přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ščerbová dostala pozvánku na pětiboj do Valencie

IAAF dnes oficiálně pozvala Denisu Ščerbovou ke startu na halovém mistrovství světa ve víceboji. Jistotou je tak i start štafety se Ščerbovou.

Denisa Ščerbová figuruje na pátém místě letošních tabulek, ze čtveřice zatím pozvaných však jedna atletka vypadla (IAAF jméno nespecifikovala), a tak má Ščerbová jistotu účasti na HMS v pětiboji.

„Mám určitě radost, víceboj jsem chtěla jít,“ řekla Ščerbová v bezprostřední reakci na radostnou zprávu. „Jsem zvědavá, co na to řekne trenér, je teď mimo signál. Asi trochu pozměníme plány i na mistrovství republiky. Už nemusím nahánět dálku,“ dodala s úsměvem.

"Rezervy ve výkonu ještě mám. V Sheffieldu jsem ve výšce lehce shazovala 181. V kouli jsem v rozcvičování házela 12 a půl metru," srovnává Denisa  Ščerbová předvedené výkony (178 cm a 12.12 m) při nedávném českém rekordu 4632 bodů na mezistátním utkání. "Také osmistovka by se myslím dala běžet rychleji," míní. "Určitě bych se chtěla znovu přiblížit rekordu. "Těžko říct na co to bude stačit, soupeřky předvedly neskutečné výkony. Ale každý závod je něco úplně jiného, stát se může cokoli," ví atletka.

Jistota startu ve víceboji patrně pozmění i plány před blížícím se halovým mistrovstvím republiky, kde chtěla Denisa útočit na limit v dálce a testovat znovu překážky. "Teď bych raději něco běžeckého, 60, 200 nebo i 400. Dálku už mám naskákanou dost." Po dohodě s trenérem Ščerbové Alešem Dudou padla volba nakonec na 60 překážek a 200 m. "Přemýšleli jsme i o 400, že by Denisa pomohla k limitu Zuzce Hejnové, ale nakonec zůstalo přeci jen u té dvoustovky," řekl k tomu Duda.

Startem Denisy v pětiboji se otevírá šance pro start štafety, které Ščerbová pomohla časem 53.61 srazit průměr pod 53.80. Finále původně plánované dálky by totiž bylo až v neděli po rozběhu 4x400 m, zatímco víceboj se odbude hned v pátek. Ščerbová tak může startovat jak v pětiboji, tak ve štafetě. "Ano, určitě ráda poběžím i štafetu."

Velké pozdvižení vyvolá tato zpráva ve skupině Martiny Blažkové. V ní trénuje trojice, která jako na smilování čekala na čtvrtou do štafetové party. "Mám ve štafetě sice tři, ale bez Denisy by ta štafeta nebyla," poděkovala na dálku Blažková. "A moje holky by byly zklamané." Zuzana Hejnová zaběhla nejlépe 53.10, jmenovkyně Bergrová 53.94 a Jitka Bartoničková 54.33. Se Ščerbových 53.61 mají průměr 53.75, tedy pod požadovaných 53.80. S pátou nejlepší v tabulkách Lenkou Masnou (54.84), je průměr 54.07. V sestavě se Ščerbovou však mají rázem naději i na slušný výsledek. "Dívali jsme se do tabulek a není moc států se čtyřmi čtvrtkařkami," říká trenérka Blažková.

Ženská štafeta naposledy na velké akci startovala podle Blažkové na HMS 1997 v Paříži. O dva roky dříve v Barceloně však s určitostí brala sestava Koštovalová, Dziurová, Benešová, Formanová stříbro. Mužští protějšci přivezli zlato z HME v Gentu v roce 2000. "Je to samozřejmě velká vzpruha před olympiádou, i když třeba Zuzka Hejnová a Denisa Ščerbová budou mít priority v individuálních disciplínách," říká Blažková. "Každopádně teď budeme muset trochu přitrénovat. Závodíme už přece jenom od půlky ledna."

Michal Procházka

Vytisknout