přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Republikové finále Poháru Rozhlasu již v úterý

Vyvrcholení Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou zvané Setkání vítězů je na programu v úterý 26. června v od 11 hodin na stadionu v Houštce ve Staré Boleslavi.

O vítězství soutěží týmy žáků druhého stupně základních škol. Patronát nad pohárem přebrali reprezentanti Kateřina Baďurová a Tomáš Janků.

„Setkání vítězů“ ve Staré Boleslavi je třešničkou na dortu pro šest až sedm nejúspěšnějších družstev z okresních a krajských kol. Nejenže dostávají mladé sportovní naděje příležitost porvat se o pěkná ocenění v týmu (přitom ve sportu, který je jinak individuální), ale mohou se setkat i s atlety, kteří již něco dokázali a na své začátky si rádi vzpomenou.

Letošní patroni začínali na různých koncích republiky, tyčkařka Kateřina Baďurová se narodila v Ostravě, výškař Tomáš Janků strávil dětství v Jablonci nad Nisou. Nakonec se oba sešli se nejen v reprezentaci a oddílu Dukly Praha, ale i ve společném životě. Oba zaznamenali značné úspěchy, Janků dvě medaile na mistrovstvích Evropy, Baďurová je zase od letošní halové sezóny českou rekordmankou – odměnou jí bylo 465 růží od Tomáše, tedy tolik kolik je hodnota výkonu Kateřiny v centimetrech. Pohár rozhlasu může být pro žáky ZŠ prvním krokem k splnění snu – medaile nebo rekordu. A radami a vzpomínkami mladým nadějím určitě pomohou právě Baďurová a Janků. Ti dorazí na stadion kolem poledne a k dispozici na besedě a autogramiádě budou až do závěru celé akce po čtrnácté hodině.

Již v 11 hodin ale mladí atleti zahájí soutěže ve čtyřech kategoriích: mladší žáci a žákyně, starší žáci a žákyně. V každé kategorii se zápolí v šesti disciplínách, pro obě věkové skupiny i pro holky a kluky jsou společné 60 m, skok vysoký, skok daleký a štafeta 4x60 m. Na programu je delší běh, jeho délka se v závislosti na kategorii pohybuje mezi 600 až 1500 m. Starší vrhají koulí, mladší házejí míčkem. Hodnotí se podle bodovacích tabulek, v každé disciplíně startují maximálně tři závodníci, počítají se dva lepší. Vítězí družstvo s nejvyšším počtem bodů.

Na závěr, tedy kolem 14 hodiny, tak mohou být předány odměny nejúspěšnějším družstvům. Prvním typem ocenění jsou za výsledky v jednotlivých kategoriích – ve každé ze čtyř obdrží všichni členové družstva, které se umístí „na bedně“, medaile a diplomy. Loni byli vítězové v kategoriích následující: mezi staršími uspěly týmy z Moravy, konkrétně ZŠ Opava, Englišova (žáci) a Hodonín, U Červených domků. Mladší kategorie naopak ovládla družstva z Čech: mezi kluky ZŠ z Prahy 6 Petřin, mezi holkami ZŠ z Mladé Boleslavi.

Za druhé jsou připraveny tři poháry pro nejúspěšnější školy ve celkovém součtu všech čtyřech kategoriích: Pohár Alfréda Janeckého – mezi sportovními školami (loni ZŠ Heyrovského, Olomouc), Pohár Marie Losové, nejúspěšnější městská škola (ZŠ Slovácká Břeclav), a Pohár Miroslava Tučka, vesnická škola s nejlepším bodovým součtem v mladších i starších žácích (ZŠ Okříšky). Tyto poháry se vyhodnocují na základě krajských kol.

Michal Procházka

Vytisknout