přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. července 2011, 14:44

Šampionát v Lille ovládly USA

Nejúspěšnější zemí mistrovství světa do 17 let ve Francii se staly Spojené státy americké. Česká dorostenecká výprava si odvezla tři finálová umístění.

Mladí Američané a Američanky odolali v závěrečný den zámořská velmoc náporu keňských běžců. Celkově nasbíral dorost USA nejhodnotnější i nejpočetnější medailovou bilanci šesti zlatých i bronzových a čtyřech stříbrných, a také jednoznačně nejvíce bodů za umístění mezi osmičkou nejlepších (159). V neděli na MS v Lille vybojovali tituly chlapci v kombinované štafetě 100-200-300-400 metrů (1:49.47) a na půlce Ajee Wilsonová (2:02.64).

Dívčí osmistovka byla jedinou běžeckou tratí, v níž nekralovala Afrika. Jinak Keňané uzmuli dvě zlata, v dívčím stýplu se radovala Norah Jeruto Tanuiová (6:16.41), na chlapecké hladké trojce dokonce v rekordu šampionátu 7:40.10 William Malel Sitonik. Celkově zakončila Keňa s druhou nejlepší bilancí co do medailí (5-5-4) i bodů (107). O něco vyšší zisk je připravil jeden z etiopských rivalů na chlapecké patnáctistovce Teshome Dirirsa (3:39.13), jenž ve finiši o pouhé čtyři setiny vyrval titul celou trať vedoucímu Vincentu K. Mutaiovi.

Dvě zlata přibyla včera také do sbírky Jamajky, postarala se o to dívčí štafeta (2:03.42), která o půl vteřiny předčila kvarteto USA, a v dálce Chanice Porterová, jež se k prvenství vyhoupla z nemedailové pozice závěrečným pokusem dlouhým 622 cm. Na chlapecké dvoustovce se ale jamajský dres nesený O’Dailem Toddem musel o 11 setin sklonit před soupeřem ze sousední karibské země Baham, Stephenem Newboldem (20.89). Boltovým krajanům to však nepokazilo jasnou pozici třetí nejúspěšnější země, což opět platí pro cenné kovy (4-1-4) i finálové příčku (81 bodů).

Ze včerejšího programu zbývá doplnit dvě technické disciplíny. S tyčkařským náčiním a sektorem si nejlépe poradil Slovinec Robert Renner, který jako jediný překonal 525 cm. Maximum možného získali v oštěpu Jihoafričané, kteří brali oba nejcennější kovy, navíc za osmdesátimetrové hody. Zlato si odvezl Reinhard van Zyl za 82.96, stříbro pak Morné Moolman (80.99).

Čeští dorostenci a dorostenky zakončili svou účast již v sobotu, oproti Brixenu před dvěma lety přidali dvě umístění do osmičky a za sedm bodů se Česká republika podělila o 43. místo mezi šedesátkou zemí s finálovou účastí. Na šestou pozici dosáhla mezi světovou konkurencí sedmnáctiletých chodkyně Anežka Drahotová, sedmou pak vybojovali výškařka Nikola Pařilová a v osmiboji Jiří Sýkora. Těsně před branami finále, devátý, zůstal na stovce Marek Bakalár, umístění na začátku druhé desítky zaznamenaly překážkářka Lucie Koudelová a chodkyně Eliška Drahotová.

Zlato si z Francie odvezlo osmnáct výprav, alespoň jeden z cenných kovů takřka dvojnásobek zemí (přesně 35). Česká reprezentace do 17 let vyšla bohužel podruhé medailově naprázdno, naposledy na stupně vítězů vystoupili v Ostravě 2007 vícebojaři Cachová a Hedvičák. Na cenný kov si tak budeme muset počkat do ukrajinského Doněcku, kam světová dorostenecká elita zamíří za dva roky.

Výsledky pátého dne jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout