Rybová i Hejnová úspěšné, Holuša ve finiši promarnil postup

pátek 7. března 2008
Tyčkařka Pavla Rybová skočila 445 a postoupila z osmého místa do bojů o medaile. Dařilo se i čtvrkařce Hejnové. Dvě setiny dělily Jakuba Holušu od půlkařského semifinále.

Tyčkařka Pavla Rybová napodobila výškaře Jaroslava Bábu a na halovém mistrovství světa ve Valencii dnes postoupila do finále. Bývalé české rekordmance k tomu stačilo překonat 445 centimetrů, přestože kvalifikační limit byl stanoven o deset centimetrů výš.
V soutěži už ale zbylo pouze devět skokanek včetně vysoce favorizované Jeleny Isinbajevové z Ruska, která zahájila soutěž až na výšce limitu 455 cm a po jejím vydařeném pokusu kvalifikace skončila. "Závod mi nesedl a hodně se na tom podepsali rozhodčí, kteří zdržovali a dělali problémy místo, aby pomáhali," řekla Rybová. "Mně se moc nedařilo, jednou jsem podběhla, jindy nedoběhla."
Rybová, někdejší světová i evropská mistryně v hale, překonala 445 centimetrů až na třetí pokus, další postupná výška 450 už byla nad její síly. V konečné klasifikaci to ale stačilo na dělené osmé místo a může se těšit na sobotní finále. Dlouho si ale myslela, že nepostoupí. Nespočítala si, že se o osmé místo dělí. "Je klika, že jsem postoupila, řekla mi to Agirreová (jedna ze soupeřek), já si to špatně spočítala. Vysílilo mě to a všechno mě bolí. Zítra třeba budu o sobě vědět víc a nebudu se s tím tolik prát," dodala optimističtěji.
Podobně jako v mužské výšce uvidíme devět závodnic: Rusky Isinbajevovou a Feofanovou, Polku Pyrekovou a Rogowskou, Němky Battkeovou a již zmiňovanou Hutterovou, Američanku Stuczynskou, Brazilku Murerovou a domácí Agirreovou.

Kompletní výsledky kvalifikace ženské tyčky naleznete zde.

Minifotogalerie: graf.cz

Jakub Holuša v cílové rovince osmistovky přehlédl dotírajícího Španěla Olmeda, který jej na šachovnici připravil o druhé postupové místo. Časem 1:51.09 Holuša neměl šanci vejít se do šestice "šťastných poražených". Třetí ze šesti běhů byl nakonec jediný, ve kterém běžci nepokořili hranici minuty a 50 sekund, a Holušův čas 1:51,09 na nepřímý postup nestačil. Dvacetiletý závodník obsadil celkově 24. místo mezi 32 účastníky.

"Jsem na sebe naštvaný. Španěl mě převezl," komentoval Holuša školácké podběhnutí od domácího běžce. Asi padesát metrů před cílem slyšel, jak diváci v zaplněné hale ve Valencii začali křičet. "Pak najednou nic, až na čáře," popsal situaci. "Nebylo to ale vypuštěné," odmítl Holuša názor, že v závěru šetřil síly. "Škoda, že jsem o něm nevěděl dřív. Tuhly mi nohy, ale nějaké síly jsem ještě měl. Zaznamenal jsem ho až pár metrů před cílem a to už bylo pozdě." Pochvaloval si alespoň, jak předběhl britského půlkaře Damiena Mosse v poslední zatáčce. "To bylo učebnicové.  Půlka je o tom, že se musí jít takticky skvěle. V pravý okamžik můžu získat, nebo ztratit. Já jsem ztratil," mrzel juniorského mistra Evropy v běhu na 3000 metrů překážek výsledek jeho velké premiéry mezi seniory. Běžel při ní občas i ve třetí dráze a trochu si tím trať natahoval. "Nechtěl jsem zpomalovat, radši jsem si to oběhl," vysvětloval svou taktiku.

Kompletní výsledky rozběhů mužské půlky naleznete zde.

Další česká zástupkyně - čtvrtkařka Zuzana Hejnová ve svém druhém rozběhu dnes proběhla cílem sice až na čtvrté pozici, ale do sobotního semifinále jí pomohl čas 53,04 sekundy. Nejrychlejší byla favorizovaná Ruska Olesja Zykinová, která proběhla cílem za 51,96.
Hejnová byla za postup ráda. "Běželo se mi dobře, i s časem jsem spokojená," řekla novinářům běžkyně, která má osobní rekord 52,82 sekundy a dnes předvedla svůj druhý nejlepší čas kariéry. Závod rozběhla dobře, ale nepodařilo se jí po polovině trati zrychlit, jak chtěla. "To byla škoda, to mě stálo nějaké desetiny. Chtěla jsem zopakovat taktiku z mistrovství republiky, kdy zatáhnu na třetí stovce, a ani nevím, proč jsem to nakonec neudělala, " litovala Hejnová.     Jednadvacetiletá juniorská mistryně Evropy v běhu na 400 metrů překážek věří, že se může v sobotním semifinále zlepšit. "Můžu běžet rychleji, semifinále poběžím určitě líp," věřila si. "Síly zbyly," dodala.

Kompletní výsledky rozběhů čtvrtky naleznete zde.

Minigalerie: graf.cz