přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. září 2010, 18:23

Rozběhl se podzim na silnici, padl světový rekord na desítku

O víkendu proběhlo několik prestižních závodů, zejména maraton Berlíně a poloviční trať v Lisabonu. Historický výkon však padl v nizozemském Utrechtu.

Jen rok a půl se na výsluní udržel rekordní čas 27:01 na silniční desítce, který vytvořil Keňan Micah Kogo v Brunssumu. Nejčerstvější zásah se podařil rovněž na nizozemské půdě a taktéž běžci z východoafrické velmoci Keni. V Utrechtu psal Leonard Patrick Komon historii, neboť jako první pokořil na silnici hranici 27 minut a rovnou srazil 16 vteřin. Na druhou stranu na dráze už se běhá pod tuto metu sedmnáct let, takže spíš bylo otázkou, kdy padne, než že by to bylo nějaké překvapení. Keňan zvládl obě poloviny vcelku rovnoměrně, první za 13:19 a druhou 13:25 a také obhájil své loňské prvenství (27:10).
Komonovým největším úspěchem je stříbro z mistrovství světa v krosu 2008, letos v Bydhošti skončil čtvrtý. Osobáky na dráze má také kvalitní 26:57.08 a na poloviční vzdálenosti 12:58.24, zatím však nepronikl na OH ani MS. Druhý skončil v Utrechtu Sammy Kitwara (27:11), mezi ženami se v souboji o tři vteřiny radovala Maročanka Rekia Elmoukimová (32:51) před Keňankou Hellah Kipropovou (32:54).


Komon (uprostřed) ve vítězném keňském týmu na MS v krosu 2010 (Bydhošť) - foto: www.graf.cz

Rychlý maraton v Berlíně se tentokrát musel obejít bez světového rekordmana Haile Gebrselassie, který jako by předvídal, že na vytrvalce čeká chlad a déšť. Přesto dokázali přítomní běžci vyprodukovat výborné časy. Lví podíl na tom měli Keňané Patrick Makau a Geoffrey Mutai, kteří si zopakovali dubnový souboj z dosud nejrychlejšího maratonu roku v Rotterdamu.
Svými výkony nezůstali Keňané v německé metropoli vskutku příliš dlužni, zařadili se totiž na třetí a čtvrté místo statistik sezony. I pořadí se nezměnilo, takže i tentokrát se z triumfu radoval Makau, jenž časem 2:05:08 zaostal dvacet vteřin za vítězným rotterdamským časem. Mutai se svému rivalovi přiblížil, ale o pouhé dvě sekundy byl tím smutnějším z dvojice.
Třetí v cíli, Etiopan Bazo Worku, dosáhl také výrazného času (2:05:25), jeho krajan pod stupni vítězů Yemane Tsegay už ztratil výrazněji (2:07:52). Statistik Ken Nakamura spočítal, že Berlín je nyní podle průměru deseti časů (2:05:10) nejrychlejším maratonem.
Ženský závod teprve 21letá Aberu Kebedeová, Etiopanka předčila díky 2:22:58 o šest let starší krajanku Bezuneshu Bekeleovou o rovnou minutu, která si tím nicméně vylepšila osobní maximum. S odstupem dvou minut se odehrál souboj o třetí příčku, vyšla z něj lépe Japonka Tomo Morimotová (2:26:10) než domácí Sabrina Mockenhauptová, pro niž má malou pachuť i osobák, ze kterého ubrala jedinou vteřinu na 2:26:21.
Berlínem se načala poslední čtvrtina sezony 2009/2010 maratonských „majorů“. Příští zastávkou je chicagský maraton za dva týdny, poslední zásah do pořadí mohou provést vytrvalci v New Yorku 7. listopadu.

Co je pro Berlín standardem, v Torontu znamená rekordní zápisy. Ovšem třeba ženy běžely v Kanadě dokonce o chlup rychleji než jejich kolegyně v Německu. A vítěznou Keňanku Sharon Cheropovou za 2:22:43 dělila od etiopské rivalky Tsegaye Tirfi Beyeneové pouhá vteřina. Obě si vytvořily osobní rekordy a překonaly dosud nejlepší časy na území „velkého bílého severu“, v letošních statistikách jim patří pozice pět a šest. Cheropová už letos zaskórovala v dubnu v Hamburku, kde rovněž nenašla přemožitelku. Druhý juniorský čas historie 2:23:06 vynesl 18leté Etiopance Merima Mohammedové třetí stupínek, celkem sedm žen pokořilo 2:29.
I mužský šampion Kenneth Mungara vylepšil nejlepší čas na kanadském území, jako první jej srazil – o dvě vteřiny – pod hranici 2:08. Zbylé stupně vítězů patřily také Keňanům, jmenovitě Jafredu Chirchirovi a Danieli Ronovi, kteří se vešli do sedmnácti vteřin za Mungaru. Maraton a půlmaraton v Torontu dokončilo přes deseti tisíc běžců.

Lisabonský půlmaraton měl políčeno na pokoření hodinové hranice, nepodařilo se však prolomit ani 61 minut. Na pět vteřin se jim přiblížil Tadese Tola, do tři čtvrtě minuty za ním doběhli Josephat Menjo a Francis Kiprop. O něco více vzruchu tak budí vítězný čas 68:50 aktuální mistryně světa v disciplíně Mary Keitanyové, která pojala závod v Portugalsku jako součást přípravy před debutem na celé trati v New Yorku. Další medailistky, rovněž z Keni, už zůstaly před branami 70 minut, druhá Alice Timbililiová a Agnes Kipropová.

Výkonnostně Lisabon v mužské části zastínil Lucemburk, kde hodina padla o čtyři vteřiny díky Keňanovi Leonardu Lagatovi. Na dohled významné mety, na sedm vteřin, se přiblížil i jeho krajan John Kiprotich, o dalších 20 s později doběhl Etiopan Megersa Bacha. Keňance Pauline Wanguiové stačilo k prvenství 1:11:17.

V New Yorku měla výtečné obsazení zdejší míle na Páté avenue. Čelná čtveřice se vešla do pouhé vteřiny. Nejvíce důvodů k radosti si vítězstvím za 3:53.83 připravil Amine Laalou. O něco méně sil měli za Maročanem ve finiši někdejší dvojnásobný mistr světa Bernard Lagat (USA) a obhájce prvenství z Anglie Andrew Baddeley. Příčky těsně pod stupni patřili domácím borcům Alanu Webbovi a Leonardu Manzanovi. Celkem 17 běžců pokořilo čtyři minuty.
Ženy svedly o nejvyšší pozice ještě vyrovnanější bitvu, nejrychlejší kvartet dělily méně než tři desetiny. Američanka Shannon Rowburyová si v NY připsala druhé vítězství, když proběhla cílem za 4:24.12. Zbylé medaile patřily jejím krajankám Sara Hallové a Erin Donohueové, „nomen omen“ Hannah Englandová z Anglie se na bednu nedostala o šest setin.

Michal Procházka s využitím EME NEWS