přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. ledna 2010, 10:45

Rosolová zakouší úděl běžkyně a přitom hubne

Bronzová medailistka z HME 2007 v dálce a národní rekordmanka v halovém víceboji přidala letos do svého rejstříku hladkých 400 m.

Kvůli nové specializaci absolvovala Denisa Rosolová takový objem tréninku, o němž se jí v minulosti nezdálo ani v nejčernějších snech. „Když jsme začali na soustředění v Tunisu běhat „ervéčka a specky“, myslela jsem, že jsme se zbláznili,“ vzpomínala s odstupem na nejobtížnější období svěřenkyně Aleše Dudy a na dálku děkovala svému parťákovi ze skupiny Jiřímu Habichovi, který jí většinu úseků odtáhl. „Je to hlavně sprinter a dálkař, tak jsme z něj snad s trenérem neudělali čtvrtkaře,“ smála se v tu dobu už na těle i mysli zocelená atletka z Vítkovic.


Denisa Rosolová jako členka úspěšné štafety při HMS ve Valencii 2008;
foto: www.graf.cz

Náročná příprava se podepsala i na její muskulatuře. Zhubla asi o tři kila a celkově se zpevnila. „A to i přesto, že jsem jedla jak nezavřená. Jenže když běháte, jde to dolů samo,“ líčila při svém závěrečném přípravném cyklu, který absolvovala minulý týden v Praze. Mohla zde využít výhody zázemí nafukovací haly a také společnosti kolegyň z pražského VSC, s nimiž by mohla utvořit čtvrtkařskou štafetu pro nadcházející halové mistrovství světa. Zkušenosti s tím už má, a dobré. Před dvěma lety spolu se Zuzanou Bergrovou, Jitkou Bartoničkovou a  Zuzanou Hejnovou vyválčily ve Valencii výborné čtvrté místo.

Navázat na tento úspěch nebude lehké, především je nutné se do Dauhá vůbec nominovat. „Předloni bylo potřeba pro štafetu dosáhnout průměru u každé z nás 53.80 a ten jsme daly dohromady jen tak tak. Letos je požadovaný průměr ještě o tři desetiny přísnější. Budeme se muset všichni pořádně snažit,“ upozorňuje Rosolová, jejíž dosavadní osobní rekord z halové čtvrtky pochází také z roku 2008 a má hodnotu 53.61.

Zda jej letos po speciální přípravě dokáže vylepšit o více než sedm desetin na 52.90, aby mohla na HMS startovat i v individuálním závodě, nemá vůbec tušení. Vše prý ukáží až závody. První testík má už úspěšně za sebou. V pátek při veřejných závodech zvládla třístovku za 38.60 a poloviční trať za rovných 18 vteřin. "Mohla jsem se víc předklonit a byly by z toho ještě zajímavější časy. Bylo to však z plného tréninku, neměla jsem žádný den volna a do úterý jsem se připravovala dvoufázově," zhodnotila třiadvacetiletá atletka, jíž první vážnější start na čtvrtce čeká 24. ledna v Bordeaux.

Současné zaměření Rosolové na trať 400 m však nevylučuje ostatní disciplíny, v nichž v minulosti sbírala úspěchy. Koncem ledna by měla být v nizozemském Apeldoornu pilířem ženské reprezentace na mezistátním utkání v halovém pětiboji a ve hře při jejím uvažování, na které z disciplín by se mohla nominovat na HMS, nadále zůstává i dálka, z níž si před třemi lety odvezla bronzovou medaili z HME. „Program mám daný do mítinku ve Stuttgartu (6.února), pak se uvidí. Co mi půjde v danou chvíli nejlépe, tomu se budu věnovat. Halová sezona je příliš krátká na nějaké experimenty,“ uzavírá Rosolová. 

Adam Pražák

Vytisknout