přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. srpna 2006, 20:27

Róbert Štefko a Ivana Sekyrová mistry republiky v půlmaratonu

Třináctému ročníku mistrovského závodu kraloval v Liberci atlet AK Kroměříž a závodnice pražské Sparty.

Teplé počasí, jedenáct okruhů a četné množství zákrut, to vše se stavělo proti, aby se v Liberci běhaly rychlé časy. To platí i o tom vítězném, který zaběhl Róbert Štefko, v cíli 21.098 km dlouhé tratimu naměřili 1:09:01. „Běželo se mi špatně, celou dobu jsem nemohl chytit rytmus. Zdejší trať měla svá pro i proti. Na jednu stranu jsem měl stále někoho před sebou a mohl jsem ho dobíhat, což dobře působí na psychiku, na druhou stranu je jedenáct okruhů příliš mnoho a v zatáčkách se někdy obtížně předbíhalo,“ rozhovořil se vítěz o důvodech, proč nešlo běžet rychleji. „Dneska jsem ale nešel na výkon. Chtěl jsem si zazávodit a hlavně pomoci splnit cíl, abychom jako tým mohly startovat na PMEZ v silničním běhu družstev,“ dodal závodník AK Kroměříž. Cíl byl splněn, protože jeho oddíloví kolegové obsadili ještě druhé a čtvrté až šesté místo.

Stříbrný v cíli byl s odstupem 51 vteřin loňský mistr Jan Bláha, mezi kroměřížské závodníky se vklínil pouze bronzový Jan Havlíček, který doběhl v čase 1:10.08.  V ženské kategorii si při neúčasti favorizované Petry Kamínkové pro svůj první mistrovský titul v kariéře doběhla čtyřiatřicetiletá Ivana Sekyrová závodící za AC Sparta Praha. V cíli se bývalá běžkyně na 400 m překážek těšila nejen z prvenství, ale i výrazného osobního rekordu. Její nejlepší čas na půlmaratón je od dnešního dne 1:17.48. „Mám obrovskou radost, doufala jsem ve stříbro, ale na zlato jsem ani nepomyslela,“ radovala se Sekyrová, která tak při svém třetím startu na MČR v půlmaratonu velmi vylepšila svou dosavadní sbírku dvou bronzových medailí. „Trenér mě varoval, abych se nesnažila běžet sama. Ať se prý někoho držím. Jenže nakonec to stejně tak dopadlo. Táňa Metelková, se kterou jsme běžely na špici, mi zanedlouho řekla, že nemůže a poslala mě dopředu . Pak jsem se chvilkami snažila držet tempo s muži, ale ti nebyli moc rádi. Ten poslední, který byl svolný a držel pro mě optimální tempo, mi po čase zmizel na toaletu,“ popisovala své patálie vítězka.

Na druhém místě doběhla se ztrátou minuty a 56 vteřin Metelková z Týniště nad Orlicí, bronz si v čase 1:21.10 vysloužila Ivana Martincová (AC Moravská Slavia Brno).


Kompletní výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout