přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. srpna 2005, 12:29

Šampionát v Olomouci ozdobí medailisté z ME

Hned několik pozoruhodných soubojů slibuje republikový šampionát atletů do 22 let, který o nadcházejícím víkendu hostí stadion TJ Lokomotiva Olomouc.

V řadě disciplín se představí úspěšní reprezentanti z červencových mezinárodních akcí – ME do 22 let a ME juniorů.       

„Chci konečně porazit Standu Sajdoka. Každý rok se mi to podařilo alespoň jednou, jenom letos ještě ne,“ prohlašuje například atlet pražské Dukly Petr Svoboda před startem na 110 metrů překážek. „Na souboj s Petrem se moc těším. Uvidíme, jakou má formu,“ kontruje jeho reprezentační i klubový kolega a vítěz dvou předcházejících ročníků šampionátu Stanislav Sajdok. Bronzový medailista z ME kategorie do 22 let v Erfurtu vedle překážek startuje i na hladké stovce, kde by rád překonal svůj osobní rekord a dosáhl na medaili. 
  
V dálce se očekává další ze střetů Petra Lamparta s Tomášem Pourem. V předchozím měření sil na mistrovství Evropy do 22 let byl úspěšnější Pour, když se probojoval do finále a celkově skončil osmý. Lampart, který laboroval se zraněním a od dubna do konce června nezávodil, v Erfurtu nepostoupil z kvalifikace. Své kvality ale dvaadvacetiletý dálkař s osobním rekordem 8.18 m připomněl na nedávné Velké ceně Tábora skokem dlouhým 790 centimetrů, jímž se usadil na čele letošních českých tabulek. Pour ze Sokola České Budějovice je se 782 centimetry třetí. „I na mistrovství by Tomáš chtěl přeskočit 780 centimetrů. Ale uvidíme, měl problémy s nohou a dlouho nezávodil. Nicméně s Lampartem by měl svést vyrovnaný a pěkný souboj,“ věří Pourův trenér Jiří Couf.  
     
Půlkaři Jaroslavu Růžovi jen těsně unikla medaile ne ME do 22 let v Erfurtu, na domácím šampionátu se očekává jeho souboj s dalším z účastníků evropského šampionátu Jiřím Doupovcem. „Bude záležet, jak se v závodu poběží. Pokud bude tempo pomalé, budu si muset dát pozor. Jirka má dobrý finiš,“ ví Jaroslav Růža, který chce kromě osmistovky startovat ještě na 400 m překážek. „Bude to zajímavé, mezi finále obou disciplín je asi jen 40 minut,“ podotýká.  

Na dvojstart v kouli a disku se do Olomouce chystá junior Remigius Machura. „Disk vyhraje Tomáš Jirásek nebo Jan Werner z Pardubic, já chci být do šestého místa,“ tipuje zlatý koulař z evropského šampionátu juniorů v Kaunasu. Atmosféru MČR do 22 let už důvěrně zná, loni nečekaně zvítězil v soutěži koulařů. „Jel jsem tam se třetím výkonem ze startovního pole a těsně jsem vyhrál. Letos bych na to rád navázal, před umístěním ovšem upřednostňuji výkon. Mým snem je překonat tátův juniorský rekord se sedmikilovou koulí, což je 18.57,“ říká svěřenec Remigia Machury staršího. Machura nebude jediným letošním juniorským šampionem ve startovním poli.

Ve štafetě USK Praha na 4x400 metrů se olomouckým divákům představí i semifinalistka mistrovství světa v Helsinkách a juniorská mistryně Evropy na 400 m překážek Zuzana Hejnová.

Na šampionátu v hanácké metropoli nebudou chybět dosavadní rekordmani v počtu titulů z mistrovství ČR věkové kategorie do 22 let. O rozšíření své bohaté medailové sbírky bude usilovat vrhačka Lenka Ledvinová, která se mistrovství zúčastňuje od premiérového ročníku před třemi lety. Dosud získala čtyři tituly v kouli a kladivu, na tyto disciplíny se přihlásila i letos.

Na Olomouc brojí i sprinter Rudolf Götz, který včetně štafet už nasbíral titulů pět. O víkendu ho uvidíme na stovce, dvoustovce i jako člena tradičně silných štafet Slavie Praha.

Mistrovství ČR v Olomouci odstartuje v sobotu 27. srpna ve 12.00 hodin, druhý soutěžní den bude zahájen v 10 hodin. Více informací naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement, Adam Pražák

Vytisknout

Související články