Ščerbová nabídla limit štafetě

sobota 16. února 2008
Prestižní trojboj v Birminghamu vyhrála Klüftová, druhá byla Sothertonová. Třetí Ščerbová si zaběhla OR na 400 m - 53.61 a zlepšila průměr štafety pod požadovaných 53.80.

Denisa Ščerbová zahájila netradiční trojboj dálkou za 644. Na limit pro Valencii to nestačilo, ale česká atletka zaostala jen 2 cm za Carolinou Klüftovou. Třetí byla v dálce Britka Sothertonová - 627. Na překážkách se pořadí proměnilo. Ščerbová doběhla čtvrtá za 8.33. Sothertonová vyhrála v osobním rekordu 8.17, Klüftová byla třetí 8.25, setinku za Američankou Johnsonovou. Před čtvrtkou držela Ščerbová druhou příčku, 24 bodů za Klüftovou, 18 před Sothertonovou. Na této trati Ščerbová zazářila, když zaběhla 53.61, což je nový osobní rekord. Posunula tak díky průměru čtyř nejlepších na HMS štafetu 4x400. V této disciplíně byla třetí, stejně tak celkově se ziskem 3018 bodů. Vítězná Klüftová nasbírala 3072, Sothertonová 3054.

Denisa Ščerbová při loňském HME v Birminghamu - foto: T. Alföldi

Nejlepší světový výkon na dvě míle vytvořil Kenenisa Bekele. Nové maximum má hodnotu 8:04.35, je lepší o 34 setin než předešlý čas krajana Gebrselassieho. Dnes druhý Paul Kipsiele Koech se zařadil na čtvrté místo historických tabulek. Světový rekord se v této disciplíně nevede.

Z našich atletů se v Birminghamu dále představili mílaři. Jakub Holuša doběhl v čase 3:42.83 desátý, atak limitu pro  HMS nevyšel Michalu Šnebrgerovi, když závod nedokončil. 1500 m vyhrál Keňan Bernard Lagat za 3:35.23, Danielem Kipchirchir Komenem (3:36.55).
Ve výšce se nedařilo Svatoslavu Tonovi, skočil 215 a byl pátý. Vítězný Stefan Holm vyhrál o parník, když překonal 231 cm.
Velmi pěknou půlkou se blýskl v B běhu Slovák Jozef Repčík, kde byl druhý v osobním rekordu 1:47.06.

Vynikající formu znovu potvrdila Švédka Susanna Kallurová. Čerstvá světová rekordmanka dnes zaběhla 7.75 a druhé Američance Wellsové nadělila rovné tři desetiny. Sedmá dokončila Slovenka Miriam Bobková (8.24).
Stejnou trať mužů zvládl nejlépe Američan David Oliver - 7.55.
Čtyřstovku vyhrál v kanadském rekordu 45.80 Tyler Christopher. Hned za ním proběhl cílem Chris Lloyd za 46.02, což je rovněž národní rekord - Dominiky.
Norské tabulky se zase měnili díky Jaysumovi Saidy Nduremu, který prolétl 60 m za 6.56. Setinku za ním proběhli v osobácích Brit Williamson a Američan Rodgers, takto je i rozsoudila kamera na 2. a 3. místě.
7.15 -  to je čas vítězné ženy na stejné trati - Američanky Angely Williamsové. Ten naměřili i nakonec druhé Belgičance Gevaertové.
Trojskokanům dnes domácí Phillips Idowu nadělil skokem 17.21 více jak půl metru. Nejlepší z pole poražených byl Slovák Dmitrij Vaľukevič výkonem 16.59. V závodě bojoval ještě jeden východní soused, Jaroslav Dobrovodský skončil sedmý za 15.70.
Tyčku vyhrál skokem 575 cm Němec Alexandr Straub před zkušenějším krajanem Eckerem.
Osmistovka patřila domácí Jenny Meadowsové (2:00.74), když tempo závodu udávala Eva Follnerová.
V těsné dvoustovce zvítězila Britka Joice Maduakaová (23.37).
Naopak s luxusním náskokem dominovala trojce Etiopanka Gelete Burkaová (8:31.94).