přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ruské hříšnice dostaly tresty, napřesrok však budou moci závodit

Sedmička známých jmen, mezi nimiž nechybí halová mistryně světa a rekordmanka Jelena Sobolová, byla potrestána za manipulaci s dopingovým vzorkem. Hrozí jim vracení medailí i vydělaných peněz, na druhou stranu by ve své většině mohly podle pravidel od jara opět závodit.

Ruská atletická federace dnes zveřejnila svůj verdikt v případu závodnic, u kterých se krátce před olympiádou objevilo podezření z manipulace, neboť jejich dopingové vzorky se podle testů DNA neshodovaly s těmi, které odevzdaly v roce 2007 a jež byly od té doby uloženy v databázi. Běžkyně Jelena Sobolevová, Julia Fomenková, Taťjana Tomašovová, Olga Jegorovová a Světlana Čerkasovová, diskařka Darja Piščalnikovová a kladivářka Gulfia Chanafejevová dostaly od svazu dvouleté tresty, které ještě musí potvrdit IAAF. Ta má nyní na reakci 30 dní.


Peníze, které si Jelena Sobolevová a Julia Fomenková vydělaly závoděním  v posledních dvou letech, budou muset vracet. Foto: graf.cz

Dvouleté tresty by měly platit i zpětně od data prvního vzorku, který byl ve všech případech odebrán vloni na jaře (v případě Piščalnikové 10. dubna, Sobolevové a Čerkasovové 26. dubna, Fomenkové 27. dubna, Chanafejevové 9. května a Tomašovové 23. května). V praxi to tedy znamená, že by od stejného období v příštím roce měli mít možnost opět závodit a případně se kvalifikovat i na mistrovství světa 2009 v Berlíně. Bývalá mistryně světa Olga Jegorovová, která je v též případu „namočená“, pravděpodobně ukončí kariéru.

Potrestané závodnice by též měly přijít o ocenění, kterých dosáhly od jara 2007. U Sobolevové je v ohrožení její stříbro z Ósaky a prize money z mítinků pod hlavičkou IAAF -tedy z Atén, Paříže, Curychu a Bruselu - dále halové světové rekordy na 1500 m (3:58.08 a 3:57.71), národní rekordy na 800 m a míli a především zlatá medaile z HMS ve Valencii. V tabulkách by však měl zůstat její halový svěťák ze sezony 2006 (3:58.28).
Fomenková bude patrně muset vrátit stříbro z HMS ve Valencii a přijde i o druhé místo ze Superligy EP v Mnichově, což ovlivní výsledné skóre ruského týmu v této soutěži. I ona se bude nejspíš muset rozloučit s odměnami z řady mítinků, což se týká také další z hříšnic Světlany Čerkasovové.
Mistryně světa z roku 2005 Taťjana Tomašovová v posledních dvou sezinách příliš nezávodila, a tak se jí týká vracení peněz z pouze čtyř mítinků, které objela v roce 2007. Vymazány budou též její body z letošního PMEZ, v němž bojovala za Luč Moskva.
Kladivářka Chanafejevová nejspíš přijde o svůj osobní rekord 77.36 z 26. 5. 2007 v Soči, jímž drží druhé místo ve světových tabulkách za další distancovanou krajankou Taťjanou Lysenkovou. Dále se z jejího životopisu patrně vymaže 10. místo z MS v Ósace a stříbro ze Světových armádních her v Indii. 
Diskařka Piščalnikovová musí podle předběžného rozhodnutí vrátit stříbro z MS v Ósace, další stříbro z ME do 22 let v Debrecínu a Rusko přijde i o její body z Evropského poháru v sezoně 2007. 

Vzhledem k tomu, že se distanc závodnic datuje zpětně od roku 2007, nemělo by se na ně vztahovat nové pravidlo platné od 1. srpna, podle kterého nebudou atleti potrestaní za doping moci startovat na následujících olympijských hrách. Na druhou stranu, i po vypršení trestu budou mít Sobolevová a spol patrně velké obtíže dostat se na některý z mítinků, neboť uskupení Euromeetings silně podporuje myšlenku, že atleti s dopingovou minulostí nebudou nadále zváni. 

Pokud se výše uvedené potvrdí, co to znamená pro ostatní? Původně bronzová Gelete Burkaová z Etiopie se stane halovou mistryní světa na 1500 m, na stříbro se posune Marjam Jusuf Džamálová z Bahrajnu a Bulharka Daniela Jordanovová se dočká bronzu. Stejnou medaili pak vytěží z diskvalifikace Sobolevové z Ósaky (otázkou však je, nakolik si užije slávy, neboť i ona má od léta na sobě černý škraloup v podobě dopingového trestu).
Bronz na stříbro z MS by měla přecenit Ukrajinka Irina Liščinská.
K posunům dojde i v disku. Místo Piščalnikové by mělo stříbro z Ósaky přejít do rukou Kubánky Yarelis Barriosové a na bronz by se z původně bramborové pozice měla vytáhnout Rumunka Nicoleta Grasuová. Novou stříbrnou medailistkou z ME do 22 let by se měla stát Rakušanka Veronika Watzeková, na třetí příčku by podle téže logiky měla poskočit Ruska Světlana Sajkinová. 

 Adam Pražák, EME News