přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. července 2011, 12:49

Šafránková s Královou do finále, Helcelet po disku třetí

O vydařený start do dnešního programu ME v Ostravě se postaraly kladivářky Králová a Šafránková, do dalšího kola postupují i překážkáři Mazáč a Peňáz. Desetibojař Helcelet je nadále ve hře o jeden z cenných kovů.

Kladivářka Tereza Králová už v kvalifikaci zaútočila na svůj osobní rekord, když prvním pokusem zapsala 66.44 m. "Jsem závodní typ, takže napjatá situace mi vyhovuje. Nervozita hraje, ale docela jsem si to užívala. Ani jsem nečekala, že to bude tak daleko, moc jsem ten pokus nenapálila," uvedla Králová, která by se ráda zítra poprala o medaili, i když se realisticky nevidí jako favoritka soutěže.


Králová (vlevo) s Šafránkovou
foto: P. Lebeda, ostrava2011.com

Tou je zcela jistě její kolegyně, trojnásobná stříbrná medailistka z mládežnických mistrovství Kateřina Šafránková, která ji za několik málo okamžiků doprovodila do finále hodem o 11 centimetrů delším (66.55). "Jsem moc ráda, že to takhle vyšlo tím prvním pokusem, v minulosti se mi to zrovna nedařilo," vzpomněla svěřenkyně trenérů Tučka a Pluhaře nervy s postupem před třemi lety na MS juniorů v Bydhošti. "Když jsem viděla, kolik hodila Tereza, v první chvíli jsem si říkala, že musím hodit aspoň jako ona, ale pak jsem se uklidnila, že stačí jít v pohodě na 63," dodala Šafránková, která nakonec zmíněnou kvalifikační normu bohatě překonala.

S kolegyní Královou, se kterou sdílí na šampionátu také pokoj, se tak může připravovat na zítřejší boj o medaile. Tam je bohužel nedoprovodí Kristýna Kroužková, která s dnešnímimi 60.75 m sice zaostala jen 13 cm za svým letošním maximem, nakonec však bylo potřeba ještě o dalšího čtvrt metru více. V celkovém pořadí tak Kroužkové patří 14. místo. Nejdále hodila v kvalifikaci největší soupeřka Šafránkové Rumunka Perieová, která zůstala jen 9 cm od sedmdesátky.

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet stále bojuje o jednu z medailí a také o možnost splnit mírnější limit pro mistrovství světa, jenž leží na úrovni osmi tisíc bodů. Zatím za touhle metou svěřenec Tomáše Dvořáka malinko zaostává, podobně jako při výkonu 7969 při MČR na pražské Slavii. Po vydařených překážkách (OR 14.35) a trochu slabším disku má s 5762 body ztrátu 119 b na aktuálního lídra Bělorusa Eduarda Michona a 61 b na Srba Dudaše. Z druhé strany musí Helcelet počítat minimálně s útokem od Kazmierka či Van Der Plaetsena, na něž má náskok do 50 bodů. Michalu Štefkovi patří po pokažených překážkách a disku na úrovni osobáku sedmnácté pozice.

Do dalšího kola 110 metrů překážek se z přímého postupového místa ve svém běhu dostal Martin Mazáč. Jeden z adeptů elitní osmičky zaběhl sedmý čas 13.98 (-0.3). Do semifinálové šestnáctky jej doprovodil také Petr Peňáz, jenž byl poslední, čtvrtý mezi sprintery postupujícícími na čas díky 14.26 - tři setiny od osobního rekordu. Pouze Tomáši Kavkovi dnešní závod přiliš nevyšel, čas 14.49 mu stačil na celkovou 22. příčku. Nejrychlejšího rozběhové výsledku - 13.73 - dosáhli Brit Clarke a Rus Drjomin.

Do finále koulařek se těsně neprobila Markéta Červenková. Finalistce předloňského ME juniorů chybělo po výsledku 14.51 metru 12 cm, a v konečném účtování obsadí 15. místo. S kvalifikací si mistrně poradil Němka Kleebergová, hned prvním pokusem 17.39 m překonala potřebnou normu téměř o dva metry.

Desetiboj po disciplíně

110 m př.: Výborně si s překážkami poradil Helcelet, po osobním rekordu 14.35 byl nad jeho síly pouze o dvě setiny Rus Lukjaněnko. Průběžně se však český reprezentant posunul na čelo pořadí, druhé místo patřilo lídrovi po prvním dni Bělorusovi Michonovi (14.80) před Němcem Kazmierkem (14.56). Druhý český zástupce Štefek měl potíže, zaběhl 16.94 a poklesl na 16. příčku. Dopadl však lépe než jeden z favoritů medaile Němec Knobel, pro juniorského mistra světa desetiboj po pádu na první překážce víceméně skončil.
Disk: Jenže Knobel se nevzdal a v sedmé disciplíně ukázal svoje kvality, když si o metr vylepšil osobák na 49.04. Nikdo ze soupeřů se mu nepřiblížil na dohled, ovšem druhého Michona (44.54) a třetího Srba Dudaše (43.67) disk vynesl na čelo před Helceleta, který zůstal s 37.77 m dva metry od svého letošního osobáku. Štefek hodil 35.47 a ztratil další pozici.

 

 

 

Výsledky

Foto z dopoledne 2. dne - Pavel Lebeda, ostrava2011.com

 

Michal Procházka

Vytisknout