 2. Udo Schäffer (Německo) 26:55, 3. Rostislav Kovář (ČR) 29:15
Veteránky: 1. Henrieta Rusnáková (Slovensko) 27:23, 2. Jana Zárubová (ČR) 35:42, Jaroslava Pokorová DQ