Samuel Wanjiru výborně debutoval v maratonu

Dvaadvacetiletý světový rekordman v půlmaratonu zaběhl v Japonsku svůj první maraton v životě v třetím nejlepším čase letošního roku 2:06:39 hodiny.

Debut ve vítězství přetavil Samuel Kamau Wanjiru z Keni. V 61. ročníku Mezinárodního maratonu v japonské Fukuoce vyhrál v novém traťovém rekordu 2:06:39 a zapsal se na třetí místo letošních tabulek. Dosavadní traťové maximum držel časem 2:06:51 Atsushi Fujita z roku 2000. V neděli doběhl na osmém místě. Wanjiru již před závodem avizoval svůj cíl běžet v Japonsku čas okolo 2:06 a v některém z jarních maratonů pak (nejspíše v Londýně) čas o minutu rychlejší. To by mu mělo zajistit místo v keňském reprezentačním týmu pro Olympijské hry.

Vedoucí skupina běžců včetně domácích vytrvalců zaznamenala mezičas v polovině závodu 1:03:30. Pozdější vítěz zaútočil po třicátém kilometru. Druhé místo obsadil ve Fukuoce v novém osobním rekordu 2:06:50 Deriba Merga z Etiopie. I tento čas by stačil na prolomení dosavadního traťového rekordu. Bronzové umístění zbylo na domácího vytrvalce Atsushi Sata. Národní rekordman na poloviční trati zaznamenal rovněž osobní maximum 2:07:13. Nejlepší z Evropanů byl na 13. místě Alberto Chaica z Portugalska (2:14:49).