přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

S bývalou mistryní Evropy se loučila i Kašpárková

Velkolepé ukončení své sportovní kariéry uspořádala v sobotu výškařka Monica Iagarová.

Dvaatřicetiletá Rumunka se s velkou atletikou rozloučila skokanským mítinkem v Bukurešti nazvaným Grand Prix Moniky Iagarové. Pozvání přijala řada kvalitních závodníků i atletických celebrit. Do Bukurešti přijeli jako čestní hosté populární namibijský sprinter a nyní člen MOV Frankie Fredericks, členka EAA Erika Strasserová, legendy rumunské atletiky či Šárka Kašpárková, Iagarové dlouholetá kamarádka a také bývalá výškařka. "Byla to velkolepá rozlučka, Monica na ni bude navždy vzpomínat. Já jsem se setkala i se svou velkou soupeřkou Rodicou Petrescuovou-Mateescuovou, měly jsme na co vzpomínat," poznamenala k mítinku v Bukurešti bývalá mistryně světa v trojskoku.

Samotné závody ozdobily české reprezentantky Barbora Laláková a Romana Dubnová, když si vylepšily osobní rekordy. Dubnová vyhrála ve svém halovém maximu 1.95 m, stejnou výšku zdolala druhá v pořadí Laláková a zapsala si absolutní osobní rekord. V kategorii mužů padla hranice 2.30 metru zásluhou Itala Nicoly Ciottiho, který vyhrál výkonem rovných 2.30.   

Loučící se Monica Iagarová měla spoustu práce s organizací dnešního mítinku a startovala mimo soutěž. Zaplněné hale Rapidu předvedla úspěšný pokus na výšce 1.88 metru. Populární atletka má nejkrásnější vzpomínky na rok 1998, kdy kralovala evropské výšce v hale i pod širým nebem. V téže sezoně zvítězila na Světovém poháru. Nejvyššího umístění na olympijských hrách dosáhla před dvěma lety v Aténách, kde obsadila osmou pozici. O příčku výš skončila na mistrovství světa 2001, na halovém MS 1999 se prosadila na čtvrté místo. Během své aktivní činnosti celkem v šesti závodech překonala hranici 2 metrů, výkonem 2.03 m drží národní rekord, o centimetr méně leží hodnota jejího rumunského maxima pod střechou.

Tomáš Klement

Vytisknout