přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. března 2011, 09:20

Šampionát v krosu zavítá do Moravského krasu

Přespolní běžci všech kategorií si v sobotu 19. března rozdělí mistrovské tituly v areálu kempu Baldovec u obce Rozstání na Prostějovsku. 42. MČR začne v 11 hodin od nejmladších kategorií a vyvrcholí po třetí hodině muži-vytrvalci.

Český atletický svaz přidělil celorepublikový šampionát v krosu pořadatelům z AC Prostějov poté, co v Baldovci úspěšně uspořádali mistrovství Moravy a Slezska. „Tratě jsou vedeny zvlněným travnatým terénem a krátce také po lesní cestě. Start a cíl je v nadmořské výšce 492 metrů, maximální převýšení činí 18 metrů,“ přiblížil technický ředitel mistrovství Dalibor Ovečka podmínky pro téměř čtyři stovky závodníků. Ti se poperou celkem o jedenáct titulů v pěti věkových kategoriích: mladší a starší žactvo (do 13 a 15 let), dorost (do 17 let), junioři a juniorky (do 19 let), dospělí, muži poběží jako obvykle i kratší, „mílařskou“ trať.

Mezi „vytrvalci“ bude usilovat o obhajobu Jan Kreisinger. „Docela se těším, i když to dva týdny před půlmaratónem v Berlíně beru hlavně jako zpestření přípravy, kros vlastně moc neumím běhat. Loni mi to relativně sedlo, ale mám obavu, že bude pršet a bude to měkké,“ uvedl svěřenec Róberta Štefka s tím, že před rokem uspěl právě díky tvrdšímu povrchu. Svého hlavní soupeře vidí Kreisinger v trojnásobném šampionovi z této desetikilometrové trati, loni stříbrném Milanu Kocourkovi, ale počítá i s Jiřím Homoláčem, Jakubem Bajzou nebo Martinem Freiem. Naopak Kreisingerův kouč, před rokem bronzový Štefko, se na trati pravděpodobně kvůli zranění neobjeví, přestože se ke startu zaregistroval.

Mezi mílaři (4 km) se z loňských majitelů cenných kovů přihlásil pouze stříbrný Peter Mikulenka, který má na svém kontě také titul z roku 2009 a sedí mu spíše tvrdší terén. Těžko říct, kdo by mohl být jeho hlavním vyzyvatelem, každopádně počítat se musí především s ostříleným Jiřím Milerem, který by v případě úspěchu mohl vystoupat již po sedmé na stupně vítězů při tomto MČR. Z mladších soupeřů určitě zmiňme na halovém šampionátu úspěšného Lukáše Kourka a loni na delší krosové trati vítěze v kategorii do 23 let. Pole závodníků je ale velmi otevřené, střetávají se tu středotraťaři s vytrvalci.

Ženská kategorie (6 km) bude ochuzena o v Temelíně nejlepší duo Bařinová-Gregorová. Zato uvidíme vedle bronzové Květoslavy Peckové kompletní „pódium“ z předloňského šampionátu, tehdy zlatou Lucii Sekanovou, stříbrnou Lenku Všetečkovou a bronzovou Moniku Preibischovou. Ze hry rozhodně nelze vyloučit ani nesporné zkušenosti Ivany Sekyrové a naopak mládí loňských juniorských medailistek Kristiiny Mäkiové a Adély Hofmannové. Závod to tedy může být opravdu zajímavý, stejně jako v mužských kategoriích.

Nejvíce titulů má na svém kontě legendární Vlastimil Zwiefelhofer, který se ve zvlněném terénu prosadil sedmkrát. Stejně úspěšná byla mezi ženami Božena Vykydalová-Sudická. V počtu medailí bez ohledu na kov je na špici mezi muži opět Zwiefelhofer, stejně jako on vybojovali osm medailí Zdeněk Mezuliáník a Michael Nejedlý. Mezi ženami si devětkrát na stupně vítězů vystoupila Jarmila Urbanová. Z přihlášených běžců mají nejvíce titulů mezi dospělými Milan Kocourek a Jiří Miler (tři).

Michal Procházka

Vytisknout