přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. ledna 2003, 09:21

Rozdílné osudy českých výškařů

Zatímco supertalent skoku do výšky Jaroslav Bába na domácích mítincích sbírá jeden titul za druhým a jeho výkonnost stoupá doslova do závratných výšek,

ostatní jeho kolegové se v současné době potýkají se zraněními. Ta také zapříčinila, že Jan Janků, Svatoslav Ton i Tomáš Janků chyběli na Hustopečském skákání, kde Bába zazářil v novém osobním rekordu.

Bratři Janků se sice na hustopečském mítinku objevili, ale ani jeden z nich nestartoval. Jan byl už před závodem smířen s rolí diváka a přijel hlavně povzbudit svého bratra a manželku Inge. Tomáš se na závod připravoval, ale krátce před jeho zahájením se mu ozvaly bolesti zad, a tak pro něj hustopečské vystoupení skončilo už při rozcvičování.

Jan Janků v Hustopečích chyběl z důvodů zranění kotníku na odrazové noze. Výsledek rentgenového vyšetření CT však naštěstí vyloučil zlomeninu. „Není to nic vážného, ale kotník potřebuje pár dní klidu,“ vysvětluje Jan Janků svou absenci v hustopečském závodě.Po krátkém odpočinku se tak jablonecký výškař může naplno zabývat svými sportovními cíli pro letošní sezonu. „Určitě chci splnit limit na halové mistrovství světa,“ prohlašuje otevřeně. První příležitost k dosažení kvalitního výkonu má Jan Janků na domácí půdě při mezinárodním mítinku Jablonecká hala 2003. Výška mužů zde navíc bude nejsledovanější disciplínou.

Už dva týdny před mítinkem v Hustopečích nastaly problémy se zády Tomáše Janků. „Bolesti v zádech jsem měl už před Beskydskou laťkou a pořád nejsem úplně v pořádku,“ konstatuje závodník Dukly Praha, který s největší pravděpodobností nedobrovolně vynechá prestižní závod v Jablonci. V současné době nedokáže ani ošetřující lékař Doc. Pavel Kolář přesně určit, za jak dlouho bude zranění Tomáše Janků stoprocentně doléčeno. Optimistické odhady hovoří o horizontu jednoho týdne.

Nejmladší z tria zdravotně indisponovaných elitních českých výškařů Svatoslav Ton si na svou letošní premiéru pravděpodobně počká nejdéle. Čtyřiadvacetiletý atlet má zánět v koleni, při trénování techniky pociťuje silnou bolest, takže je momentálně z obvyklé tréninkové zátěže vyřazen. „Předpokládám, že první závody absolvuji až zhruba v polovině února. I tak ale ještě bude dost času na splnění limitu do Birminghamu,“ vzhlíží Ton s optimismem ke svému velkému cíli pro halovou sezonu. I přes zranění Svatoslav Ton v rámci možností poctivě trénuje. Ve formě se udržuje zejména běháním a posilováním. Ton dobře ví, že existují prostředky, které dovedou průběh léčby urychlit, ale jejich použití striktně odmítá: „Rasantnější řešení mých zdravotních obtíží v podobě nějakých injekcí by pomohlo, ale jen dočasně. Chci zánět pořádně doléčit klasickou cestou.“

Tomáš Klement

Vytisknout