přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Šahín opět bývalým krajanům z Keni sebral zlato na steeplu

Sajf Saíd Šahín stejně jako před dvěma lety v Paříži vyhrál na atletickém mistrovství světa závod na 3000 metrů překážek.

Rodák z Keni, který před časem změnil občanství i své původní jméno Stephen Cherono a už v Paříži vybojoval zlatou medaili pro Katar, dosáhl času 8:13,31 minuty a o více než sekundu za sebou nechal dva reprezentanty své bývalé vlasti - pro stříbro si doběhl Ezekiel Kemboi, pro bronz Brimin Kipruto.

Ženská osmistovka se stala kořistí Zulii Calatayudové z Kuby,jež navázala na někdejší úspěchy své slavné krajanky Any Fidelie Quirotové, světové šampionky z Göteborgu a Atén. Na finiš pětadvacetileté půlkařky, která protnula cíl v čase 1:58,82,nestačila ani vedoucí žena letošních tabulek Taťjana Adrianovová,z Ruska, před níž se v posledních metrech dostala ještě Maročanka Hasna Benhassíová. Na startu nebyla olympijská vítězka Kelly Holmesová, těsně čtvrtá skončila obhájkyně prvenství a trojnásobná šampionka Maria Mutolaová z Mozambiku.

Novým mistrem světa v běhu na 400 metrů překážek se dnes v Helsinkách stal Američan Bershawn Jackson. Na trůnu nahradil vítěze dvou předchozích šampionátů a majitele zlaté olympijské medaile Felixe Sáncheze z Dominikánské republiky, který po několika desítkách metrů finálový závod vzdal kvůli zranění. Teprve dvaadvacetiletý Bershawn ve strhujícím finiši těsně porazil krajana Jamese Cartera v čase 47,30 sekundy, absolutní triumf amerických borců překazil Japonec Dai Tamesue, který proběhl cílem před lídrem světových tabulek Kerronem Clementem z USA.

Pouze trio favoritů splnilo kvalifikační limit v soutěži oštěpařů. Obhájce titulu z Paříže Rus Sergej Makarov poslal oštěp až za 85 metrů, hned v první sérii přehodili limit (81,00) také olympijský vítěz Andreas Thorkildsen z Norska a jednička letošní sezony Fin Tero Pitkämäki. Další oblíbenec domácích diváků Aki Parviainen sice nepřehodil ani osmdesátku,přesto ze sedmé pozice prošel do finále rovněž.

S postupem z rozběhu dvoustovky neměl potíže ani mistr světa na poloviční trati Justin Gatlin z USA, který si v protivětru v závěru jen kontroloval třetí místo za 20,90. "Jsem trochu unavený," připustil v cíli. Nejrychlejší byl jeho krajan Tyson Gay, tomu však k času 19,99 sekundy naopak pomohl více než čtyřmetrový vítr do zad.

Kvalifikaci tyčkařů poznamenaly problémy s jedním ze sektorů. Fin Matti Mononen při svém pokusu ulomil držák laťky a dlouho se neskákalo. Na postup pak zdaleka nebylo nutné splnit původně vypsaný kvalifikační limit 575 cm, na finále nakonec stačilo i o 30 centimetrů méně. O medaile však nebudou bojovat Francouz Jean Galfione, jemuž se stala osudnou oprava na základní výšce 530 cm, ani stříbrný olympijský medailista z Atén Toby Stevenson z USA. Ten se už před soutěží odhlásil kvůli potížím s kolenní šlachou.    

Na čtvrtce postoupil bez potíží z rozběhů olympijský vítěz Jeremy Wariner, nejlepšího času 44,85 sekundy dosáhl Brit Tim Benjamin.

Kvalifikaci dálkařek vyhrála Američanka Tianna Madisonová výkonem 683 cm. Postoupila i stříbrná medailistka ze sedmiboje Francouzka Eunice Barberová, která předvedla 660 cm. Na finále stačilo 653 cm, limit ležel o dvanáct centimetrů dál a splnily jej jen dvě dálkařky. Ve finále bude chybět i vedoucí žena letošních světových tabulek Irina Simaginová z Ruska, která po rozcvičení odstoupila kvůli blíže neupřesněnému zranění nohy. Nekvalifikovala se ani bývalá mistryně světa Italka Fiona Mayová, které chyběly k postupu dva centimetry.

                                                                                                   ČTK