přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2008, 11:45

Reprezentace vyrazila vstříc Valencii

Tucet českých atletů dnes odletěl do Španělska bojovat se světovou elitou v hale. Třináctý člen výpravy Roman Šebrle se chystá zítra odpoledne.

Na letišti v pražské Ruzyni se sešla kompletní sestava nominovaných atletů na HMS, s výjimkou největší medailové naděje sedmibojaře Šebrleho. Nejen šéftrenér Václav Fišer označil výškaře Jaroslava Bábu jako druhého hlavního adepta cenného kovu. "Jarda skákal na republice skvěle, navíc na tvrdém povrchu. Nemá smysl srovnávat jeho 230 a 236 někde na trampolíně," míní Fišer s odkazem na spoustu závodů na výškařsky příjemnějším povrchu. "I když už kvalifikace bude 'maso', medaili klidně může udělat," věří šéftrenér.
"To je myslím trochu moc," brání se Bába. "Náhoda je blbec, ale přeci jen šance není tak velká jako před tím zraněním," ví bronzový medailista z Atén. "Jsem ale rád, že jsem těch 230 skočil nejblíž HMS. Věřím, že teď mám formu, na tréninku to vypadalo dobře. Snad to ještě ty dva, tři dny vydrží," uzavřel Bába.


Bába zažil osmým místem v Ósace úspěšný comeback. Ve Valencii chce znovu do finále - foto: graf.cz

"Od Denisy můžeme čekat všechno," lakonicky komentuje Fišer šance všestranné Denisy Ščerbové. "Může skočit 630 a nepostoupit do finále a nebo jí to klidně uletí na 680 a bude mít medaili." Před dálkařskou kvalifikací se v sobotu hodinku a půl předtí 'rozcvičí' překážkami. Ščerbovou však trápí zdraví. Republikový šampionát vynechala kvůli nachlazení a teplotě, aktuálně překonává střevní potíže. "Dneska je to už o hodně lepší. Ráno jsem již měla chuť na jídlo. Je to taková dieta před závodem," směje se loňská bronzová medailistka z HME. "Ale mám natrénováno, snad se to neprojeví," věří Ščerbová. Pokud bude fit, měla by se po překážkách a dálce objevit také v nedělním finále štafety 4x 400, které pomohla k limitu.

Největší otazník visel nad startem Barbory Lalákové. Kvůli svalovému zranění na neodrazové noze vůbec zvažovala, zda odcestovat. Poslední technický trénink však ukázal, že závodit bude. "Věřím si na výšky nad 190, i když cítím, že se sval napíná. Udělala jsem ale maximum, abych byla zdravá," sdělila dnes na letišti Laláková. "Do Valencie na výlet nejedu," dodala odhodlaně finalistka loňského MS v Ósace. Také její kolegyni Ivu Strakovou však čeká těžká role, postup mezi finálovou osmičku.

Nejmladší člen výpravy, čerstvě dvacetiletý Jakub Holuša, zvolil pro start na HMS osmistovku. Splněný limit měl i na dvojnásobnou trať. "Cítím se na ní  (800) lépe a i podle světových tabulek jsou na půlce moje šance větší," odůvodňuje volbu distance Holuša. "Poslední dva týdny jsme na ní vyloženě ladili," dodává. Čeho by chtěl ve Valencii dosáhnout? "Já už jsem spokojený, že jsem se tam vůbec dostal. Ale nejedu jen pro zkušenosti, postoupit do semifinále chci," věří aktuální juniorský mistr Evropy ve stýplu.

Náladu v ženské štafetě komentuje Zuzana Bergrová, majitelka třetího nejlepšího času z pětice nominovaných. "Je nás sedm štafet, tak doufám, že se jedna odhlásí, protože rozběh je v deset. To tak vstávám," směje se. Pod otevřeným nebem se Bergrová, účastnice ME v Göteborgu, věnuje překážkám, stejně jako hlavní opora týmu, Zuzana Hejnová. Ta má jako jediná ze štafety právo absolvovat i individuální start. "Těším se. Ale ještě víc se těším ven," zmiňuje úspěšná atletka v mládežnických kategoriích, kam její myšlenky zamíří ihned po Valencii. Peking a 400 m s překážkami. Na letišti nechyběly ani Jitka Bartoničková a náhradnice Drahomíra Eidrnová, pro niž je to úplně první start na velké světové akci.

Ambice tyčkařky Pavly Rybové směřují jednoznačně k finále, jak potvrdila výkonem i slovy na posledním mítinku  v Německu. Na medaili to bude složitější, konkurence je veliká, ale právě o víkendu jen lehce shodila 463 a halová mistryně světa se dokáže na velké vrcholy vždy výborně připravit.
Překážkáři Petr Svoboda a Stanislav Sajdok určití míří myšlenkami minimálně k semifinále. Před dvěma roky se to Sajdokovi povedlo, Svoboda okusil '2. kolo' loni na HME. Na finále by překážkáři museli předvést výkon lepší jejich aktuálních osobáků (Svoboda 7.63, Sajdok 7.65).
"Jsem v poklidném očekávání. Věřím, že si povedeme lépe než v Moskvě. Sestava, která jede teď do Valencie, má navíc formu," uzavírá šéftrenér Fišer.

Michal Procházka

Vytisknout