přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. listopadu 2007, 21:42

Roman Šebrle stříbrný

Armádním sportovcem roku 2007 je rychlobruslařka Martina Sáblíková. Kromě Šebrleho se z atletů v desítce finalistů umístili ještě Barbora Špotáková a Kateřina Baďurová.

Tři "medailisté" Atleta roku 2007 se umístili také v první desítce
ankety Armádní sportovec roku 2007. Jen pořadí je jiné.

Dvanáctý ročník ankety o Armádního sportovce roku proběhl v pondělí 19. listopadu v pražských Masarykových kolejích. Loni stříbrná Martina Sáblíková letos zvítězila, obhájkyně Kateřina Neumannová skončila třetí. Desetibojař Roman Šebrle po loňském bronzu poskočil o stupínek výše. Vítěz ankety z roku 2004 dostal od hlasujících 438 bodů a skončil stříbrý se ztrátou devíti bodů na Sáblíkovou.

Šebrle se letos stal potřetí za sebou halovým mistrem Evropy a získal poslední titul, který mu ještě ve sbírce chyběl, když se v japonské Ósace stal mistrem světa. Na premiéře kladenského mítinku si výkonem 8697 bodů připsal vedení v letošních světových tabulkách a ovládl i Světové vícebojařské tour. "Letos budu dřít na olympiádu," řekl Šebrle po vyhlášení. "Byl jsem na soustředění v Tatrách, ale měl jsem tam problémy se zády. Nyní už je to dobré. Od pondělka dřu."

Čtvrté místo v anketě patří oštěpařce Barboře Špotákové. Mistryně světa a atletka roku 2007 třikrát vylepšila český rekord a vyhrála i na Světovém atletickém finále. Na třetí příčku ztratila pouhých 8 bodů. Tři hodiny před začátkem slavnostního vyhlášení obdržela oštěpařka na ministerstvu Záslužný kříž ministryně obrany třetího stupně: "Toho si moc vážím," řekla Špotáková. "Umístění v anketě je také dobré, byl to jistě pro hlasující složitější výběr než v Atletovi roku. Je zde plno  mistrů světa z různých sportů."

Tyčkařce Kateřině Baďurové přisoudili hlasující pro letošní rok šesté místo. Svěřenkyni Boleslava Patery stoupala celý rok forma a výkonnost. Halové mistrovství Evropy pro ni ještě skončilo kvalifikací, ale několikrát vylepšený národní rekord (až na 475 cm) a stříbrná medaile z Ósaky byly pro třetí nejlepší českou atletku roku 2007 vynikajícím úspěchem.

Podobně jako v loňském roce se i letos stala vítězkou v kategorii "junior" rychlobruslařka. Andrea Jirků je juniorskou mistryní světa v rychlobruslení, třikrát překonala juniorský světový rekord. Nejlepším trenérem ASC Dukla byl v anketě zvolen trenér rychlobruslařky Sáblíkové Petr Novák. Letos dovedl Martinu k titulům mistryně světa, mistryně Evropy a k pěti světovým rekordům. Petr Novák připravuje rovněž juniorku Andreu Jirků. Nejlepším malým kolektivem ASC Dukla se pro rok 2007 stala dvojice lyžařů; Dušan Kožíšek a Milan Šperl letos na mistrovství světa v lyžování vybojovali bronzovou medaili ve sprintu dvojic.

Armádní sportovní oddíl atletiky byl vyhlášen nejlepším oddílem Dukly. Jeho členové získali na světovém šampionátu, mistrovství Evropy a mistrovství Evropy juniorů dohromady pět medailí (Šebrle 2x zlato na MS a ME,  Špotáková 1x zlato na MS, Baďurová 1x stříbro na MS a Holuša 1x zlato na MEJ).


Armádní sportovec roku 2007
(hlasovalo 52 respondentů)

1. Sáblíková Martina (rychlobruslení)            447 bodůl
2. Šebrle Roman (atletika)                     438
3. Neumannová Kateřina (běžecké lyžování) 416
4. Špotáková Barbora (atletika)            408
5. Synek Ondřej (veslování)                        251
6. Baďurová Kateřina (atletika)             245
7. Kaňkovský Alois (cyklistika)                     147
8. Hilgertová Štěpánka (vodní slalom)           142
9. Němec Jan (travní lyžování)                     110
10. Mrůzek Kamil (vodní slalom)                    27

Junior 2007
Jirků Andrea (rychlobruslení) 250

Trenér 2007
Novák Petr (rychlobruslení) 360

Malý kolektiv 2007
Kožíšek Dušan a Šperl Milan (běžecké lyžování) 180  

Armádní sportovní oddíl DUKLA 2007
Armádní sportovní oddíl atletiky Dukla Praha 330


Vítězové předchozích ročníků:
(Do roku 1995 probíhalo odměňování sportovců v rámci
slavnostního setkání nejlepších sportovců Dukly.)
1996 - Miroslav Šimek (vodní slalom)
1997 - Tomáš Dvořák (atletika - víceboje)
1998 - Kateřina Neumannová (lyžování - běh)
1999 - Tomáš Dvořák (atletika - víceboje)
2000 - Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
2001 - Tomáš Dvořák (atletika - víceboje)
2002 - Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
2003 - Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
2004 - Roman Šebrle (atletika - víceboje)
2005 - Kateřina Neumannová (lyžování - běh)
2006 - Kateřina Neumannová (lyžování - běh)
2007 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)