přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. února 2008, 20:33

Rybová do Valencie i Pekingu

Tyčkařka Pavla Rybová splnila skokem 445 cm v Jablonci limity na HMS i OH. Jaroslav Bába a Tomáš Janků se pokoušeli o nominace v Bydhošti bez úspěchu.

Pavle Rybové spadl kámen ze srdce. Soutěž, kterou absolvovala na veřejných závodech v Jablonci nad Nisou, neprobíhala ideálně, nakonec jí ale přinesla nejprve limit na HMS, 440 zdolala napodruhé, a posléze i přísnější kritérium pro OH - 445 - napoprvé. Paradoxně nejlepší pokusy podle svých slov i mínění trenéra Patery předvedla na 450, kde však již neuspěla. "440 byl pokus přímo hrozný, 445 už docela dobrý a 450 vydařených," popsala soutěž Rybová.
A dále se rozpovídala: "Nejsem zvyklá plnit limit na poslední chvíli, ale z fyzických parametrů jsem věděla, že na 440 mám. Dosud se mi nedařilo, stresovala jsem se. Tato sezóna mi potvrdila, že skákat se dá, jen když je zdraví zcela v pořádku. A co se neudělá v přípravě, na to si člověk v závodě nevzpomene, i když to v minulé sezóně zvládal. Teď se musím udržet, abych vydržela do Valencie a byla schopná tam bojovat o finále. To je teď myslím na hranici mých možností."
Trenér Boleslav Patera to shrnul stručněji: "Trochu jí dnes trvalo, než chytla rytmus. Základní výška byla trápením. 445 a 450 se začalo blížit minulým výkonům. Věřím, že do HMS ztracený rytmus najde."


Pavla Rybová skáče na Jablonecké středě limitní výšku 440 cm, foto: graf.cz


Na mítink do Bydhoště pozvali tyčkařky a výškaře. Jaroslav Bába i Tomáš Janků procházeli soutěží hladce, ještě 224 zvládli oba hned napoprvé. Bába se pak pokoušel o 227, ale zdařený skok nezaznamenal. Janků 227 vynechal a snažil se rovnou o limitní hranici 230, leč i on si nakonec připsal 224 a podělil se s Bábou o třetí příčku. "Je to smůla. Na 230 mi ujela tretra, což se mi nestalo, ani nepamatuju," sdělil po závodě Janků.
V soutěži si počínal suverénně Rus Jaroslav Rybakov, mimo jednoho zaváhání na 224 zdolal všechny výšky napoprvé, včetně vítězných 234. Pak testoval hranici mistrů 240, ale třikrát si připsal křížek. Už 227 na 1. pokus zajistilo dalšímu Rusovi Alexeji Dmitrikovi druhou příčku. Poté přidal ještě 230 napotřetí.

Nepříjemné vytřízlivění zažila Ruska Jelena Isinbajevová po sobotním světovém rekordu 495 cm v Doněcku. Vítězkou soutěže se totiž stala její krajanka Světlana Feofanová, která se jako jediná přenesla přes 471 cm, a to hned napoprvé. Isinbajevová skočila jen svou základní výšku 461, a pak už si připsala jen křížky. Jeden na 476 a dva na 481, kde také zkoušela štěstí vítězka Feofanová, rovněž bez úspěchu. Světová rekordmanka se tak musela spokojit s děleným druhým místem. Domácí Monika Pyreková zdolala totiž také 461 a předešlé výšky zvládla bez oprav. 461, ale napodruhé, překonala ještě čtvrtá (další Ruska) Golubčikovová.  Stejně jako Pyreková pak ztroskotala na 471.

Výsledky z Bydhoště jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout