Rosolová má limit, Svobodová kralovala v Rouen

neděle 26. ledna 2014
Na nedělním mítinku ve francouzském Bordeaux si čtvrtkařka Denisa Rosolová zajistila účast na halovém mistrovství světa. V sobotu stvrdila svou formu na začátku sezony také tyčkařka Jiřina Svobodová.

První ostrý start rovná se splněný limit na vrcholnou akci halové sezony.  Základní cíl, s nímž Denisa Rosolová odjížděla na mítink v Bordeaux, vyšel bez jakýchkoliv „ale“ . Navíc byla na své trati ze všech nejrychlejší, když běžela čtvrtku za 52.87 a o 28 setin překonala vstupní hranici pro HMS.  Ani tak ovšem nebrala svěřenkyně Martiny Blažkové svůj výkon bez výhrad. „Limit je, ale s časem taková spokojenost není. To ale neznamená, že letos nebudu běhat rychle :-),“ napsala na své facebookovské stránky Rosolová, která je na hladké čtvrtce halovou mistryní Evropy z Paříže 2011.

Další česká čtvrtkařka a členka úspěšných štafet Jitka Bartoničková běžela 54.93. Na trati 3000 m skončil Jakub Holuša pátý, když o splnění nominačního kritéria (7:52) ho po výkonu 7:54.34 připravil až pád po kolizi s ruským závodníkem Nikolajevem. I tak je jeho výkon  pro halového vicemistra světa na osmistovce z Istanbulu 2012 nepochybně povzbuzením.

Výsledky z Bordeaux

Svobodová vyhrála, Lavillenie útočil na svěťák

Kvalitní tyčku viděli diváci v Rouen. Přispěla k tomu i česká závodnice Jiřina Svobodová, která po rozeskakování o prvenství s Nikolete Kiriakopuluovou překonala na rozdíl od své soupeřky 463 cm. Řekyni zůstalo v zápisu 455 cm, třetí byla domácí Vanessa Boslaková s 448 cm.

Opravdovým vrcholem soutěže však byly výkony Renauda Lavillenieho, který svým čtvrtým skokem v soutěži (!) vylepšil vlastní národní rekord na 604 cm. Více přitom v halové historii skočili pouze Australan Hooker (6.06) a rekordman Bubka (6.15). Právě tento výkon se pak drobný Francouz pokoušel překonat, laťka z 616 cm však pokaždé spadla. Druhý v soutěži byl Brit Cutts s 583 cm, třetí pak další z Francouzů Menaldo (5.75), když na pokusy předčil Poláka Wojciechowského.