přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. srpna 2010, 22:53

Rudisha staronovým světovým rekordmanem

Jepičí život mělo půlkařské maximum Davida Rudishy, týden „starý“ zápis upravil v Rieti sám Keňan o dalších osm setin. Zuzana Hejnová vybojovala přes zdravotní potíže opět druhé místo.

Mítink v italském Rieti je oblíbenou destinací rekordmanů. Svého času sem pro ně jezdil jamajský sprinter Powell, teď jej možná vystřídá David Rudisha. Teprve 21letý keňský půlkař zde loni překonal čtvrtstoletí starý africký rekord, letos tu vylepšoval již světové maximum. Nebylo to poprvé, před týdnem už vymazal v Berlíně rekord, který od roku 1997 držel Wilson Kipketer, v dánských barvách závodící Rudishův krajan. Tentokrát srazil Keňan dalších osm setin a celkově tak během sedmi dní posunul nejlepší půlkařský výkon všech dob o desetinu na 1:41.01.


David Rudisha

Kvalitního pacemakera dělal Rudishovi stejně jako v německém hlavním městě Sammy Tangui, který probíhal o půl vteřiny rychleji než při předešlém rekordu, přesně za 48.20. Skvělý výkon z takového závodu dokázal vytěžit i další Keňan, Boaz Lalang, který si vylepšil osobní maximum na 1:42.95. Podobně se vedlo i Američanu Symmondsovi (1:43.76) a Britu Rimmerovi (o 13 setin zpět). Až za nimi skončil na pátém místě mistr Evropy Polák Lewandowski.

Výraznou českou stopu zanechala překážkářka Zuzana Hejnová, která po mistrovství Evropy sbírá na velkých mítincích druhá místa – v Londýně, Curychu a teď i Rieti. Tady v čase o setinu lepším hranice 55 vteřin podlehla pouze Američance Tostaové (54.71). Přitom tentokrát nebylo jasné, zda národní rekordmanka bude v Itálii startovat. „Vůbec jsem nevěděla, zda do Rieti odcestuji, měla jsem bolesti břicha. Byla jsem dokonce hospitalizována s podezřením na zánět slepého střeva, naštěstí se o mě MUDr. Smejkal v Motole skvěle postaral,“ vysvětlila příčinu komplikací svěřenkyně Martiny Blažkové.

„Před závodem jsem se cítila vcelku dobře, ale v jeho samotném průběhu mi chyběly síly, kvůli 36 hodinám bez stravy před závodem. Ještě na osmé překážce jsem byla pátá, šestá, pak jsem zrychlila. S druhým místem musím být s vědomím, co závodu předcházelo, spokojená,“ uvedla Hejnová. „Věřím, že v Záhřebu se budu cítit lépe,“ dodala. Závod nevyšel diamantové šampionce, až osmé Jamajčance Spencerové.

Stodesítka překážek nevydařila Petru Svobodovi, především s časem 13.69 asi nebude svěřenec jmenovce Luďka spokojen. V rekordu mítinku 13.01 kraloval vládce sezony Američan Oliver, neohroženě o čtvrt vteřiny od nejbližšího soupeře, Jamajčana Thomase. Výrazné, či dokonce výraznější výkony však byly k vidění i v dalších disciplínách.

Tak trochu „odnikud“ se vynořil japonský kladivář Koži Murofuši, který od června nezávodil a včera zamával s letošním čelem světových tabulek, kdy hodil v „kvalifikaci“ na centimetr k 81metrové hranici. Že nebyl tento výkon ani porážka dosavadního lídra statistik Slováka Charfreitaga náhodný, prokázal dnes proti třem finálovým soupeřům, kdy předvedl 80.96. Mistr Evropy skončil v obou případech druhý za kvalitní, ale kratší hody 79.27, resp. 79.62.

Vítězství ve světové kladivářské challenge potvrdil včera tádžický Dilšod Nazarov, který skončil ve finále třetí za 78.34 (včera čtvrtý za 78.02). Druhou příčku uhájil Maďar Krisztián Pars, přestože s 75.81 nepronikl do nedělní soutěže. Třetí pak Němec Sergej Litvinov, jenž stejného umístění dosáhl v kvalifikaci (78.32), naopak dnes si o jednu pohoršil (76.77).

Triumf nepřítomné Betty Heidlerové v challenge nevzala žádná ze soupeřek. Největší vyzyvatelka v soutěži, v níž se sčítají tři nejlepší hody v sezoně na vybraných mítincích, Polka Wlodarczyková, skončila až čtvrtá a především si hodem 73.57 nezvedla průměr. Zvítězila Ruska Taťána Lysenková s 74.80, která celkově skončila za světovou rekordmankou Wlodarczykovou třetí.

Silně se otřáslo také nedávné maximum roku 9.78 Tysona Gaye z Londýna na stovce, když Američanův čas vyrovnal Nesta Carter. Jamajský sprinter se tím stal čtvrtým nejrychlejším mužem všech dob. A rekordy se lámaly i za ním. Američan Ryan Bailey si posunul osobák na 9.88, další Jamajčan Mario Forsythe na 9.95. Francouzský rekord a neoficiální nejlepší čas „bílého muže“ upravil na 9.97 Christophe Lemaitre. Do 10 vteřin se vešel ještě i třetí jamajský borec Frater, na tuto hranici posunul norský rekord Saidy Ndure.

Výkon roku se měnil ještě na nemistrovské trojce, v níž se předvedl mladší Bekele Tariku časem 7:28.70. Radovat se mohl ze severoamerického rekordu 7:29 rovných Bernard Lagat, osobák si vytvořil Keňan Soi (7:29.75). Velmi dobrou úroveň dala poloviční trati bahrajnská Marjam-Júsuf Džamálová, která se dostala o 1.07 vteřiny pod 4minutovou hranici. Dvoustovku prolétl v čase 19.85 Američan Wallace Spearmon.

Souhrnné výsledky naleznete zde, po disciplínách, s označením rekordů zde.

Výsledky dalších českých atletů o víkendu přineseme zítra.

Michal Procházka

Vytisknout