přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. května 2008, 13:34

Šafránková se nominovala na olympiádu - ve dvou rekordech

Kladivářka Kateřina Šafránková zlomila před týdnem limit pro MSJ. Dnes udělala absolutním českým rekordem i významný krok k olympiádě splněním mírnějšího kritéria.

Kateřina Šafránková poslala v Pardubicích ve čtvrté sérii své náčiní do vzdálenosti 68 metrů a 26 centimetrů a o 76 cm vyhověla B limitu pro Peking. Tím zároveň vylepšila dosavadní, téměř pět let staré maximum Lucie Vrbenské o 40 centimetrů, nemluvě o obřím 4metrovém posunu vlastního juniorského rekordu, starého sotva týden.

"Nepřišlo mi to ani tak daleko," trochu se divila svěřenkyně trenérů Tučka a Pluhaře "olympijskému" hodu ze 4. série. Před tím již ve 3. sérii patrně vylepšila svůj osobák, odhadem to mohlo být 65.5 metru. "Na konci jsem už moc chtěla," komentuje neúspěšnou snahu o splnění přísnějšího kritéria pro OH (69.5 m) v posledních dvou pokusech. "V dalších závodech se o to určitě ještě pokusím, ale asi bych se musela hodně dobře vyspat," směje se český vrhačský talent.

Již před týdnem Šafránková naznačila, že má v úvodu sezóny výbornou formu. Na prvomájových Polabských závodech na domácí půdě v Kolíně, v její první kladivářské soutěží v sezoně, se hned úvodním hodem dostala pohodlně za nominační hranici pro MSJ. To nebylo velké překvapení. Ve světle dnešního závodu už není nečekané ani tehdejší zlepšení ve 3. sérii na 64.41 m, tedy posun vlastního juniorského rekordu o plných 82 cm. „Jeden hod byl ještě delší, ale ten jsem přešlápla,“ naznačovala Šafránková před dnešním závodem, že své současné možnosti ani zdaleka nevyčerpala.  „Určitě se brzy ještě zlepší,“ prorokoval svazový kouč mládeže Jiří Kreuter a atletka mu již dnes "dala za pravdu". „Já bych se ráda letos dostala na úroveň 67,5 metru,“ přála si po Kolíně a v Pardubicích se jí povedl ještě i bonus v podobě českého rekordu ženské kategorie, který měl hodnotu 67.86 m.

Se splněnými limity už také může v klidu rozvažovat o svých ambicích. Na OH je přeci jen brzy na prognózy, některé soupeřky pro MSJ v Bydhošti, které se uskuteční od 8. do 13. července v polské Byhošti, však již zná. Vloni obsadila v téže věkové kategorii druhé místo mezi nejlepšími Evropankami. Porazila ji pouze mladá Rumunka Bianca Perieová. Na aktuální dorosteneckou mistryni světa narazí patrně i v Bydhošti. „Chtěla bych ji určitě porazit. Jinak budu ráda za medaili, ať je jakákoliv,“ kladla si původně za cíl Šafránková. I po dnešním velehodu mluví stále skromně. "Raději se budu držet při zemi," odpovídá na otázku, zda by neměla myslet přeci jen více na světové juniorské zlato.

V rozletu ji krotí mimo jiné školní povinnosti. „3. června mě čeká maturita a ta je taky důležitá,“ říká studentka, která má v úmyslu pokračovat ve vzdělávání v pedagogice. Její soutěžní kalendář tak plní především domácí klubové soutěže. Vypomůže juniorce Kolína a pro „seniorskou“ extraligu ji získal pražský Olymp. Nejbližší program však obstará již tuto neděli proslulý mládežnický mítink ve Schwechatu. Ze zahraničních štací by se ráda vrátila do Halle, kde závodila již loni i předloni. "O tom, že bych měla závodit na Tretře, nevím," nenápadně se nabídla směrem do Ostravy. Česká rekordmanka teď do soutěže bezpochyby patří.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout