Rybová ovládla německé lázně

sobota 1. března 2008
Tyčkařce Pavle Rybové přinesl její nejlepší letošní výkon 453 cm vítězství v Bad Oeynhausenu. Posledním závodním testem pro Romana Šebrleho byl zase saský Chemnitz.

Lázně ležící 50 km západně od Hamburku přivítaly hned trojici českých tyčkařek. Nejzkušenější z nich, Pavla Rybová, si odvezla výhru za výborných 453. Po výhře zopakovala pro server leichathletik.de cíl do Valencie: "Chci do první osmičky. Jsem optimistická, 'jde to nahoru'." Před zraky 1800 diváků se pak Rybová pokoušela o rekord mítinku 464 cm, údajně velmi nadějně. Na pátém a šestém místě se seřadily Jiřina Ptáčníková a Romana Maláčová, obě zdolaly 413. Také pro ně jsou to letošní maxima, Ptáčníková se zlepšila o 8 cm, Maláčová o 1.
Rybovou na stupně vítězů doplnila domácí Caroline Hingstová a Američanka Jilian Schwartzová, obě měly shodný zápis s výslednými 443 cm.

V sobotu se konal závod mužů. Slušnou formu prokázal Michal Balner, když o centimetr vylepšil své letošní maximum na 551. Stačilo mu to na třetí místo za domácími Fabianem Schulzem a Björnem Ottem. Němci zdolali oba 561, lepší zápis rozhodl pro Schulzeho. Také pro druhého českého zástupce Jana Kudličku znamenal závod vylepšení výkonu sezony, za 541  mu patřilo 8. místo.

Výsledky z Bad Oyenhausenu najdete zde.

Pavla Rybová při jabloneckém závodě, kde zdolala limity pro HMS i OH - foto: graf.cz

O poznání blíže českým hranicím - v Chemnitzu - závodily další čeští atleti. Roman Šebrle zaznamenal v kouli 15,27 (před týdnem na HMČR 15.79), v dálce 749 cm (letos lépe v Tallinnu 758). V konkurenci specialistů zaznamenal 5. a 9. místo. A v dálce byli soupeři velice kvalitní, byť se ani vítězný Kubánec Hector Fuentes nedostal za 8 m - chybělo mu 5 cm. Druhou příčku bral za 789 Jamajčan Beckford, když o jeho umístění před dalším Kubáncem Martinezem rozhodl druhý lepší pokus.
Na 60 a 200 se představila Kristina Bažatová, na kratší trati doběhla v čase 7.58, což nestačilo na finále. V něm excelovala časem 7.09 Nigerijka Franca Idoková a vyrovnala tak letošní světový výkon Rusky Poljakovové. Na dvoustovce byla Bažatová z trojice závodnic druhá za 24.63.
Petr Mikulenka sice zaostal na trojce za svým nedávným mistrovským časem, ale jen o 3 vteřiny. Cílem proběhl za 8:10.13 jako pátý. Druhé místo si na půlce připsal Michal Šneberger. Sice v průměrném čase - 1:52.10, ale nechal za sebou Poláka Czapiewského i Lotyše Jurkevicse.

Výborných 691 centimetrů Portugalky Naide Gomesové, znamenalo pohodlné vítězství před zbytkem pole. Početně málo zastoupená byla koule, zato všechny čtyři vrhačky poslaly náčiní za 18 metrů. Němka Christina Schwanitzová se jako jediná dostala i o 63 cm za 19m hranici a nechala za sebou známější krajanku Kleinertovou.
Polák Lukasz Chyla pro sebe získal triumf na šedesátce za výborných 6.57. Jeho krajan Marcin Urbas se zase na 200 m jako jediný dostal pod 21 vteřin (o 16 setin). Na dvojnásobné trati stačilo Bahamanovi Chrisi Brownovi na výhru 46.57.
Domácí Tim Lobinger prokázal výbornou formu, když se přenesl jako jediný přes 580 (byť napotřetí) a nechal za sebou plejádu krajanů, Slovince Poljance i Švéda Jespera. Z pole poražených byl nejlepší Tobias Scherbarth s 575 cm.