Šahín překonal asijský halový rekord

Nový rekord kontinentu na 3000 metrů vytvořil katarský běžec Saif Saíd Šahín na halovém mistrovství Asie v thajské Pattaye.
Mistr světa a světový rekordman ve stýplu tak ozdobil druhý ročník kontinentálního šampionátu, který navázal na premiérové mistrovství před dvěma lety v Teheránu. Bezmála dva roky měl asijské maximum na trati 3000 metrů v moci Mushir Salim Jawher z Bahrajnu, který 22. února 2004 v Aténách dosáhl času 7:42.55. Šahín byl v Pattaye rychlejší téměř o 3 vteřiny, když zastavil časomíru na 7:39.77.

Třiadvacetiletý Katařan se stal pátým mužem, který v této sezoně pokořil hranici 7:40 minut, v tabulkách před ním figuruje kvarteto keňských vytrvalců v čele s Eliudem Kipchogem (7:33.07).

Další dvě medaile na asijském šampionátu si rozdělili reprezentanti Bahrajnu. Stříbrný skončil Tariq Taher za 7:49.84, bronz patří Aadamu Khamisovi (7:50.10).

Dvě nejcennější medaile ze stejné trati žen putují do Číny zásluhou Xiaolin Zhu a Weiwei Sun. V závěrečném okruhu se na zlatou příčku prosadila prvně jmenovaná časem 9:25.60, Weiwei Sun doběhla do cíle o 9 setin později.

Solidní výkon předvedl japonský tyčkař Daichiri Sawano, který zvítězil za 5.60 metru. Přes 5.40 se přenesl stříbrný Číňan Yansheng Yang. K titulu mistra Asie na 60 m překážek potřeboval jeho krajan Lilu Liu čas 7.79.

Nejrychlejším mužem kontinentu pro tuto halovou sezonu se stal čínský sprinter Gong Wei, který časem 6.64 na šedesátce o setinku porazil domácího Wacharu Sondeeho. Kompletní sada medailí ze závodu žen na 60 metrů zůstala v Thajsku. Prvenství pro sebe získala Nongnuch Sandratová (7.48).