přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Roman Šebrle: Afrika mi pomohla

Byli jsme tam tři a půl týdne a z toho tři týdny jsme makali opravdu naplno. Ale cítím se jako nikdy předtím.

Jak probíhal trénink v Jihoafrické republice?
S Daliborem Kupkou jsme kompletně překopali trénink. Je to ho víc,  jde to víc do rychlostní vytrvalosti a každý den jsme něco dávali i do rychlosti. Mělo by to přinést své ovoce. Nevím, jestli už do haly, ale doufám že ano. Na venkovní sezonu to už ale bude stoprocentně. Taky se úplně jinak cítím. Daleko lépe, než loňský rok. Loni to bylo víc do vytrvalosti a do objemu, než do rychlostní vytrvalosti. Teď je přede mnou ještě třítýdenní cyklus, kdy by to mělo být už vyloženě do rychlosti. I když s tou rychlostní vytrvalostí chci dělat také trochu víc. Zatím se cítím naprosto skvěle.

Můžeš nám dát nějaký příklad, v čem se trénink lišil?
Tréninky byly kompletně jiné. Dříve jsme běhali víc na vytrvalost s menšími pauzami. Tentokrát jsme běhali méně kilometrů, ale rychleji a s většími pauzami. Hodně jsme běhali 400 m, 300 m a 200 m. Dříve jsme běhali spíše osmistovky a kilometrové trati.. Skutečně to bylo jiné. Sám jsem zvědavý, jak moc se to projeví na mých výkonech.

Opět s tebou trénoval i Atilla Zsivóczky. Jak to šlo jemu?
Atilla vypadal neskutečně. Všechno běhal se mnou, jel to samé, co já. Jestli můžu soudit, tak se posunul o velký kus dopředu. Stíhal mě ve všem, v něčem byl i lepší. Po tom, co teď předvádí, by mohl být Atilla velký soupeř. Vypadá dobře svalově a hází dál koulí, v čemž jsem měl ještě v létě navrch. Ale na závodech  se stejně rozhoduje na dálce nebo na výšce. Výšku má exkluzivní, ale dálku naopak. Na závodech to bude to zajímavé, uvidíme.

A co Brian Clay? V Moskvě by mu měly chybět jeho silné disciplíny – oštěp a disk...
Na Briana jsem zvědavý. Myslím si, že se bude zase pohybovat okolo 6400 bodů, což už je super extra třída. A proto já musím udělat přes 6400, tzn. k evropskému rekordu. A když se bude dařit, pokusím se o rekord světový. Jestli na to budu mít, to uvidím až za tři neděle po skončení tréninkového cyklu.

Takže mírníš své prohlášení ohledně útoku na „svěťák“ v sedmiboji?
Myslel jsem to tak, že se o něj pokusím. Mistrovství světa je velká příležitost. Loni jsem tomu byl opravdu blízko. Jediný závod, kde jsem neskočil 5 m. Kdybych je skočil, tak jsem to dokázal. Rok 2006 bude mnohem větší „makačka“. Souvisí to také a možná hlavně s olympiádou, na kterou se připravuji. Uvidíme. Pod otevřeným nebem je letos „jen Evropa“, což by neměl být až takový problém, jestli se udržím okolo 8700, 8900 bodů. Možná budu mít i na víc.

Co zdraví, Romane?
Jsem překvapený, protože zdraví je úplně super. Vždycky něco bolí, nebo někde něco tahá, co pak třeba může přerůst ve zranění, ale tentokrát ne. Tohle soustředění bylo hodně kvalitní, vážně se to povedlo. Cítím se skvěle.

Jak do tvé přípravy zasáhne plánovaný přírůstek do rodiny?
Termín porodu máme 5. února. Ještě nevíme, jestli to bude kluk, nebo holka. Teď jsou přede mnou tři týdny tréninku a 1. ledna se rozhodnu, jestli odletím na Kanáry dopilovat nějaké věci, nebo jestli zůstanu doma. Měl bych tam strávit 14 dní, ale rozhodnu se na poslední chvíli. Uvidíme, jak na tom bude Eva. Myslím, že i tady se dá trénink udělat kvalitně. A až se to malé narodí, tak to taky nijak nenaruší moji přípravu. V tomhle už máme s Evou jasno. Budu více pomáhat s mladým. Například ho budu vozit do školky, ale to je naopak dobře, protože mě to donutí brzy vstávat a chodit včas na tréninky. A v noci budu spát s mladým a Eva vedle s mimčem.

Už jste nakoupili dárky? Byl syn hodný a přijde k vám Ježíšek?
Většinu naštěstí nakoupila Evča, když jsem byl pryč. Já ještě něco koupím těsně před Štědrým dnem, ale pro stromek jsem byl už včera. Kapry koupím zítra. Dva na jídlo a jednoho, kterého „pustíme“. Děláme to kvůli „mladýmu“. Ten kapr by stejně nepřežil, takže Eva mladýho odvede a já kapra klepnu. Takže budou na jídlo vlastně tři ryby. A co se týká dárků, tak mladej moc nezlobil a Ježíšek přijde. Na Mikuláše jsme na něj poslali čerta, ale vůbec se ho nebál a chtěl po Mikulášovi, aby mu nadělil pistoli (smích).

Daroval jsi do dobročinné aukce IAAF svoje tretry. Tipneš si, za kolik budou vydraženy?
Jsou to červené tretry z olympiády v Aténách. Běžel jsem v nich stovku, nebo čtvrtku a vůbec celý týden jsem v nich běhal. Kdyby to bylo u nás, tak bych řekl, že budou vydražené za  takových 30, až 40 tisíc, ale takhle si vůbec neodvážím hádat. Oštěp Jana Železného bude podle mne vydražen za mnohem vyšší částku. Je to přece jen hezčí a větší věc, než moje boty.

Vraťme se ještě krátce do Afriky. Ochutnal jsi nějakou tamní specialitu?
Vždycky si tam dávám šneky! Ty tam mají perfektně udělané na česneku. To je specialita, kterou si tam každý rok dám. Ale jinak běžné jídlo jako u nás. A naštěstí tam stále, stejně jako loni, točí plzeňské pivo (smích).

David Klempíř

Vytisknout