přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. července 2005, 15:30

Ščerbová: v Helsinkách to Martina bude mít těžké

Z mistrovství Evropy juniorů v Kaunasu si po suverénním výkonu přivezla zlatou medaili. Zcela spokojená ale být nemůže. Na MS v Helsinkách se místo ní podívá jiná dálkařka- Martina Darmovzalová.


Závodem v Kaunasu jste prošla velmi lehce. Předvedla jste nejdelší skok kvalifikace, ve finále jste soupeřky nechala přes dvacet centimetrů za sebou. Čekala jste, že získat evropský juniorský titul bude tak snadné?  

"Když jsem na MEJ odjížděla, tak ne. Ale už po kvalifikaci mi trenér říkal, že soupeřky můžou uletět na 630 nebo 640 centimetrů, na víc ale že nemají. Jak vidíte, měl pravdu.  Já jsem se akorát bála, aby někomu nepřifouklo do zad. Musím říct, že mě soupeřky zklamaly. Myslela jsem, že budou skákat lépe. Favoritky vůbec nepostoupily do užšího finále."


Zato vy jste se hned prvním finálovým pokusem soupeřkám ukázala...

"Bylo to tak v plánu Byla jsem ráda, že skáču na začátku. Hned prvním pokusem jsem soupeřky chtěla zastrašit, což se povedlo. Trenér mi řekl, abych pak působila sebevědomě, aby si nemysleli, že mám strach. Mám dojem, že ho měly spíš ony."

 

Dříve než pokus změřili, nedoufala jste, že by to mohlo být na překonání výkonu Martiny Darmovzalové z MČR a tudíž na letenku na MS do Helsinek?  
"Věděla jsem, že odraz nebyl ideální, byl to takový skrčený pokus, a že to teda až tak daleko nebude. Myslela jsem si, že to bude okolo 650."

Bylo to 657, k překonání Darmovzalové chybělo 10 centimetrů. Ty už jste pak přidat nedokázala. Myslíte si, že kdyby finále bylo vyrovnanější, že by vás to vyhecovalo?

Nevím. Možná jo, možná ne. Já si ale rozhodně nepřála, aby se soupeřky zlepšovaly. Hlavně jsem se chtěla zlepšovat já. Jenže, když mi vyšel nějaký pokus, tak to byl přešlap nebo zase nedošlap. Vítr se v Kaunasu strašně točil. Chvíli foukal 2 metry do zad, chvíli 0.1. Někdy se to měnilo i v průběhu rozběhu. Bylo těžké to trefit. Lituji nedošlapu v kvalifikaci. Kdybych se byla trefila z prkna, tak to bylo daleko."


Jenže nebylo a vy na MS  nejedete. Zklamání? 

„Zklamaná nejsem.  Martině Darmovzalové jsem psala, že tato Evropa byla moje poslední juniorská. Teď už jsem dospělá a budu závodit za dospělé. Tak ať počítá, že příště jedu já (úsměv)."

 

Jak těžké to Martina Darmovzalová bude mít?

"Myslím, že dálka šla poslední dobou hodně nahoru. Na HME v Madridu bylo potřeba na postup 675 a to tam ještě některé závodnice nebyly. Záleží na tom, jak daleko Martina skočí. Ona je schopná skočit daleko i málo. Doufám, že udělá to první a všem ukáže, co v českých dálkařkách je. Ale když postoupí z kvalifikace, tak to myslím, bude hodně velký úspěch."

 

Co budete dělat vy, když bude MS v Helsinkách? Pojedete se podívat?

"Určitě ne. Čeká mě mezistátní utkání do 22 let v Manchesteru, tedy pojedu tam. Pak se uvidí, co budu dělat. Co se mi bude chtít."

 

Adam Pražák

Vytisknout