Šafránková s Frydrychem přidali další česká stříbra z ME do 22 let

Aktuality
sobota 18. července 2009
Kladivářka Kateřina Šafránková a oštěpař Petr Frydrych navázali na chodkyni Zuzanu Schindlerovou a získala pro národní tým druhé a třetí stříbro z ME do 22 let.

Kateřina Šafránková drží stříbrnou tradici. Juniorská vicemistryně Evropy i světa přidala další druhé místo do sbírky, když v litevském Kaunasu nestačila pouze na vítěznou Rumunku Zalinu Marghievovou. Na druhou příčku, na kterém setrvala až do konce, se dostala výkonem z páté série 63.01 m. Bronz získala  Britka Sarah Holtová, která za dvacetiletou českou reprezentantkou zaostala o 47 cm.   


Kateřina se svým maskotem, foto. F.Fojt

"Byly to nervy od začátku. V rozhazování jsem se cítila nic moc, a tak jsem první soutěžní hod za 59 m jako zajišťovák brala. Ve druhé sérii jsem ale kladivo poslala těsně mimo výseč, a tak se dostala pod tlak, že musím zabrat, abych šla vůbec do užšího finále. Naštěstí to bylo 61 m a já byla třetí. Ve čtvrté sérii přede mě šla Slovenka Lomnická. To jsem si řekla, že se přeci nenechám o medaili jen tak připravit, když je tak kousek. I trenér říkal, že pátý hod se mi povede. A měl pravdu. Naštěstí to tak vydrželo až do konce," těšilo Šafránkovou. "Zase druhá, já už snad ani jiná být nemůžu," smála se urostlá závodnice, pro kterou je úspěch na šampionátu vzruhou v sezoně, která se pro ni jinak vyvíjí podstatně hůře než ta loňská, v níž až na poslední chvíli přišla o účast na olympiádě. "Nevíme, proč se mi letos tolik nedaří. Řeším to s trenéry, snažíme se na to přijít, ale zatím jsme to zlomit nedokázali. Možná to přijde teď. Každopádně mi ta medaile dala další motivaci se s tím poprat," uzavřela Šafránková.  

Vynikající závod má za sebou oštěpař Petr Frydrych. Svěřenec Jana Železného se v druhé sérii dostal výkonem 80.10 m na druhou příčku, kterou hájil až do závěrečných pokusů. V samém konci dokonce zaútočil na zlato, když zlepšením o 43 cm předčil dosud vedoucího Ari Mannioho. Jenže Fin dokázal posledním hodem soutěže najít pádnou odpověď - výkonem 84.57 vytvořil rekord šampionátu. "Na medaili jsme si věřil, měl jsem druhý nejlepší výkon ze startovního pole a jsem rád, že jsem to potvrdil. Ani mě nemrzí, že jsem nevyhrál, ikdyž jsem byl od toho kousek. Vyhrál ten nejlepší, a tak to je vždycky," uznal Frydrych, který se na 4 cm přiblížil svému maximu. Jeho další metou je překonání alespoň 81 metrů, což by jej pustilo na MS spolu s Vítězslavem Veselým. Oba zatím mají B limit, s nímž může do Berlína pouze jeden. Blíže k tomu má zatím Frydrych. "Snad budou na to dobré závody, ale když mi to tam teď střílí, byla by škoda toho nevyužít," říká úspěšný medailista.   

Čtvrtkař překážkář Josef Prorok zaběhl ve finále své disciplíny čas 51.02 a obsadil jím osmou příčku. Na medaili by musel být o vteřinu a 12 setin rychlejší. Výkonem 49.62 zvítězil Brit Lloyd Gumbs.  

Tyčkařka Romana Maláčová si z Kaunasu odveze 11. místo, když ve finále ztroskotala na výšce 415 cm a počítat se jí bude výkon o 10 cm horší.  Vyhrála Němka Jelizaveta Ryčiková ve vyrovnaném OR 450 cm. 

Vydařený první den má za sebou vícebojařka Eliška Klučinová. Na překážkách předvedla osobní rekord 14.33, stejně  tak se jí vyvedla i výška, v níž skočila 180 cm. V kouli pak přidala třetí osobní maximum 13.47 a první den uzavřela časem 25.24 na dvoustovce.  V průběžném pořadí po prvním dnu jí patří 5. příčka s dílčím ziskem 3534 b. Na bronzovou pozici ztrácí 73 b, na vedoucí Rusku Kurbanovou pak 180 b.

Kladivář Pavel Bukvic se probojoval do elitní dvanáctky, která bude v Kaunasu bojovat o medaile. V kvalifikaci předvedl výkon 66.45, který ho v porovnání s ostatními řadí na 10. příčku. Nejlépe se předvedl Bělorus Šajunov, jemuž stačil jediný hod, jenž letěl do vzdálenosti 74.87 m.

Individuální start na dvoustovce si nezopakuje Monika Táborská, která v semifinále zaběhla čas 24.65 a obsadila s ním dvacátou příčku. Aby se dostala do elitní osmičky, musela by běžet o více než vteřinu rychleji. Táborskou však čeká ještě nedělní štafeta na 4x100 m.

Jak dopadly disciplíny bez české účasti?
Dvoustovku vyhrál Brit Toby Sandeman v osobním rekordu 20.37. Osmistovka se po výkonu 1:45.81 stala kořistí Poláka Adama Kszczota. Zlato z desítky poputuje do Turecka na hrudi Selima Bayraka, který ji zvládl za 29:47.15. Také na překážkářské stodesítce měl podobně jako na půlce největší důvod k radosti reprezentant Polska, Artur Noga si titul vysloužil výkonem 13.47.  Rus Nikolaj Seďuk donutil jako jediný rozhodčí s měřícím zařízením k cestě za 60 metrů a za výkon o 80 cm delší naž tato hranice získal zlato ze soutěže diskařů. Závod na 20 km chůze ovládl v čase 1:22:23 Španěl Miguel López. 

Mezi ženami dominovala sprintu na 200 m Ruska Alexandra Fedorivová s časem 22.97. Její krajanka Jelena Kofanovová pak zářila na půlce, kde se jako jediná dostala pod dvě minuty, a to výrazně - 1:58.94. Stovka překážek udělala patrně radost norskému oštěpaři Andreasu Thorkildsenovi, neboť ji vyhrála jeho přítelkyně Christina Vukičevičová v solidním čase 12.99.  Šampionkou na trati 400 m př. stala po souboji s krajankou Childovou Britka Perri Shakes-Draytonová, která trať zvládla za 55.26.

Výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Fotogalerie