přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. dubna 2004, 10:31

Republikový šampionát v půlmaratonu opět hostí Domažlice

V rámci 11. ročníku Domažlického půlmaratonu se letos opět uskuteční mistrovství České republiky mužů a žen, souboj o republikové tituly svedou také veteráni.Foto: F. Macák
Muži si rozdělí medaile z domácího mistrovství pojedenácté v historii, šampionát vytrvalkyň napíše svůj desátý ročník. Místem konání se stejně jako loni stanou Domažlice, závody se uskuteční v sobotu 24. dubna. Malebné západočeské město přivítá mistrovství ČR v půlmaratonu popáté, trať závodu zůstane jako v minulosti. „Poběží se na stejné trati jako v loňském roce. V Domažlicích se to skoro jinak řešit nedá,“ uvedl ředitel závodů Petr Konop. Nejrychleji v historii půlmaraton v Domažlicích běžel keňský závodník Moses Kemei, který zde kraloval v roce 2001 časem 1:02:55. Traťový rekord žen má dosud v moci první mistryně republiky Alena Peterková, vítězka Domažlického půlmaratonu z roku 1995.V loňské sezoně v Domažlicích dominovali keňští běžci, prvenství vybojoval Victor Gatundu v čase 1:05:09, druhý skončil David Mukunyi za 1:07:01. Třetí v pořadí Pavel Faschingbauer (na snímku) se stal mistrem ČR výkonem 1:07:18. „Loni se běželo skutečně pomalu,“ zhodnotil úroveň závodu Konop, „sám Pavel Faschingbauer se nestačil divit, jaký výkon mu stačil ke zlaté medaili.“ Pro domažlického rodáka to byl třetí titul, kterým se posunul do čela historické tabulky mistrovství ČR. Ženský domácí primát obhajuje Irena Šádková, jež na půlmaratonské trati triumfovala poprvé. Po dvou titulech mezi ženami získaly Alena Peterková a Jana Klimešová, a dělí se tak o první pozici v tabulce nejúspěšnějších závodnic šampionátu. Vůbec nejpilnějším sběratelem cenných kovů je Jan Bláha. Českobudějovický běžec zatím získal pět medailí, z toho dvě zlaté.

Nejvyšší počet účastníků v historii Domažlického půlmaratonu se blížil ke dvěma stovkám, podobnou účast může závod zaznamenat i letos. V roce 2003 se na start postavilo 164 vytrvalců. „V této chvíli se počty dají jen odhadovat. V rozmezí 150 až 200 závodníků se Domažlický půlmaraton pohybuje prakticky pokaždé, tak snad se to bude opakovat i tentokrát,“ uvažuje Petr Konop. Zatím není potvrzen start žádného ze zahraničních běžců, ale ve hře je podle pořadatelů jedno zajímavé jméno. „O účasti v Domažlicích letos uvažuje Robert Štefko, ten umí půlmaraton těsně přes hodinu,“ prozradil Konop.

Čtvrtou dubnovou sobotu budou Domažlice plné nejenom vynikající atletiky, ale také dobré zábavy. Závod v půlmaratonu se odehraje za doprovodu hudebních skupin, povzbuzovat běžce budou také mažoretky. Druhým rokem se představí také mezinárodní projekt Dětská atletika. „To se v loňském roce jednoznačně osvědčilo,“ uzavřel Konop. Domažlický půlmaraton 2004 odstartuje 24. dubna ve 14.30 hodin na náměstí Míru.

Tomáš Klement

Vytisknout