Schindlerová a Holuša mistry na dvacítku

sobota 12. dubna 2008
Zuzana Schindlerová získala premiérový titul, Miloš Holuša už pátý v řadě. Celková vítězství vybojovali Polka Korzeniowská a Slovák Tóth. MU vyhráli Litevky a Španělé.

Zcela jasnou vítězku měl závod žen v Sylwii Korzeniowské, Polka již v Poděbradech triumfovala předloni. Sestra čtyřnásobného olympijského vítěze byla dnes mohutně povzbuzována svým bratrem Robertem. „Měla by jít na osobní rekord pod 1:30,“ hlásil Korzeniowski po startu. Jeho sestra plnila plán po více než polovinu trati, na desítce byla jen několik vteřin přes 45 minut. V cíli jí nakonec naměřili 1:31:16, přesto Polka nebyla zklamaná: „Pro mě byl důležitý limit, dnes to byl první ostrý závod a byl velmi dobrý, s výbornou atmosférou. Samotné se mi těžko šlo na osobní rekord.“
O necelé tři minuty za ní dorazila do cíle Zuzana Schindlerová (1:33:58). Připsala si tak nejen druhé místo, ale také dva republikové tituly – mezi ženami dospělými i do 22 let. „Já ani nevím, jak jsem šla rychle (čas), šlo nám o to, abych šla dobře technicky. Byl to super závod,“ radovala se z titulu již dříve jistá limitářka pro OH. „Ze začátku to přeci jen bylo dost rychlé,“ řekla k vývoji na trati, kde se od startu držela na druhé, třetí příčce, pak se sice propadla, ale závěr už byl zase skvělý. Malou tragédii si prožila diskvalifikovaná Slovenka Gáliková dlouho jdoucí na druhé příčce. Třetí byla za Schindlerovou Polka Dygaczová.
Druhou Češkou v pořadí (i do 22 let) byla Lucie Pelantová, na limit na OH to dnes bylo daleko (1:41:02). Podle jejího trenéra Pitáka se o něj pokusí na SP v Čeboksarech. Bronz si z MČR veze Monika Choděrová.
Vítězství v MU vybojovaly Litevky, které v redukovaném pořadí obsadily druhé a třetí místo za Schindlerovou. Češkám díky jejímu výhře a devátému místu patří stříbro. Bronz získaly Maďarky.

Mezi muži si vítězství z roku 2003 zopakoval Slovák Matej Tóth. Tentokrát to ovšem bylo stylem start cíl ve výborném čase 1:22:34. „Tehdy to bylo mnohem emotivnější, byl jsem prvním rokem mezi dospělými. Udělal jsem si tu velký osobák, navíc jsem zvítězil až díky závěru,“ srovnával své pět let staré vítězství. „Jsem rád, že jsem dokázal i v ne úplně ideálním závodě zajít dobrý čas a potvrdit limit pro OH,“ dodal. Velký souboj o stříbro svedli Francisco Arcilla a Marco De Luca. O deset vteřin se nakonec radoval prvně jmenovaný Španěl.
Jako šestnáctý dorazil do cíle první z Čechů Miloš Holuša a bez problémů obhájil loňský titul v čase 1:29:47. Velmi emotivně se loučil stříbrný Jiří Malysa (1:34:08). „Poslední mezistátko, zdravím všechny diváky,“ volal do televizní kamery. „Už od Atén dělám trenéra, v tom bych chtěl pokračovat. Věřím, že mladá generace nás postupně nahradí. Rychlostně na to už mnozí mají,“ zhodnotil vyhlídky české chůze po odchodu veteránů, kteří dnes reprezentovali. Po diskvalifikaci Romana Bílka na 17. kilometru si pro republikový bronz došel David Šnajdr. Titul mezi dvaadvacetiletými patří Vítu Hrdličkovi.
Mezistátní utkání jasně ovládli Španělé, vyrovnaný souboj o druhou až čtvrtou pozici vyzněl pro Bělorusy (2.) a Švédy (3.), na Slováky i přes výhru Tótha zbyla „bramborová“. Češi skončili šestí.

K vítězství juniorského družstva Španělek významně přispěla vítězka Lorena Castrillová, desítku ušla za 48 minut 32 vteřin. O patnáct sekund za sebou nechala druhou Christine Elssovou i třetí Maru Misuracaovou. O stříbře Němky rozhodl její drtivý finiš, Italku mohla těšit druhá příčka v mezistátním utkání. Bronz patří týmu Slovenek. České juniorky, věkem však ještě žákyně, se podle očekávání neprosadily. Nejlépe z nich šla Barbora Havranová (57:56), v absolutním pořadí sedmnáctá, pro MU se započítávala třináctá pozice. Hned za Havranovou skončila Olga Půčková, na svou týmovou kolegyni ztratila minutu a půl.

Také junioři našli svého šampióna v zemi z Pyrenejského poloostrova, impozantně triumfoval Lluis Torla ve výborném čase 40:45. Španěl nechal svého nejbližšího pronásledovatele za sebou o téměř minutu a půl. Výhru v mezistátním utkání však v Poděbradech získali Italové, neboť se k Torlovi na stupně vítězů připojili Federico Tontodonti a Vito Di Bari, mezi sebou je dělilo 26 sekund. Španělé skončili v MU těsně druzí, třetí místo vybojovali s odstupem Litevci. Čtvrtí skončili Češi, nejlépe se z naší trojice předvedl Lukáš Gdula, 15. v celkovém pořadí, 8. redukovaně. Lépe než zbylé duo pro MU (Bukáček, Zajíc) šel 16. Ketner i 18. Schrom.

Dorostenecký závod na pět kilometrů jednoznačně ovládl italský tým. Na stupně vítězů atleti z líhně evropské velmoci nepustili nikoho jiného. Mezi chlapci to dlouho vypadalo na triumf od startu vedoucího Giovanniho Renó, ten se však nakonec musel o 9 vteřin sklonit před Albertem Gabbiadinim. Čas vítěze – 21:51. Půlminutku za vítěznou dvojicí prošel cílem Andrea Previtalli. Za Italy se seřadila trojice Slováků, 7. došel lepší z našich Jiří Malysa.
Dívkám kralovala Antonella Palmisanová (24:17) s pohodlným třičtvrtěminutovým náskokem před Federicou Curiazziovou. Bronz uhájila De Rosová o devět sekund před Litevkou Klebauskaiteovou. Za ní protnula nejlepší z našich Adéla Frydrychová, těsně následovaná lepší z dvojčat Drahošových Eliškou.

Výsledky:
Medailisté mistrovství republiky:
Ženy: 1. Schindlerová 1:33:58, 2. Pelantová (obě USK Praha) 1:41:02, 3. Choděrová (Olymp Brno) 1:44:09
Ženy do 22 let: 1. Schindlerová 1:33:58, 2. Pelantová 1:41:02, 3. Škrášková (Sokol Plzeň) 2:06:15
Muži: 1. Holuša 1:29:47, 2. Malysa (oba AK Kroměříž) 1:34:08, 3. Šnajdr (N. Město nad Metují) 1:35:39
Muži do 22 let: 1. Hrdlička (SOUE Plzeň) 1:35:55, 2. Pazdera (Slavia Praha) 1:40:05, 3. Herber (Univerzita Brno) 1:41:00

Absolutní:
Muži (20 km): 1. Tóth (SR) 1:22:35, 2. Arcilla (Šp.) 1:23:06, 3. De Luca (It.) 1:23:16, … 16. (MU – 9.) Holuša 1:29:47, 25. (14.) Malysa 1:34:08, 29. Šnajdr 1:35:39, Bílek diskv.
Ženy (20 km): 1. Korzeniowská (Pol.) 1:31:16, 2. (MU – 1.) Schindlerová 1:33:58, 3. Dygaczová (Polsko) 1:34:17, … 13. (9.) Pelantová 1:41:02, 16. Choděrová 1:44:09, 19. (12.) Herberová 1:47:16
Juniorky (10 km): 1. Castrillová (Šp.) 48:32, 2. Elssová (Něm.) 48:47, 3. Misuraca (It.) 48:47, … 17. (MU – 13.) Havranová 57:56, 18. (14.) Půčková 59:19
Junioři (10 km): 1. L. Torla (Šp.) 40:45, 2. Tontodonti 42:12, 3. Di Bari (oba It.) 42:38, … 15. (8.) Gdula 46:23, 16. Ketner 46:33, 18. Schrom 46:50, 25. (12.) Bukáček 49:05
Dorostenky (5 km): 1. Palmisanová 24:17, 2. Curiazziová 25:04, 3. De Rosová 25:43 (všechny It.), … 5. Frydrychová 29:54
Dorostenci (5 km): 1. Gabbiadini 21:51, 2. Renó 22:00, 3. Previtali 22:31 (všichni It.), … 7. Malysa 26:33

Mezistátní utkání (týmy):
Ženy: 1. Litva 5, 2. Česko 10, 3. Maďarsko 13, 4. Španělsko 21, Švýcarsko a Bělorusko nedokončily
Muži: 1. Španělsko 6, 2. Bělorusko 11, 3. Švédsko 13, 4. Slovensko 14. 5. Maďarsko 21, 6. Česko 23, Litva a Švýcarsko
Juniorky: 1. Španělsko 4, 2. Itálie 6, 3. Slovensko 17, 4. Litva 19, 5. Maďarsko 21, 6. Česko 27
Junioři: 1. Itálie 5, 2. Španělsko 6, 3. Litva 17, 4. Česko 20, 5. Slovensko 24, 6. Maďarsko 24