přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. dubna 2017, 10:55

Revize světových tabulek po Velikonocích

Za velkou louží naplno běží sezóna na dráze a v některých disciplína už výkony roku nabývají na slušné kvalitě. Kde se urodily o velikonočních svátcích?

Sprinty / V top 10 sprinterek na stovce je sedm nových časů. Rovných 11 vteřin běžela v Torrance Američanka Stevensová, ale jinde v Kalifornii – v Azuse – prolétla rovinku Dafne Schippersová za 10.95, čímž poskočila do čela statistik. O celé dvě desetiny sice byla rychlejší Elaine Thompsonová (10.75) v Kingstonu, ale dvě desetinky nad povolené 2 m/s v zádech ji odsunuly do kolonky „wind assisted“. Létající Dafne se ujala i vedení v tabulky dvoustovce, na níž dosáhla času 22.29, a na dálku s již zmíněnou Deajah Stevensovou v tomto případě vyhrála o dvě setiny (22.31). Bahamská sprinterka, čerstvá paní Miller-Uibová, sice zmákla 200 m za 21.90, leč s 3.1 m/s v zádech. A ještě přidejme „WL“ ve štafetě 4x100 metrů 42.12, který zaběhla sestava Oregonské univerzity.

Na stovce přibyl za regulérních podmínek pod deset vteřin jediný muž, o setinku se pod ně vmáčkl v kalifornském Torrance Američan Baker (9.99). Časů pod tuto vzývanou metu se totiž urodilo násobně více, ale hned sedmi sprinterům foukal ve floridském Clermontu do zad vítr (výrazně) silnější než povolená 2 m/s, Brita Aikines-Aryeeteyho poslal až k času 9.90 (+4,4 m/s). Podobně dopadl na dvojnásobné trati na stejném místě jeho krajan Talbot, jenž běžel 19.86 (+2,9 m/s). Rychlé, ale větrné byly i překážkové stodesítky, na Floridě ji Brit Pozzi s 5.8 m/s v zádech prolétl za 13.13, v Kingstonu s +2.2 m/s Jamajčan Levy za 13.15.

Běhy / Velice svižnou půlku na polovinu dubna předvedl v Clermontu Clayton Murphy z USA, když dva okruhy proběhl za 1:43.60. Půlkařky zaznamenaly první dva časy pod 2 minuty, oba v Torrance, oba od Američanek a autorkou toho rychlejšího 1:59.10 je mladičká, teprve 20letá Raevyn Rogersová. Nového lídra má i mužská patnáctka, Brit Josh Kerr ji zvládl jinde v Kalifornii (Azusa) za 3:35.99. Spíše symbolické úpravy se dočkal ženský stýpl, v němž se po výkonu 9:43.65 z Providence (stát Rhode Island) posunula do čela Američanka Elinor Purierrová. V Evropě, konkrétně německém Padebornu, zaběhl nejrychlejší silniční desítku roku Bernard Kimeli, časem 27:18 se teprve 21letý Keňan zařadil na desáté místo dlouhodobých tabulek.

Skoky, vrhy, hody / Mutaz Essa Barshim vstoupil do sezóny na výtečnou, katarský výškař skočil v Saúdské Arábii (Džidda) 235. Novou vedoucí mají i ženy, vlastně dvě, poté co se Američanky Vashti Cunnighamová i Liz Pattersonová v Torrance přenesly přes 194 (prvně jmenovaná závod vyhrála). Na stejném místě se ujala vedení ve statistikách v kladivu Gwen Berryová, když hodila 74.62. A reprezentantka USA na čele je také v tyčce, když na 483 vylepšila svůj letošní výkon v Austinu Jennifer Suhrová. Na mítinku v Texasu padl i „WL“ v kouli, když 18.54 předvedla Michelle Carterová.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout