přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Roman Novotný posledním letem pro olympijské áčko

Dálkař AK Kroměříž prolomil centimetrovou smůlu a skočil si z Brna do Pekingu v osobním rekordu. Další bojovoníci o expresní letenku na Skokanské a vrhačské Tour 2008 neuspěli.

Roman Novotný už v sezóně předvedl tři skoky do vzdálenosti 801 cm, s neregulérní podporou pak skočil za hranici B limitu (805). Dnes na stadionu Pod Palackého vrchem doletěl ve 3. sérii za povoleného větru (1.9 m/s) k 821 a splnil dokonce o centimetr ostré kritérium. „Je to překonání hranice, která mě celou dobu svazovala. K limitu jsem měl tak pětkrát hrozně blízko. Dnes jsem šel do závodu s tím, že to nejspíš neskočím a vyšlo to. Jsem moc rád. Ani netuším, na kolikáté místo jsem se tím zařadil v tabulkách. Možná dvacáté?“ hádal čerstvý limitář, jehož 821 cm je nejen osobní rekord, ale i druhý výkon českých tabulek, pouhé 4 cm za skokem Milana Mikuláše starým přesně 20 let a 6 dní. Mimochodem ve světě letos skočilo jen 16 dálkařů více, krom toho jsou mezi  nimi 4 Američané a pouhých 9 borců doplachtilo dále než zmiňovaný národní rekord. „Oslava žádná nebude, určitě ne dnes. Dozvěděl jsem se, že mám jet hned zítra ráno fasovat oblečení. Už jsem se nevyspal po Barceloně. Skákali jsme tam pozdě večer a ráno jsem brzy letěl zpět,“ dodal šťastný olympionik.


Roman Novotný při loňském MČR v Třinci - foto: J. Kucharčík

Takové štěstí neměl další dálkař Štěpán Wagner, stačil skočit svůj třetí výkon sezóny 795 cm v první sérii, poté zhruba 815, ale s jasným přešlapem a nakonec se při třetím skoku zranil. Předtím ještě na jiných (veřejných) závodech v Brně dolétl na rovných osm metrů (vítr +1.5), ale ani tento jeho výkon sezóny na OH nestačil.

Neuspěl ani výškař Svatoslav Ton, který si po hladkém zdolání 210 a 220 cm nechal nastavit rovnou 230, třikrát si však připsal křížek a do Pekingu nepojede. "Skákalo se mi fantasticky, jen jsem nedal těch 230," řekl s nadhledem Ton. "Letos jsem měl delší fyzickou přípravu, forma mi teď vrcholí správně, ale zpočátku sezóny jsem se pral s technikou. Všechny tři skoky na 230 byly nadějné, jeden opravdu lehce shozený. Měl jsem tu podporu, kamarády, rodinu, příští nebo přespříští závod to skočím, ale to už bude pasé. Je to sport."

Až kolem 19. hodiny začala kvůli větru tyč, kde jako poslední bojoval o svou olympijskou naději Michal Balner. Potřeboval skočit A limit 570 cm, což se mu i přes slibné skoky na této výšce nepovedlo. "Už tři závody na to bylo, dnes jsme se trochu prali s větrem. Tři dny jsem si teď před závodem odpočal doma v Opavě, běželo mi to, ale nepovedlo se. Mrzí mě to, chtěl jsem tam být s klukama (Kudličkou a Janáčkem), budeme muset trénovat dál, já jsem měl štěstí loni. Je to atletika," uzavřel v podobném duchu jako Ton.

Definitivum padlo i v souboji diskařů, Libor Malina se nezlepšil (dnes 57.85). V Brně vyhrál Jan Marcell s 61.39, na olympiádu se nominoval s 63.59 m.

Na olympijské hry se nepodívá koulařka Jana Kárníková, její nejlepší dnešní pokus 16.96 m nestačil o 54 cm. Výšku vyhrála Oldřiška Marešová se 181 cm, disk účastnice nedávného MSJ Kateřina Klausová (48.11 m).

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout