přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Šampionát ozdobil Kudličkův rekord

Zpravodajství z halového MČR juniorů a dorostu.

Juniorský rekord Jana Kudličky 542 cm byl vrcholným bodem dvoudenního šampionátu. Kudlička pokořil vlastní rekord po závody nabitém týdnu, kdy nejprve vytvořil český rekord v halovém sedmiboji, o tři dny později atakoval 555 cm na Zimní pražské  tyčce, a v sobotu zvítězil v soutěži dálkařů. "Byl to šílený týden. Proto jsem vůbec netušil, jak na tom budu. V rozeskakování jsem neskočil téměř nic, ale pak jsem se chytil," líčil Kudlička a přidal i hodnocení neúspěšných skoků na 551 cm. "Škoda, že jsem ty první dva zabalil. Musel jsem použít vyšší úchop a byl to nezvyk. Ten třetí, do něhož jsem šel naplno, byl velmi nadějný. Za týden je republika dospělých, třeba se mi to povede tam".


Výsledky naleznete po kliknutí sem.

Šedesátky
Kolomazníková-Vondřejcová-Slaninová; výsledek na HMČR přesně okopíroval stav letošních tabulek. Vítězná Klára Kolomazníková z Jablonce navíc vylepšila své dosavadní maximum v sezoně o setinu na 7.68. Marcela Vondřejcová z Hvězdy Pardubice byla stříbrná s časem o desetinu horším, bronz získala Jana Slaninová z Vítkovic s 7.84. 

Roli jasné favoritky mezi juniorkami plně potvrdila Kateřina Čechová z Moravské Slavie Brno. Byť nezlepšila letošní čas, 7.55 jí bohatě stačilo na vítězství. Titul vicemistryně pak náleží Veronice Soukalové z Jablonce (7.77), třetí doběhla Jana Branišová z pražského Olympu (7.94).

Očekávaný souboj mezi dorostenci Zichem a Říčařem vyzněl na šedesátce pro prvně jmenovaného. Atlet ŠAK Chodov Václav Zich byl v cíli jako první za 7.01, Martin Říčař z Čéčovy České Budějovice proťal pásku o desetinu později. Bronz pro sebe vybojoval Alexandr Herman z Břeclavi (7.13).
 
Třičtvrtě hodiny po stříbrné medaili na překážkách zaklekl junior Martin Pokorný z Moravské Slavie Brno do bloků na startu dalšího finálového běhu. A ve své čtvrté šedesátce v průběhu jednoho dne (dvě s překážkami) zvítězil. Zlato si zasloužil časem 7.02. Jen o setinu za ním finišoval Adam Gold z Univerzity Brno, bronz patří olomouckému Ondřeji Unzeitigovi, který na cílové pásce těsně předstihl Michala Kunce z ARC Brno (oba 7.15).    

200 m
Po šedesátce druhé vítězství ve sprintu si na dvoustovce "střihla" jablonecká Klára Kolomazníková. Časem pod 25 vteřin (24.87) porazila stříbrnou Marcelu Vondřecovou z Hvězdy SKP Pardubice o 23 setin. Bronzová Jana Slaninová z Vítkovic byla ještě o 27 setin zpět.

Po doběhu závodu juniorek se o vtipnou vsuvku postaral jeden z moderátorů závodů Luděk Svoboda, když diváky upozornil na pokaženou časomíru výkřikem: Světový rekord! Ukazovala totiž vítězce Kateřině Čechové z Moravské Slavie Brno čas na dvoustovce 20.13. Nakonec to pochopitelně bylo o něco horší. Ale i oficiálních 24.40 jí bohatě stačilo na vítězství. Stříbro získala Jana Branišová z Olympu za 25.24, bronzová Veronika Soukalová z Jablonce byla ještě o 42 setin zpět.     

Těsný souboj o zlato mezi dráhou 5 a 6 přineslo finále dorostenecké dvoustovky. Nakonec zvítězil Jaroslav Hedvičák z Pardubic, který o šest setin porazil Martina Říčaře z SK Čéčovy České Budějovice. Bronz putuje na Duklu zásluhou Lukáše Šťastného.

Frekvenční běh juniora Lukáše Mánka z Blanska slavil úspěch na dvoustovce. Mánek zvítězil v čase sezony 22.06, když v cíli měl náskok pěti setin na stříbrného Tomáše Kavku ze Slavie a devíti desetin na bronzového Jana Kotrhonze ze Sportingu Příbram.   
  
400 m
Odvážné tempo se vyplatilo dorostence Anně Dočkalové z SKP Nymburk.  V průběhu trati získala slušný náskok, který nedokázaly její soupeřky v závěrečném finiši vymazat. Zvítězila v čase 57.67. Stříbro získala Eva Šutová z Kroměříže (58.92), pod šedesát se vešla ještě bronzová Kristýna Šrobová z Kladna (59.61).

Čas sezony 56.60 rozhodl o zlatu Kristiny Volfové ze Slavie Praha v kategorii juniorů. Na druhém místě doběhla Martina Sedlaříková z Čáslavi (56.98), Markéta Plzenská z Kladna brala za 57.05 bronz.   

Zlepšení nejlepšího letošního času pod 50 vteřin (49.81) a zlato ze šampionátu si z Prahy odveze Petr Langmaier ze Škody Plzeň. V cíli měl na čtvrtku pohodlný náskok osmi desetin na stříbrného Pavla Masláka z Havířova, třetí byl Aleš Voborník z Hvězdy Pardubice (50.77).

Očekávaného vítěze měla čtvrtka juniorů. Petr Vaněk z Opavy dostál úloze favorita a vyhrál v čase sezony za 48.63. Stříbrný byl Tomáš Pelc z pražské Slavie (49.92), pod padesát se vešel i bronzový Matěj Blahút z Dukly (49.98).
 
800 m
Dorostenka Žaneta Langrová z Ústí nad Orlicí přespurtovala v cílové rovince Sylvu Škrabrahovou z Hodonína a získala zlato na trati 800 metrů. V cíli jí časomíra změřila čas 2:16.37. Škrabahová proťala cíl o šest setin později. Třetí doběhla v čase 2:18.86 Ingrid Okenicová ze Slavie Havířov.

Závod juniorek přinesl identický vítězný čas jako ten, který předvedla první dorostenka v cíli. Autorkou výkony 2:16.37 byla Markéta Krejčí z Nového Města na Moravě. O čtyři setiny zpět byla olomoucká Radka Stružková, bronz nakonec získala Zuzana Rousková z Nového Města nad Metují, která většinu závodu odtáhla. V cílové rovince jí však nezbyly síly na finiš.

Dvouminutová hranice padla v závodě dorostenců. V nejlepším čase sezony 1:59.22 zvítězil Pavel Rybišár z Hvězdy Pardubice, stříbrný Jan Ostrejš z Nového Města na Moravě překročil dvě minuty o šest setin, bronz získal Daniel Němeček z pražské Slavie (2:00.23).

Mezi juniory zvítězil Pavel Javůrek z AC Čáslav výkonem 1:56.60. Po těsném a velmi urputném duelu předstihl v cílové rovince favorizovaného Martina Hrstku z Hvězdy Pardubice. Jiří Tůma ze Spartaku Vlašim získal časem 1:58.20 bronz.   

1500 m
Dorostenka Karolína Holušová z Opavy nejen potvrdila, ba ještě vylepšila své postavení v čele letošních tabulek. V běhu na 1500 metrů zvítězila v čase 4:52.87. Na druhém místě doběhla také Karolína, jenže Grohová z Dvora Králové nad Labem (4:54.42). Bronz cestuje do Kladna na hrudi Martiny Klesnilové (4:57.68).

Závod juniorek vyhrála Lucie Sekanová z Českých Budějovic. V cíli byla v čase 4:41.63, když o 0.82 předstihla svojí jmenovkyni Sárovou z Nového Města na Moravě. Marie Drösslerová z Opavy byla s 4:49.23 bronzová.  

Letošní tabulky se měnily v kategorii dorostenců i juniorů. V té mladší zvítězil opavský Petr Rucký časem 4:10.18, stříbrný byl Jakub Živec z Lovosic (4:12.38), brnz vyběhl Jihlavě Jan Svěrák (4:14.56).

Také mezi juniory zvítězil zástupce Opavy. Roli favorita potvrdil Jakub Holuša, který zvítězil v čase 3:56.21. Druhé místo si za 3:58.05 zaslouži závodník JAC Brno Roman Rudolecký, bronz získal Slávista Martin Čapek.

3000 m
Na letos málo běhané trati 3000 metrů zvítězila v kategorii dorostenek přerovská Martina Bařinová. Časomíra jí v cíli naměřila 10:31.85. O dvě a půl vteřiny později doběhla jablonecká Petra Kuříková, bronz putuje do Kladna zásluhou Martiny Klesnilové (10:39.62).

Mezi juniorkami triumfovala Lucie Sárová z Nového Města na Moravě. V cíli byla za 10:04.48 o více jak 10 sekund před stříbrnou Lucií Sekanovou z Českých Budějovic. Třetí doběhla Marie Drösslerová z Opavy (10:23.28).  

Pouze Jakub Živec z Lovosic dokázal letos mezi dorostenci zaběhnout trať 3000 metrů pod 9 minut. Čas 8:51.29 sice není jeho nejlepším výkonem, přesto bohatě stačil na vítězství. Pro stříbro si doběhl Petr Rucký z Opavy (9:01.47), bronz bral za 9:03.98 Filip Jalový z ARC Brno.  

Závod juniorů měl očekávaného vítěze, Jakub Holuša z Opavy však musel o zlato zabojovat. V cíli měl půlvteřinový náskok před Lukášem Kourkem z Nového Města na Moravě 8:50.16 a více jak vteřinový před bronzovým Janem Flídrem z Kladna.   

Překážky
Mezi dorostenkami na překážkách zvítězila v novém českém rekordu nedávná mistryně ve vícebojích Nikol Ogrodníková (SSK Vítkovice), když jí časomíra naměřila čas 8.55. Pod devět vteřin se vešly ještě stříbrná Naďa Zikmundová z Nové Včelnice (8.83) a Eva Šutová z Kroměříže (8.85).

Také v kategorii juniorek se zlepšovaly letošní tabulky. Postarala se o to Aneta Pecnová z USK Praha, která vyhrála za 8.74. Vícebojařka Eliška Klučinová z Kladna byla na druhém místě o tři setiny zpět, třetí doběhla v čase 8.85 Kateřina Rajmová z ACP Olymp Brno.

Dorostenec Josef Polách z AK Zlín triumfoval v čase 8.10 a Martina Mazáče (8.14) z Uherského Hradiště předstihl i v tabulkách letošního roku. Pro bronz si v čase 8.30 doběhl Petr Peňáz z Kolína.

Mezi juniory zvítězil vítkovický Jiří Smola, který byl v cíli za 7.86. Na druhém místě skončil Martin Pokorný z Moravské Slavie Brno (7.92), třetí byl Jan Carda z pražské Slavie (8.16). 

Výška
Vítězkou v kategorii dorostenek se stala závodnice Dukly Praha Romana Krobová, která výkonem 175 cm vytvořila nové letošní maximum. Na druhém a třetím místě skončily olomoucké závodnice Karolína Kamlerová a Lenka Šrámková, které obě shodně překonaly 167 cm.   

Už zmiňovaná juniorka Eliška Klučinová z Kladna projevila svou medailovou nenasytnost i ve výšce. Výkonem 178 cm předčila všechny své soupeřky a brala zlato. Stříbro ze šampionátu patří po dnešku vítkovické Zuzaně Rozsypalové, která společně s bronzovou Hanou Peckovou z Ústí nad Labem překonala 176 cm. O konečném dělení cenných kovů rozhodovaly lepší pokusy Rozsypalové.  

Skočit dva metry nestačilo k zisku zlata v kategorii dorostenců. Tuto výšku zdolali hned dva skokané, a tak rozhodoval lepší zápis. Měl ho Jan Sommerschuh z Lovosic, který skočil předchozí výšku 196 cm napoprvé. Stříbro převzal Michal Bečvář z Chomutova, bronz putoval do Kolína zásluhou Lukáše Kopeckého (1.96).

Postavení lídra sezonních tabulek potvrdil mezi juniory lovosický Lukáš Horák. Zlato ze šampionátu mu přinesl výkon 209 cm. O tři centimetry méně skočil stříbrný Ondřej Stolín z Jihlavy, bronz bral nejlepší z dvoumetrových Jan Vondra z Kolína.  


Tyč
O mistryni republiky ve skoku o tyči v kategorii dorostenek rozhodovalo až napínavé rozeskakování, kdy o zlato soupeřily hned tři skokanky. Zvítězila Tereza Šlézová (Kolín), která jako jediná dokázala zopakovat skok na vítězných 344 cm. Totéž se nepodařilo žákovské rekordmance z Opavy Petře Kozelkové a ani nakonec bronzové Michaele Noskové z Pardubic.

Také mezi juniorkami byl souboj o zlato těsný. Pro sebe ho rozhodla Monika Chlebíková z Čejkovic, která skočila 366 cm stejně jako stříbrná Eliška Šípová z USK, ale měla lepší zápis. Bronz si na krk pověsila Martina Bakičová (USK), která na pokusy předčila olomouckou Nikolu Pikartovou. Obě zvládly 355 cm.  

Suverénně si pro titul dokráčel dorostenec Adam Pašiak ze Zlína. S čistým zápisem došel až k 447 cm, a když zbyl v soutěži sám, pokoušel se ještě o 4.60. Tentokráte však neuspěl. Stříbro bral za 427 cm Jaroslav Chlebík z Čejkovic, třetí místo obsadil další "čtyřmetrový", olomoucký Ondřej Kováč. Skočil stejně jako "bramborový" Václav Barák z Liberce 407 cm, měl však lepší pokusy na nižších výškách. 

Nový národní juniorský rekord předvedl v tyčkařském sektoru Jan Kudlička. Ke svému ani ne dva týdny starému výkonu z Bratislavy (541 cm) přidal na halovém šampionátu další centimetr. Poté se ještě, zatím neúspěšně, pokoušel o zdolání 5.51. Druhý skončil Lukáš Doskočil z USK (471), třetí byl s 462 cm kladenský Tomáš Nešvera.  

Dálka
Mezi dorostenkami zvítězila Lucie Uhlířová z Nového Jičína, jejíž výkon 551 cm je nejlepší, jaký byl letos v hale k vidění. Na druhém místě skončila Michaela Svojanovská ze Slavie Praha (539), bronz patří pardubické Martině Tamchynové (536).  

Šestimetrová hranice padla v soutěži juniorek. Postarala se o to kladenská vícebojařka Eliška Klučinová, která v 5. sérii dolétla na 609 cm a vytvořila si tak nejen osobní rekord, ale i nejlepší výkon dosavadní sezony ve své kategorii. Druhé místo patří opavské Lucii Ondraschkové s 582 cm, bronzová Petra Hrdličková (Sokol Kolín) skočila ještě o 11 cm méně.   

Dorosteneckou dálku vyhrál výkonem 684 cm zlínský Adam Pašiak, kterému by k vítězství stačily i další dva skoky ze série (6.71). Stříbrný Martin Mazáč z Uherské Hradiště skočil nejlépe 666 cm, třetí byl za 6.62 Jan Šimon z USK Praha.   

Opavský Jan Kudlička opět prokázal, jak univerzálním atletem je. Český halový juniorský rekordman ve skoku o tyči (5.42) a sedmiboji (7561 b.) na HMČR juniorů a dorostu vyhrál závod ve skoku dalekém nejlepším výkonem dosavadní sezony (722 cm). Stříbro a bronz získali Adamové Hromčík (Mor. Slavia Brno), resp. Nejedlý (Dukla), kteří shodně skočili nejdále 7.06. Hromčík si cennější kov vysloužil na základě lepšího druhého pokusu (702 vs 686 cm Nejedlého).

Trojskok
Dvanáctimetrový skok (12.04) hned v první sérii přinesl zlato dorostenecké trojskokance Lucii Ulířové z Nového Jičína. Stříbro získala výkonem 11.91 Eliška Řádková z Olympu Brno, bronz si za 11.68 vysloužila Kateřina Huclová ze Sokol SG Plzeň- Petřín.

Přesně podle dosavadního postavení v letošního tabulkách se juniorské trojskokanky seřadily i na mistrovství republiky. Zvítězila Lucie Májková z ACP Olymp Brno, která v první a závěrečné sérii doskočila do vzdálenosti 12.37. Lucie Ondraschková z Opavy za vítězkou zaostala o pouhé dva centimetry, bronzová Barbora Lacigová už na dvanáct metrů nedosáhla (11.62).    

Třetí zlato na šampionátu získal zlínský Adam Pašiak. Po dálce a tyči ovládl i trojskok. Tentokrát mu k nejcennějšímu kovu "stačil" výkon sezony 13.69 metrů. O čtyřicet centimerů méně předvedl stříbrný Jiří Křelina z Kladna, bronzový Lukáš Kopecký z Kolína už 13 metrů nepřekonal (12.98).      

K zisku zlata v trojskoku bylo třeba poprvé v sezoně přeskočit 15metrovou hranici. O tři centimetry se to v samotnému závěru podařilo Ondřeji Hanušovi z Kolína. Pro stříbro si natřikrát skočil Jiří Vondráček z AC Pardubice (14.45), z bronzu se může radovat Ondřej Stolín z Jihlavy, který předvedl výkon 14.19. 
       

Koule
Hned první vrh zajistil zlato Tereze Pokorné z Cvikováčku Cvikov. Nejdelším výkonem sezony 14.58 překonala Moniku Plachou z AK Olomouc o 16 cm. Třetí skončila Markéta Smoleňová z Opavy, která poslala náčiní nejdále ve druhé sérii (14.33).

Mezi juniorkami zvítězila Lucie Pupíková z Olympu Brno, které k překonání 14 metrů chyběly dva centimetry. Stříbro získala „lamačka rekordů“ v kladivářském sektoru Kateřina Šafránková, kolínská závodnice vrhla koulí do vzdálenosti 13.14. Třetí byla především diskařka Ivana Baňacká ze Staré Boleslavi (12.92).

Velkým rozdílem zvítězil mezi dorostenci olomoucký Ladislav Prášil. Soutěž ve vrhu koulí ovládl výkonem 17.69, když všechny jeho vrhy dolétly za sedmnáctimetrovou hranici. Stříbrný Jakub Vadlejch z Kovošrotu Praha byl stříbrný vrhem 16.07 metru, bronzový Tomáš Kozák z Jiskry Litomyšl 16 metrů nepřehodil (15.74). 

Vladislav Tuláček opět prokázal, proč je nazýván favoritem. V kouli přehodil svého největšího soupeře téměř o dva metry a výkonem 18.99 získal zlato. Petr Hlavička byl s 17.13 m stříbrný, bronz si výkonem 16.51 vysloužil Ondřej Pítr z Olomouce.Štafety
Halovými mistryněmi ČR se v dorostenecké kategorii staly zástupkyně AC Pardubice (Řezníčková, Nosková, Tamchynová, Váňová), které čtyři dvoustovky zvládly za 1:47.05. Druhá byla štafeta Kladna, bronz získala Škoda Plzeň.

Dámy Polonyová, Klementová, Kohůtová a Slaninová získaly pro Vítkovice titul ve štafetě juniorek. V cíli byly za 1:42.92, o necelé dvě vteřiny před závodnicemi domácího Olympu a sprinterkami Kladna.

Nový český oddílový rekord padl v kategorii dorostenců. Postarali se o to pardubičtí (AC) Bakeš, Bulíček, Nespěšný a Hedvičák, kteří 4x200 m zaběhli za 1:32.32 a o 82 setin vylepšili předloňský rekord Kladna. Druhé místo na šampionátu patří Slavii, štafetový bronz míří do Vítkovic.

Mezi juniory byla nejprve diskvalifikována nejrychlejší štafeta Slavie Praha, jury však následně uznala protest zástupců klubu, a tak zlatou medaili Slávisté (jmenovitě Kavka, Carda, Teřl a Pelc) skutečně převzali. V cíli byli za 1:31.57. Stříbro získala Opava, bronz Blansko.  

      

 

Adam Pražák

Vytisknout