přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. srpna 2010, 22:17

Rudisha vymazal Kipketera

Keňský půlkař David Rudisha překonal na mítinku v Berlíně světový rekord. 13 let staré maximum Wilsona Kipketera vylepšil po výkonu 1:41.09 o dvě setiny. Jihoafričanka Semenyaová prolomila poprvé po návratu k závodění 2minutovou hranici.

Když byl vloni hostem Zlaté tretry, prohlašoval Dán Wilson Kipketer, že nevidí žádného vyzyvatele svého světového rekordu. „Nemohu říci, že na jeho překonání má ten či ten. Jednoho dne ten čas určitě padne, ale kdy a kdo to bude, to nevím...,“ říkal tehdy.

Odpovědi se mu dostalo dnes v Berlíně a podal mu ji jedenadvacetiletý Keňan David Rudisha.  Juniorský mistr světa z roku 2006, který se už letos v červenci přiblížil Kipketerovu výkonu na dostřel, proběhl prvním kolem v patách vodiče Sammyho Tanguie, jemuž časomíra změřila mezičas 48.68. Dvě stě metrů před cílem měl už před zbytkem pole 25metrový náskok a všechnu zbývající sílu dal do finiše.

rudisha_v.jpg
David Rudisha při SAF 2009, foto: www.graf.cz

„Bylo to velmi těžké, ale když jsem v cíli viděl ten čas 1:41.09... Je fantastické být nejrychlejším půlkařem historie,“ prohlásil novopečený světový rekordman pro stránky IAAF a přiznal, že na světový rekord myslel. „Cítil jsem, že je to můj den. Ale vloni mi tady v Berlíně nevyšel světový šampionát, když jsem se nedostal ani do finále, a tak jsem o svých ambicích nechtěl moc mluvit,“ doplnil Rudisha.

Semenyaová vítězná v čase pod 2 min.
Rudishův výkon upozadil start jihoafrické půlkařky Caster Semenyaové, která závodila teprve potřetí od chvíle, kdy byly ukončeny dohady o jejím pohlaví. Úřadující mistryně světa se v místě, kde před rokem její kauza začala,  dostala poprvé od návratu pod hranici dvou minut. Devatenáctiletá závodnice zvítězila časem 1:59.90. Za jejími zády si Češka Lenka Masná doběhla pro desátou pozici, když na vítězku ztratila tři vteřiny.

Další českou stopu na mítinku zanechal dálkař Roman Novotný, který po výkonu 789 cm obsadil pátou příčku. Vyhrál Christian Reif z Německa, novopečený mistr Evropy skočil 806 cm.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout