přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. ledna 2012, 18:41

Robles, Pistorius i zámořští koulaři přijedou do Ostravy

Pořadatelé 51. Zlaté tretry přidali do startovní listiny další hvězdná jména. Již popáté uvidí publikum světového rekordmana na 110 m př. právě z Ostravy, podruhé aktuálně nejlepšího hendikepovaného atleta a po letech také špičkovou kouli.

Začneme od asi nejpozoruhodnějšího ohlášeného jména: Oscar Pistorius. To už dnes neznají jen ti, kteří sledují sport paralympiků. Jihoafrický sprinter, jenž sám sebe přezdívá „Blade runner“, může totiž bojovat i o svůj olympijský sen, právě on totiž vyšlapává cestu pro postižené atlety k měření sil se zdravými. Mezi „svými“ totiž prakticky nemá konkurenci: především díky jeho úsilí v závěrečném úseku se jihoafrická štafeta 4x100 metrů radovala ze zlata na loňském mistrovství světa hendikepovaných v Christchurchi. A tak se Pistorius vydal na nejistou cestu, ovšem o poznání více motivující cestu. A jeho cíl se pomalu, ale jistě přibližuje.

První překážku mu však vystavila pravidla atletiky, která říkají, že atlet nesmí používat technické prostředky, které by jej oproti soupeřům zvýhodňovaly. Podle interpretace IAAF byly a jsou právě Pistoriovy protézy touto výhodou, a tak mu světová asociace svým rozhodnutím z ledna 2008 nepovolila startovat na mistrovských soutěžích. U sportovní arbitráže v Lausanne v květnu téhož roku však Oscar uspěl, byť to nakonec na olympiádu do Pekingu už nestihl. Ačkoli se i poté objevovaly a stále objevují hlasy o tom, že by startovat mezi zdravými neměl, na rozhodnutí CAS to nemění.

A tak mohl Pistorius zapracovat dále na startu na velké soutěži. Stalo se loni, kdy se na čtvrtce kvalifikoval na mistrovství světa. V Tegu se probil do semifinále a nakonec si dokonce pověsil na krk medaili, když pomáhal později stříbrné štafetě k postupu z rozběhu. Na splnění toho největšího snu sportovce však musí 25letý Jihoafričan ještě zvládnout letošní sezonu. K případné nominaci mu zcela jistě pomůže fakt, že jej řada pořadatelů mítinků začala zvát na své startovní listiny. A tak se Blade runner objevil i na loňské Zlaté tretře.

Zas tolik se Pistoriovi před rokem v Ostravě nedařilo, běžel 46.19, zatímco při osobním rekord, který jej poslal na MS 45.07, a na samotném šampionátu pak postupoval časem 45.39. Zjevně se mu však na Tretře zalíbilo a také v České republice se získal jisté sympatie. Po hvězdném chování u něj totiž nebylo ani stopy, čile rozdával českým novinářům rozhovory a ještě jim děkoval, že o něm píší. Na dnešní tiskové konferenci přes velemost vzkázal: „Celkovou úrovní mítinku jsem byl mile překvapen a jsem rád, že se můžu vrátit.“ A tak jej budeme moci vidět ještě jednou, konkrétně 25. května na stadionu ve Vítkovicích. Vůbec není vyloučeno, že právě tady se Oscaru Pistoriovi splní olympijský sen.

Jistota Robles, po letech koulaři a přijede opět Bolt?

To překážkář Dayron Robles už je stálicí největšího domácího mítinku. Není se co divit, poprvé přijel před pěti lety a o rok později tu zaběhl stále platný světový rekord 12.87 vteřiny. Kubánec dorazil i v následujících třech letech a vždy si odvezl populární křišťálovou trofej ve tvaru atletické tretry určenou vítězi. „Už se tu cítím jako doma,“ přiznal ostatně Robles na tiskové konferenci k mítinku. „Momentálně se cítím výborně, jsem připravený na halovou sezonu a mým nejbližším cílem je vyhrát šampionát v Istanbulu,“ dodal.

Naopak poprvé od roku 2007, kdy zažil svou ostravskou premiéru Robles, se na Zlaté tretře představí koulaři. A hned přidali pořadatelé dvě zvučná jména pro startovní listinu. Kanaďan Dylan Armstrong vloni vylepšil národní rekord na 22.21, zvítězil v Diamantové lize a získal stříbro na mistrovství světa. „Je to výborná zpráva, že Ostrava bude mít naši disciplínu, zvlášť v olympijském roce,“ vzkázal Armstrong.

Američanovi Christianu Cantwellovi sice šampionát v Tegu tolik nevyšel, zato se může pochlubit ještě o něco lepším osobním rekordem - 22.54. „Pamatuji si na výborné fanoušky,“ vybavil si Cantwell ročník 2007, kdy skončil druhý za krajanem Hoffou, jenž tehdy ustavil maximum na 21.77. „Udělám vše pro to, abych zlepšil rekord mítinku a překonal 22 metrů,“ dodal čtyřnásobný světový šampion.

Od olympijské sezony 2008 se pokaždé podařilo na Zlatou tretru přilákat Usaina Bolta. Největší současná atletická hvězda aktuálně potvrdila svůj další start, vedle diamantovém mítinku v Oslu jej uvidí také diváci v Římě, rovněž na stovce. O stavu vyjednávání jamajského Bleska pro Ostravu optimisticky informuje sportovní manažer mítinku Alfonz Juck. „Se zajištěním účasti Usaina Bolta jsme tak daleko, jako jsme ještě v tuto dobu nikdy nebyli.“

Michal Procházka

Vytisknout