Róbert Štefko a Jana Klimešová jsou mistry ČR v krosu

sobota 25. listopadu 2006
Bělá nad Radbuzou viděla mistrovství plné napínavých soubojů i několika nešťastných událostí.

Róbert Štefko z AK Kroměříž se stal mistrem ČR v krosu pro rok 2006. Časem 31:51.5 vyhrál v Bělé nad Radbuzou 38. mistrovství republiky. Odmítl však svoji nominaci na mistrovství Evropy. "Nepojedu tam," prohlásil kategoricky. "S dnešním úspěchem jsem nepočítal, běžel jsem, protože mám krosy rád. Své místo v reprezentaci rád přenechám někomu mladšímu." Na to zareagoval šéftrenér ČAS Václav Fišer. "Pokud nepojede vítěz v kategorii mužů, zvážíme možnost vyslání dvou juniorů." To by nahrávalo Jakubu Holušovi, který dnes doběhl v kategorii juniorů druhý.
     Loňský vítěz ČR v krosu David Gerych doběhl dnes za Štefkem na druhém místě. "Neměl bych být spokojený, protože jsem si oproti loňsku pohoršil. Já ale spokojený jsem, letošní sezonu jsem měl opravdu špatnou," nechal se slyšet Gerych. "Věděl jsem, že na Róberta (Štefka) nemám, tak jsem si hlídal běžce za sebou. Závod byl těžký, rozhodovalo se až v posledním kilometru."
     V kategorii mužů do 22 let zvítězil celkově sedmý Jan Kreisinger.

Jana Klimešová (USK Praha) vyhrála v kategorii žen před Petrou Kamínkovou (AK Olomouc) a Monikou Preibischovou (AC Slovan Mar. Lázně). Pro zkušenou běžkyni to je již 4. titul z mistrovství ČR v přespolním běhu. V cíli řekla, že klidně ještě mohla běžet: "Bylo to šest kilometrů, ale únavu necítím. Celou sezonu jsem měla špatnou, ale poslední měsíc jsem tvrdě trénovala. Když jsme pak závod s Petrou (Kamínkovou) rozběhly, věděla jsem, že to bude dobré." Doufejme, že forma Klimešové vydrží i na mistrovství Evropy, kam se svým vítězstvím nominovala. Obě závodnice na prvních dvou místech odjely ihned po vyhlášení vítězů prodat svou formu na závod do Švýcarska.
     Na třetím místě doběhla do cíle Monika Preibischová, která vyhrála (a nominaci si zajistila) v kategorii do 22 let. "Hlídala jsem si Lenku Ptáčkovou, se kterou jsem bojovala o nominaci. Mám pomalejší rozběh, ale když mi neutekla hned na začátku, řekla jsem si, že už to nesmím pustit."
     Loňská vítězka Vendula Frintová závod vzdala.

V kategorii mužů - mílařů obhájil své loňské vítězství z České Lípy Jiří Miler (AŠ Mladá Boleslav). Dva dvoukilometrové okruhy zvládl za 12:23 sekund a s časem byl spokojený. "Terén byl dnes těžký, nezávidím klukům vytrvalcům, kteří těch okruhů poběží pět. Je sice pěkně, ale trať je hodně podmáčená." Miler se dostal do vedení ve druhém kole, když cca 400 metrů před cílem předběhl do té doby vedoucího Petra Mikulenku (Slez. Frýdek Místek), považovaného za velkého favorita. "Petr v prvním hodně natáhl krok, ale ve druhém kole jsme oba zvolnili tempo," komentoval průběh závodu vítěz.

První zlatou medaili z republikového šampionátu v krosu v kategorii juniorů vybojoval Milan Kocourek z ARC Brno. Šestikilometrovou trať zvládl za 18:51.9 minut a až v posledním seběhu setřásl dotírajícího obhájce titulu Jakuba Holušu z TJ Sokol Opava. "Poměrně jsem si věřil. Krosy mi jdou," řekl vítěz po doběhu. "Mým dosavadním největším úspěchem bylo stříbro z roku 2004 v kategorii dorostu." Na Kocourka tak také s největší pravděpodobností čeká nominace na mistrovství Evropy. "Nevím, co od toho mohu čekat. Zatím jsem absolvoval jen jeden mezinárodní kros IAAF, kde jsem doběhl třetí."

Vítězka čtyřkilometrového běhu juniorek má s největší pravděpodobností zajištěnu nominaci na prosincové mistrovství Evropy. Favoritkou byla před závodem loňská vítězka Tereza Čapková. V polovině trati byla na čele se dvěma pronásledovatelkami v zádech, odstup dalších juniorek byl již větší. Bohužel však závod nedokončila. "Zkolabovala a končí," zněla zpráva hlasatele na stadionu. Sanitka odvezla Čapkovou do nemocnice. Další špatnou zprávou je, že podobný kolaps postihl Čapkovou v Běhu 17. listopadu v pražské oboře Hvězda.
     Do cíle tak jako vítězka této kategorie dnes doběhla Lucie Sekanová (Sokol Č. Budějovice) v čase 14:36.5. Loňská vítězka v kategorii dorostenek mohla ještě i letos běžet jako dorostenka... "Rozhodla jsem se ale po domluvě s trenérem, že to zkusím ve vyšší kategorii a vyšlo to. Byl v tom samozřejmě záměr kvalifikovat se na evropský šampionát." Lucie Sekanová tak přidá dnešní triumf k 1. místu v kategorii dorostenek v letošním mistrovství Praha-Běchovice a k titulům na 1500 a 3000 m na dráze.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Z výsledků:

Muži:
1. Róbert Štefko (AK Kroměříž) 31:51.5, 2. David Gerych (AK Kroměříž) 31:54.6, 3. Franck Lelut (Francie) 31:55.5 - mimo mistrovství, 4. Pavel Faschingbauer (AK Kroměříž) 31:57.3, 5. Jan Havlíček (ASK Slavia Praha) 32:02.8, 6. Petr Kasl (TJ Baník Stříbro) 32:08.7.

Muži do 22 let:
1. Jan Kreisinger (AK Kroměříž) 32:10, 2. Martin Kotouč (SSK Vítkovice) 32:27, 3. Michal Málek (AC Čáslav) 32:48, 4. Václav Janoušek (SK Spartak Praha 4) 32:58, 5. Kamil Krunka (SK Nové Město n. M.) 33:12, 6. Martin Frei (AK Kroměříž) 33:21.

Ženy:
1. Jana Klimešová (USK Praha) 21:28.6, 2. Petra Kamínková (AK Olomouc) 21:40.5, 3. Monika Preibischová (AC Slovan Mar. Lázně) 21:47.3, 4. Lucie Müllerová (AC Slovan Liberec) 21:56.3, 5. Lenka Ptáčková (AK Škoda Plzeň) 22:11.9, 6. Ivana Sekyrová (A.C. Sparta Praha) 22:19.6.

Ženy do 22 let:
1. Monika Preibischová (AC Slovan Mar. Lázně) 21:47, 2. Lenka Ptáčková (Sokol Plzeň) 22:11, 3. Lenka Všetečková (Sokol Č. Budějovice) 22:32, 4. Lada Mandlíková (AK Škoda Plzeň) 22:55, 5. Květa Pecková (TJ Lovochemie Lovosice) 23:16, 6. Lucie Pelantová (AC Praha 1890) 23:44.

Junioři:
1. Milan Kocourek (ARC Brno) 18:51.9, 2. Jakub Holuša (TJ Sokol Opava) 19:02.5, 3. Lukáš Kourek (TJ Nové Město na Moravě) 19:36.9, 4. Roman Rudolecký (JAC Brno) 19:56.4, 5. Tomáš Reis (AC Praha 1890) 19:59.0, 6. Lukáš Olejníček (Moravská Slavia Brno) 20:01.6.

Juniorky:
1. Lucie Sekanová (Sokol Č. Budějovice) 14:36.5, 2. Lucie Sárová (TJ Nové Město na Moravě) 14:50.8, 3. Sylvie Svobodová (TJ Klatovy) 15:30.5, 4. Miroslava Petronyuk (Ukrajina) 15:35.9 - mimo mistrovství, 5. Hana Rabasová (TJ Falcon Rokycany) 15:41.1, 6. Zuzana Schindlerová (USK Praha) 15:54.4.

Muži - mílaři:
1. Jiří Miler (AŠ Mladá Boleslav) 12:23.0, 2. Petr Mikulenka (Slez. Frýdek Místek) 12:27.9, 3. Petr Doubravský (PSK Olymp Praha) 12:32.1, 4. Zdeněk Medlík (TJ Liaz Jablonec) 12:40.2, 5. František Zouhar (AC Praha 1890) 12:43.0, 6. Petr Hubáček (TJ Nové Město na Moravě) 12:44.4.

Dorostenci:
1. Jakub Živec (TJ Lovochemie Lovosice) 12:36.4, 2. Zdeněk Hejduk (TJ Sokol Kolín) 12:50.5, 3. Radek Groh (TJ Dvůr Králové nad Labem) 12:57.6, 4. Ondřej Fejfar (TJ Dvůr Králové nad Labem) 13:01.6, 5. Josef Krygar (Sokol Č. Budějovice) 13:06.1, 6. Jan Flídr (TEPO Kladno) 13:11.2.

Dorostenky:
1. Martina Bařinová (SK Přerov) 11:06.7, 2. Eva Krchová (ACP Olymp Brno) 11:10.1, 3. Eliška Antošová (PSK Olymp Praha) 11:28.5, 4. Karolína Holušová (Sokol Opava) 11:40.3, 5. Zuzana Krchová (USK Praha) 11:51.7, 6. Martina Klesnilová (TEPO Kladno) 11:53.5.

Žáci:
1. Jan Svěrák (Atletika Jihlava) 9:50.1, 2. Josef Matura (ABK Liberec) 9:50.9, 3. Jaroslav Satýnek (AK Bílina) 10:13.6, 4. Petr Daněk (Újezd nad Lesy) 10:15.0, 5. Petr Lukeš (TJ Slezan Frýdek Místek) 10:16.5, 6. Petr Kaminsky (TJ Start Havířov) 10:21.0.

Žákyně:
1. Petra Kuříková (TJ Liaz Jablonec) 7:38.8, 2. Diana Mezulianikova (AC Falcon Rokycany) 7:34.7, 3. Tereza Ciencialová (TJ TŽ Třinec) 7:37.1, 4. Kateřina Beroušková (AC Domažlice) 7:38.9, 5. Sylva Škabrahová (AK Hodonín) 7:46.1, 6. Helena Tlustá (TJ Nové Město na Moravě) 7:49.0.