přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. září 2004, 15:00

Rychnov vítal olympionika Šebrleho, chce po něm pojmenovat halu

Zhruba dva a půl tisíce především žáků rychnovských škol dnes před polednem přivítalo na náměstí v Rychnově nad Kněžnou jediného českého olympijského vítěze z Atén Romana Šebrleho.

Desetibojař si z města, ve kterém na základní škole začínal se sportem, odveze atletický zvon, jímž se oznamuje běžcům, když vbíhají do posledního kola, a také poukázku na každoroční týdenní pobyt v městském hotelu.

Šebrle přijel na rychnovské náměstí v kočáru s manželkou Evou a synem Štěpánem a zúčastnil se krátkých sportovních soutěží, při nichž například střílel na basketbalový koš či golfovou holí odpaloval umělohmotné míčky. Na podiu s ním pak stáli také učitelé, kteří Šebrleho měli v Rychnově na tělocvik. "K Rychnovu mě pojí strašně moc vzpomínek a zážitků, rád se sem vracím," řekl zúčastněným sportovec, který si zájem dětí viditelně užíval a ochotně rozdával autogramy.

Vedle oficiálních darů od města dostal od učitelů Šebrle i igelitový pytlík s ředkvičkami. "To nás na základní škole učitelka s kamarádem poslala vyplít záhonek ředkviček, ale my je všechny snědli a zbylé listy nastrkali zpátky do země. Tak proto tenhle dárek," vysvětlil přihlížejícím se smíchem Šebrle. 

Po ceremoniálu na náměstí odjel sportovec kočárem do budovy Gymnázia F. M. Pelcla, kde si prohlédl sportovní halu dostavěnou v roce 1996. Ředitel gymnázia Zdeněk Žabokrtský Šebrleho požádal, zda souhlasí s pojmenováním haly jeho jménem a také zda by mohlo v hale vzniknout Sportovní centrum Romana Šebrleho, kde by děti na obrázcích viděli, jak se sportovec vypracoval ke zlaté olympijské medaili. "To bych byl šťastný, velmi si toho vážím," kývl na návrh olympionik.

Cestu Šerbrleho městem i školou sledoval vedle davů dětí a dalších hostů i jeho gymnazijní učitel tělocviku Jan Štauber, který tvrdí, že Šebrle se málem namísto atletiky věnoval basketbalu. "Basket ho zajímal více než fotbal, který hrál. Atletika, to pro něj byla jen taková bokovka. Nechybělo mnoho a zůstal u basketu," tvrdí tělocvikář. Vzpomíná na Šebrleho jako na
mimořádný talent. "Ale je pravda, že talentů se najde hodně, ale ne každý se nechá donutit podstoupit takovou makačku jako Roman a dosáhnout nějakých výsledků," řekl pedagog.

Šebrle se narodil v listopadu 1974 v Lanškrouně, v Rychnově na základní a střední škole hrál basketbal a fotbal, v roce 1992 začal v nedalekém Týništi nad Orlicí s atletikou. Později přešel do Pardubic. Od roku 1996 působí v pražské Dukle. 
                                                                                                     ČTK