přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Richardsová a Bolt podruhé světovými atlety roku

Americká čtvrtkařka a jamajský sprinter byli při galavečeru světové asociace (IAAF) v Monaku jmenováni nejlepšími atlety uplynulé sezony.

Obhajoba titulu, jež se povedla fenoménu z karibského ostrova, nebyla žádným velkým překvapením. Usain Bolt letos opět zářil, kdekoli se objevil. Spíš bylo obtížné nalézt mu, při vší úctě, adekvátní ženský protějšek. IAAF vybrala čtvrtkařku z USA Sanyu Richardovou, vítězku z roku 2006. Oba vítězové se stali ambasadory nově vzniklé Diamantové ligy. V příštím roce by se oba měli objevit na sedmi mítincích soutěže, přičemž Bolt starty rozdělí mezi 100 a 200 metrů.

Bolt si ocenění naprosto zasloužil za dva světové rekordy při MS v Berlíně, dosud nepředstavitelné časy – na 100 m 9.58 a na 200 m 19.19. Richardsová zůstala za světovým rekordem daleko, její dominance spočívala v sedmi nejrychlejších časech z deseti na 400 m. V jedenácti závodech běžela 50.21 a rychleji, současně odešla z dráhy neporažena.

„Těším se na sezonu 2010, mělo by dojít na více soubojů s mými soupeři,“ sliboval si od Diamantové ligy dnes večer Bolt. Jeho kolegyně Richardsová také pošilhává po světovém rekordu, zůstává však zatím v klidu. „Je mi pořád teprve 24, Michael Johnson dosáhl na světový rekord v 32,“ uvedla s úsměvem.

Další ocenění nesměřovala překvapivě kolegům atletům, kupříkladu výkon roku letos vlbec nebyl udělen. Cti se tak dostalo těm, kteří pomáhají skvělá jména do světa šířit. Konkrétně kouči Richardsové a Jeremy Warinera, Clydeu Hartovi, a také německé novinářské legendě Gustavu Schwenkovi, který svým slovem prezentuje atletiku neuvěřitelných 62 let.

Mezi pěticí nominovanou v hlavní kategorii byli: mezi muži – dvojnásobný mistr světa a dlouhodobě neporažený vytrvalec Kenenisa Bekele, druhý nejrychlejší muž historie na 100 metrů Tyson Gay, oštěpař Andreas Thorkildsen, který zkompletoval všechny tři dosažitelné tituly, tyčkař Steven Hooker, jenž se stal mistrem světa na pouhé tři skoky; mezi ženami – světové rekordmanky, tyčkařka Jelena Isinbajevová a kladivářka Anita Wlodarczyková, koulařka Valerie Viliová, která předvedla po delší době výkon za 21 metrů, výškařka Blanka Vlašičová, jež ze sebe setřásla stigma úspěšnou obhajobou světového titulu.

Michal Procházka

Vytisknout