přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Sběratelka medailí svou kolekci obohatila stříbrem

Spanilá jízda překážkářky Zuzany Hejnové po vrcholných atletických akcích, kterou zahájila už před dvěma lety na juniorském MS, pokračuje i v této sezoně.

Teprve sedmnáctiletá atletka LIAZu Jablonec každou z posledních tří účastí na světovém či evropském šampionátu proměnila v zisk cenného kovu. V červenci 2003 Hejnová sklidila na mezinárodní atletické scéně dvě medaile, dva týdny po triumfu na MS do 17 let v Sherbrooku získala bronz na juniorském evropském šampionátu. Přesně o rok později na mistrovství světa juniorů v italském Grossetu svou výstavní sbírku doplnila o dosud chybějící stříbrnou medaili. Ve finálovém závodě na 400 m překážek Hejnová prokázala své kvality a v dramatickém finiši nedala šanci dotírající Jamajčance Pinnockové ani Američance Leachové. Pro světové stříbro si česká překážkářka doběhla ve fantastickém čase 57.44, který znamenal překonání vlastního národního juniorského rekordu o 10 setin.

„Stříbro z Grosseta je můj největší úspěch v kariéře,“ uznala Hejnová prestiž světové medaile, „přeci jen je to mistrovství světa, a v téhle disciplíně je mezi světovým a evropským šampionátem velký rozdíl.“ Stačí vzpomenout juniorské MS v jamajském Kingstonu 2002, kde finále na 400 m překážek opanovaly Jamajčanky a závodnice Spojených států, které obsadily první čtyři pozice. Páté místo tehdy nevybojoval nikdo jiný než mladičká Češka Zuzana Hejnová, tehdy patnáctiletá (!) naděje evropské atletiky doběhla hned za kvartetem závodnic černé pleti v osobním rekordu 58.42. Hejnová v Kingstonu důstojně hájila čest starého kontinentu, vedle ní se z Evropy ve finále představila pouze Ruska Nikolajevová, která skončila až osmá.   

Na svém druhém světovém šampionátu juniorů nastupovala Hejnová v Grossetu v poněkud odlišné pozici. Soupeřky už na českou reprezentantku, ověnčenou medailemi z významných soutěží, musely pohlížet s respektem a viděly v ní jednu z kandidátek světové medaile. Hned na počátku cesty Zuzany Hejnové za životním úspěchem se však vyskytla nepříjemná komplikace. Pořadatelé v Grossetu ke spokojenosti české překážkářky zrušili vzhledem k počtu přihlášených závodnic (24) rozběhy, takže se náročná soutěž zkrátila na dvě fáze. Krátce po startu semifinále však přišla nečekaná kolize Trishany McGowenové. Jamajčanka vybíhající před Hejnovou zavadila o první překážku a poroučela se pod nohy české závodnice. Ta musela svou soupeřku přeskakovat a na druhé překážce ztratila rytmus. Celý ovál pak ze všech sil dotahovala ztrátu, a do finále se probojovala z posledního postupového místa. „Svůj semifinálový běh jsem sledovala v televizi až den po finále,“ vzpomněla Hejnová, „co jsem tam předvedla, bylo hrozné. Úplně mě zamrazilo, když jsem viděla, že ještě na deváté překážce jsem se pohybovala kolem pátého, šestého místa.“ Světový šampionát v Grossetu tak o jednu ze svých velkých postav předčasně nepřišel, a 25 hodin po nervy drásajícím semifinále českou atletku dekoroval titulem juniorské vicemistryně světa.    

Start v juniorské kategorii nebyl pro Zuzanu Hejnovou v Grossetu premiérou. V loňské sezoně se krátce po triumfu na MS do 17 let dokázala ideálně koncentrovat na evropský šampionát devatenáctiletých a z finského Tampere přivezla bronzovou medaili. „V sedmnácti letech medaile ještě tolik neznamená, ale v pozdějším věku už jsou takové úspěchy cenné,“ vrátila se Hejnová k hodnocení atletických šampionátů, „doufám, že příští rok se zase dobře připravím na juniorské mistrovství Evropy.“ ME juniorů je na pořadu každý druhý rok, v sezoně 2005 se tak na vystoupení překážkářské hvězdy z České republiky může těšit šampionát konaný v litevském Kaunasu.

                   

                    
 
            Foto: Lukáš Hausenblas

Tomáš Klement

Vytisknout