přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Šampion Pappas kvůli zranění odstoupil z olympijského desetiboje

Mistr světa Tom Pappas odstoupil z olympijské soutěže desetibojařů kvůli zranění levé nohy, které si přivodil při skoku o tyči.

Americký atlet, který byl před startem desetiboje považován za největšího soupeře Romana Šebrleho v boji o prvenství, figuroval před osmou disciplínou s velkou ztrátou na páté pozici.

Pappase zradilo zdraví při prvním pokusu o zdolání základní výšky v tyči 460 centimetrů. Místo skoku proběhl doskočištěm, pak si sundal botu a snažil se rozmasírovat chodidlo, které měl ovázané. Poté ještě zkusil klusat, ale po chvíli své snažení vzdal. Zabalil si tyče a sektor opustil.

Později Pappas uvedl, že ho chodidlo bolelo již v předchozím průběhu závodu. "Už před tím skokem nebylo v pořádku. Snažil jsem se běhat více na vnější straně chodidla a nenechat se bolestí znervóznit," nechal se slyšet v prohlášení, které zveřejnila americká atletická federace.

Ztuhlou klenbu Pappas, který si natáhl sval v levém chodidle, cítil od rána druhého dne desetibojařského klání. "Po rozcvičení se to trochu zlepšilo, ale při přípravě na překážky to začalo bolet," komentoval svůj zdravotní stav atlet, kterému nepomohla ani dlouhá pauza mezi diskem a skokem o tyči.

Kouč amerických vícebojařů Ralph Lindeman vysvětlil, že nemělo smysl, aby jeho svěřenec pokračoval v závodě. "Pravděpodobně by nebyl schopen se odrazit tak, aby 460 centimetrů překonal. A to už vůbec nemluvím o oštěpu a patnáctistovce. Prostě to příliš bolelo."
   
Světový šampion z Paříže se v aténské soutěži od začátku trápil. Za vedoucím Dmitrijem Karpovem zaostával před skokem o tyči o 390 bodů. Americké medailové naděje místo něj živí zatím třetí Bryan Clay, kterému Pappas podlehl v národní olympijské kvalifikaci.
                                                                                                ČTK