přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. listopadu 2008, 19:16

Šahín se vrací, Kenenisa je zraněný

Dvojnásobný olympijský vítěz Kenenisa Bekele si přivodil únavovou zlomeninu, naproti tomu stýplařský světový rekordman Šahín hlásí, že je zcela fit. Dohromady se dává česká vrchařská jednička Pichrtová.

Mužská etiopská vytrvalecká ikona letošních OH Kenenisa Bekele bude muset kvůli únavové zlomenině slevit ze svých plánů pro příští rok. Naposledy absolvoval 15 km závod v Nijmegenu, ale již tehdy mu lékaři start nedoporučovali. „Ale po rozcvičení jsem se cítil lépe, a tak jsem se rozhodl odstartovat.“ Nakonec ho ale handicap zbrzdil v posledních kilometrech, skončil třetí, a teď ho zdá se zlomenina vyřadí z přípravy až na čtyři měsíce.


K. Bekele při MS v Ósace - foto: graf.cz

Naopak dlouhodobě vyřazený Saif Saíd Šahín hlásí, že je fit a připraven. „Plný trénink, který jsem již absolvoval, mi nedělá žádné potíže,“ prohlásil rodák z Keni reprezentující Katar. Šahín musel oželet obě venkovní velké akce posledních dvou let, Ósaku i Peking. Příští sezóny by rád zahájil kvalifikováním na krosové MS v jordánském Ammánu.

Nejlepší česká vrchařka Anna Pichrtová nepoběží náročný nigerijský „Obudu Ranch Mountain Race“. Vicemistryně Evropy a šampionka z neoficiálního MS má na závod dobré i špatné vzpomínky. První vydání v roce 2005 zde vyhrála, o rok později neměla k obhajobě příležitost, stala se aktérkou havárie. Loni se sem vrátila a dokázala vybojovat šesté místo. Právě důsledky bouračky léčí podle našich informací aktuálně – po dvou letech jí byly vyjmuty šrouby z pravé ruky. Pichrtová ale závodila i letos, v první polovině sezóny se zaměřila na silnici, konkrétně maraton. Značná smůla jí ale zabránila v nominaci na olympiádu. Po pádu při poslední šanci v Ottavě upadla již na 6. kilometru a závod podle svých slov na behej.com dokončila prakticky po jedné noze 2:45 minuty za limitem.

Švédka Carolina Klüftová se hodlá v hale soustředit jen na dálku, venku pak přidá trojskok. Na skoky se evropská rekordmanka v sedmiboji začala soustředit právě po ztrátě motivace ve víceboji.
Halovou sezónu vypouští bronzová výškařka MS 2005 Emma Greenová. Současná švédská jednička má problémy s pravou nohou od OH, kde skončila devátá.
Aktuální halový mistr světa ve skoku o tyči Jevgenij Lukjaněnko se nechystá na HME v Turíně. Tím se otvírá prostor třeba i pro nejlepšího evropského mládežníka Rafaela Holzdeppeho, pro něj však bude hlavní prioritou až domácí venkovní MS v Berlíně, a také ME do 22 let v Kaunasu.
Do top formy by se rád dostal britský sprinter Christian Malcolm, fromu juniorského mistra světa a trojnásobného účastníka OH má povzbudit spolupráce s dalším mládežnickým šampionem Markem Lewis-Francisem.
Výškařka Blanka Vlašićová ohlásila, že sezónu zahájí na nově ustaveném mítinku doma v chorvatské Rijece 26. ledna.

Michal Procházka s využitím EME NEWS