přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Reprezentantka NDR by ráda „škrtnula“ vlastní rekordy

Německá sprinterka Gesine Tettenbornová, spoludržitelka třetího času na 4x400 metrů historie, požádala německý svaz, aby tento, i jiné její dosud platné výkony zrušil.

Dnes sedmačtyřicetiletá žena patřila v osmdesátých letech pod dívčím jménem Gesine Waltherová ke světové špičce v dresu Německé demokratické republiky (NDR). Po spojení Němecek v roce 1990 její výkony a tedy i rekordy převzal také společný svaz (DLV). Tettenbornová si nyní přeje, aby DLV její časy ze statistických listin vyškrtnul, protože je dosáhla díky dopingu. „Uvědomila jsem si, že tam (mezi rekordy) zůstanu navždy, když pro to nic neudělám,“ sdělila bývalá atletka minulý týden magazínu Spiegel. „Svým způsobem bych se spolupodílela na tom, že by mladé atletky dopovaly, aby překonaly mé rekordy,“ vysvětlila Tettebornová své gesto.


Ilustrační foto z německého „Spolkového archivu“ poskytnutého serveru wikipedia.org; na foto z EP v srpnu 1986 v anglickém Gatesheadu štafeta 4x100 metrů (Sabine Güntherová, Kerstin Behrendtová, Silke Möllerová und Katrin Krabbeová)

Svého času byla Waltherová držitelka světového rekordu, výkon s reprezentačními kolegyněmi na 4x400 metrů 3:15.92 z června 1984 platil čtyři roky až do olympiády v Soulu. Tam jej překonaly čtvrtkařky Sovětského svazu časem 3:15.17, čas Waltherové a spol. z Erfurtu se však drží na třetím místě historie a platí nadále jako německý rekord. Gesine Tettenbornová si je prý vědoma, že ji mnozí, jimž zkazí vzpomínky, označí za „Nestschmutzera“ – česky bychom řekli, že „kálí do vlastního hnízda“. „Ale já to musela udělat. Pro sebe,“ je přesvědčena rekordmanka.

Tettenbornová se pustila také do kritiky řady někdejších atletů a trenérů NDR. „Žijí v minulosti a zabetonovávají se v ní,“ řekla na adresu těch, kteří dopingové časy popírají či bagatelizují. Ona sama prý má poměrně nepříjemnou zkušenost již ze sedmnácti let, kdy dostala v přípravě na olympiádu v Moskvě 1980 poprvé anabolické steroidy od svého kouče. Po konzumaci látek se jí dělalo nevolno, mluvit o dopingu však nesměla, neboť se k němu zavázala svým podpisem. Navíc když trenérovi sdělila, že už nic brát nechce, prý „málem vyletěl z kůže“.

Gesine Waltherová-Tettenbornová není jediná, kdo požádal svaz o vymazání svých rekordů. Před časem totéž učinila Ines Geipelová, spoludržitelka světového oddílového rekordu na 4x100 metrů. I ona se vyjádřila velmi kriticky k trenérům a atletům, kteří o dopingu mlčí. Jak se zachová DLV není v tuto chvíli jasné, pravděpodobnější se však jeví, že rekordy ponechá.

Michal Procházka

Vytisknout