Ruští chodci přepisovali tabulky na halové pětce

čtvrtek 6. ledna 2011
Sokolovová překonala na regionálním šampionátu republiky Mordova historicky nejlepší výkon, Borčin se v tabulkách začlenil na třetí příčku. V článku též info o 15letém běžeckém talentu z Etiopie.

Chodci úřadovali
Tak trochu v utajení padl den před silvestrem v ruském Saransku první světový rekord začínající halové sezony (přesněji historicky nejlepší výkon, neboť světové rekordy se v ženské kategorii oficiálně evidují pouze na halové trojce). Postarala se o něj bronzová medailistka z ME v Barceloně Věra Sokolovová, která při neúčasti známější krajanky Olgy Kaniskinové zvládla pětikilometrovou trať za 20:10.3 a o téměř půl minuty tak překonala dosavadní maximum Bělorusky Margarity Turovové z roku 2005. S větším odstupem za ní dorazili do cíle Ljudmila Archipovová a Taťjana Šemjakinová, jejichž časy však nejsou známy.

Mužský závod vyhrál při své premiéře na této trati olympijský šampion a mistr světa Valerij Borčin a i jeho čas 18:11.8 stačil na umístění v popředí historických světových tabulek. Konkrétně na třetí místo se ztrátou necelých pěti vteřin na vedoucí, 18 let starý čas Michaila Ščenikova. Borčina následovali v údajně těsném závodu Vladimir Kanajkin a mistr Evropy Stanislav Jemeljanov. I jejich přesné výkony však zatím zůstávají neznámy.

Budoucí hvězda?
Silvestrovský závod v angolské Luandě odhalil mladíka, který se může stát budoucí star vytrvalostního běhu. Jmenuje se Dida Direba, pochází z Etiopie, a 21. ledna oslaví teprve šestnácté narozeniny. Přes svůj nízký věk však už dokáže konkurovat elitním závodníkům v seniorské kategorii. V desetikilometrovém závodu obsadil po výtečném výkonu 28:37 třetí místo, lepší byli jen legendární Haile Gebrselassie a první muž loňských tabulek na 10000 m Josephat Kiprono z Keni (ten navíc pouze o tři vteřiny).

EME News s odkazem na Direbova agenta Andre Thomsona uvádějí, že mladík začal závodit vloni, kdy obsadil čtvrté místo na domácím šampionátu dospělých, byl však příliš mladý na to, aby se mohl zúčastnit juniorského MS v Monctonu. Závodem v Luandě debutoval na mezinárodní scéně a jeho výkon je v kategorii do 15 let historickým maximem. Direbův agent též potvrdil, že ještě v zimě plánují další starty v zahraničí, a to buď na silnici nebo v hale.