přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. června 2009, 14:47

Republikový šampionát potrápil déšť a chlad

Nejvýraznějším výkonem prvního dne národního mistrovství byl rozběhový čas překážkářky Lucie Škrobákové, která se na 3 setiny přiblížila vlastnímu národnímu rekordu. Ženská štafeta na 4x100 m a běžkyně na 400 m př. Volfová splnily limity na ME do 22 let.

Počasí se k republikovému šampionátu nepostavilo zrovna příznivou tváří, což mělo vliv i na výkonnost české atletické špičky. 

Na stovce žen kralovala nejlepší domácí sprinterka současnosti Kateřina Čechová z Olympu Brno. V protivětru 0.7 m/s zaběhla čas 11.71. Stříbro získala Kristina Bažatová z USK za 11.85, favorizovanější soupeřky předčila na bronzovém stupínku Monika Táborská z olympu Praha (11.88).
Osobní rekord 10.51 pomohl  k premiérovému titulu Liboru Žilkovi z Olympu Praha. O stříbru musela rozhodovat cílová kamera, jak Jan Veleba z ARC Brno, tak Rostislav Šulc ze Spartaku Praha 4 předvedli stejný čas 10.56. Nakonec byl o tisíciny lepší Veleba.  


Doběh ženské stovky, foto:J.KucharčíkPřekážkářka Lucie Škrobáková z USK Praha se blýskla už v rozběhu, kde předvedla čas 12.97 (+0.4) a na 4 setiny se přiblížila svému národnímu rekordu z loňského roku. Před finále začalo hustě pršet a vítr se otočil, což se projevilo na čase (13.07), nic to však nezměnilo na suverénním vítězství. Stříbrná byla za 14.09 Lenka Lepičová za Sokola Plzeň a bronz vybojovala pro sebe a USK Aneta Pecnová, která o 2 setiny porazila vítkovickou Veroniku Šrámkovou.  
První "dospělý" titul v kariéře vybojoval při absenci dlouhodobě nejlepších Petra Svobody a Stanislava Sajdoka Tomáš Kavka ze Slavie Praha. Dvacetiletý závodník dosáhl při metrovém protivětru času 14.23. O 11 setin pomalejší byl na druhém místě Michal Krejčí z USK Praha, třetí byl Martin Pokorný z Univerzity Brno.    


Lucie Škrobáková finišuje, foto: J.KucharčíkTitul v krátké štafetě získalo kvarteto Olympu, které ve složení Mazáčová, Dostálová, Sajdoková, Straková zaběhlo čas 46.91. Druhé doběhly závodnice Sokola SG Plzeň-Petřín, třetí byly atletky A.C. TEPO Kladno. 
Mimo soutěž dosáhla štafeta ve složení Táborská, Branišová, Polonyiová, Čechová na limit pro ME do 22 let. Časomíra jim změřila výkon 45.29.
Mezi muži triumfovala čtveřice z Olympu Praha, sprinteři Žilka, Vojtík, Ondráček, Stokláska donesli kolík do cíle v čase 40.47. Druhý byl Spartak Praha 4 a třetí Slavia Praha.  

Kristina Volfová ze Slavie Praha splnila nominační kriterium ČAS pro ME do 22 let v litevském Kaunasu.  V rozběhu na 400 m př. zaběhla čas 58.62 a k dobru vůči limitu měla ještě 38 setin.  Finalistka olympijských her Zuzana Hejnová na překážkách nestartuje, místo toho zvolila hladkou čtvrtku a rozběh zvládla za 53.25.   


Kristina Volfová, foto: J.KucharčíkBěhy
Na desítce žen se prosadila největší favoritka. Petra Kamínková z AK Olomouc potvrdila pozici historicky nejúspěšnější závodnice mistrovství, když získala už 15. titul v kariéře, z toho osmý na 10000 metrů. Stačil jí k tomu čas 35:43.86. Druhá byla Ivana Sekyrová z AK Sokolov a třětí Iva Milesová z Olympu Praha.     
Róbert Štefko uplatnil své zkušenosti a taktickou vyzrálost, nic nedbal razantního nástupu triatlonisty Filipa Ospalého, běžel si podle svého, v závěru zrychlil a stal se potřetí na desítce českým mistrem. Tentokrát mu k tomu dopomohl čas 30:44.82. Ospalý doběhl druhý, bronz získal Martin Frei.
Juniorským mistrem na desítce se stal Jiří Homoláč (31:13.15) před Jakubem Bajzou a Lukášem Gdulou. 


Kamínkovou v popředí následuje Sekyrová, foto:J.KucharčíkStýpl vyhrála premiérově Lucie Sekanová ze Sokola České Budějovice za 10:19.68, druhá byla Eva Tománková z USK a třetí v mistrovství Anna Krátká ze Svitav. Mezi muži si vychutnal závod i soupeře svým obvyklým stylem Petr Mikulenka, který se v první polovině schovával v balíku běžců, aby pak výrazně zrychlil a během jediného kola získal přibližně 30metrový náskok. Ten v pohodě ještě o něco navýšil a doběhl si pro třetí titul v kariéře. Také zbylé medaile byly jednoznačné, byť Martin Kučera o stříbro a Martin Mužík o bronz museli o uhájení pozic ještě zabojovat kvůli tlaku nakonec čtvrtého Radka Groha z Dvora Králové.  

Skoky
Titul v trojskoku získal podle očekávání Tomáš Cholenský, který se jako jediný dostal za 15metrovou hranici (15.37). Za ním se seřadili Ondřej Cais ze Sparty a Vojtěch Kučera z Hvězdy Pardubice. 

Při absenci aktuálně nejlepších dálkařek Denisy Rosolové či Jany Korešové stačilo Veronice Šrámkové z Vítkovic k republikovému titulu 613 cm. Druhá byla Petra Štěpánková z Olympu Praha za 608 cm, Kateřina Líbalová z TEPO Kladno brala bronz za 587 cm. 

Hustý déšť předčasně ukončil soutěž výškařek. Jistá vítězka Iva Straková se tváří v tvář tvořícím se kalužím rozhodla dále nepokračovat a spokojila se s výkonem 189 cm. Stříbro získala za 183 cm její oddílová kolegyně z Olympu Praha Oldřiška Marešová, bronz vybojovala Barbora Laláková (1.76).
  
V tyči útočili Michal Balner s Janem Kudličkou na měkčí limit pro MS. Ani jeden ze závodníků Dukly však bohužel neuspěl a tak se oba museli spokojit s výkonem 545 cm a medailemi. Balner si na krk pověsil tu cennější, Kudlička stříbrnou. Bronz získal Lukáš Bechyně ze Sokola Plzeň, který měl nejlepší zápis z trojice závodníků s výkonem 525 cm.

Vrhy
Věra Cechlová se stala nejúspěšnější diskařkou historie národního šampionátu, když získala svůj sedmý titul. Stačil jí k tomu jediný zdařený hod, po kterém jí změřili 56.53 m. Na stupně vítězů ji doplnily oddílové kolegyně Eliška Staňková (51.91) a Kateřina Klausová (51.09).  
Svůj první mistrovský titul si v obtížných povětrnostních podmínkách vybojoval Jan Marcell z Univerzity Brno, který hodil 59.45 m. Vedoucí muž letošních tabulek Miroslav Pudivítr obsadil stříbrnou pozici, zlepšení v závěrečné sérii vyneslo bronz Igoru Gondorovi.

Lukáš Melich z Dukly Praha získal pátý kladivářský titul mistra republiky ve své kariéře, když poslal své náčiní do vzdálenosti 72.96 m. Melich přitom vstoupil do soutěže ne zrovna jistě, po dvou nezdařených pokusech zachraňoval postup mezi osmičku hodem těsně za 60 metrů. Hned v následující sérii se však už posunul do čela a do konce svůj výkon pouze zlepšoval. Na druhém místě skončil kroměřížský Pavel Sedláček s výkonem 70.77 m, bronz bral Pavel Bukvic z Turnova.  
Mezi ženami se potřetí v kariéře prosadila Lenka Ledvinová. Závodnice Olympu Praha, která má podobně jako Melich zajištěn start na MS v Berlíně, hodila nejlépe 66.52 m. Stříbro získala vítkovická Romana Grómanová, která dokázala po výkonu 61.75 překvapivě porazit juniorskou vicemistryni světa Kateřinu Šafránkovou.    


Výsledky naleznete zde.  

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout