přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. dubna 2010, 12:17

Ruckstuhlová přesedlá na dálku

Vicemistryně světa i Evropy ve vícebojích Karin Ruckstuhlová z Nizozemska mění kvůli dlouhotrvajícím zdravotním problémům disciplínu. Teď se chce prosadit jako dálkařka.

Karin Ruckstuhlová měla nejvydařenější sezonu v roce 2006, kdy mimochodem startovala i v Praze na mezistátním utkání. Nedlouho poté získala rodačka z Utrechtu stříbro na HMS v Moskvě, které v létě posvětila dalším druhým místem na evropském šampionátu v Göteborgu, kde i díky osmistovce za 2:11 složila kvalitní národní rekord 6423 bodů. Na konci sezony ji v její domovině vyhlásili nejlepší atletkou roku.


Karin Ruckstuhlová při mítinku v Götzisu, foto: www.graf.cz

Medailovou šňůru si pak protáhla ještě do následující zimy, když z HME v Birminghamu přivezla bronz. V létě na MS v Ósace však již sedmiboj nedokončila a jako by tím odstartovala zdravotní martyrium, které ji provázelo poslední dva roky. Nemohla se dostat z problémů se zády, a když už to vypadalo, že by se mohla poprat alespoň o letošní HMS, poranila si v únoru achilovku.

Po poradě s lékaři proto dospěla k zásadnímu rozhodnutí: „S víceboji je konec,“ vyhlásila ve svých 29 letech do světa. „Musím vzít v úvahu, že má oslabená záda by nevydržela tréninkové dávky, které bych jako vícebojařka musela podstupovat. Setrvání u této disciplíny by bylo nezodpovědné a nikam by mě neposunulo,“ míní Ruckstuhlová.

Nechce se jí ale zcela vzdát se atletiky, a proto se rozhodla pokračovat coby dálkařka. „Při skoku dalekém necítím žádné obtíže a mým cílem zůstává jediné: uspět na velkých akcích,“  prohlásila Ruckstuhlová, jejíž dosavadní dálkařský osobák pochází z roku 2007 a má hodnotu 664 cm. V této disciplíně také už jednou startovala na evropském šampionátu, před čtyřmi lety v Göteborgu se ale nedostala do finále. 

Profil Karin Ruckstuhlové na IAAF
 

Adam Pražák

Vytisknout