přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. prosince 2007, 14:27

Reprezentace vyráží do boje s krosovou Evropou

Španělské Toro hostí v neděli 9. prosince 14. ME v krosu. Mezi 30 zeměmi a téměř půltisícovkou závodníků nechybí český tým ve složení Lenka Všetečková, Lucie Sárová, Jakub Holuša, Milan Kocourek.

Trenér české výpravy Jiří Sequent si je vědom silné konkurence, své reprezentanty ale neodepisuje. "Největší naděje vkládáme do kluků," věří Sequent Jakubu Holušovi a Milanu Kocourkovi. Druhý jmenovaný závodí mezi "dvaadvacetiletými", tedy v kategorii ustavené teprve vloni v italském San Giorgiu. Přes svůj věk už nasbíral mezinárodní "krosové" zkušenosti, zažil letošní MS a právě z minulého evropského šampionátu přivezl výborné 18. místo, i když mezi juniory.
"Těžko se to bude opakovat, Milan postoupil o kategorii výš a konkurence je veliká," odhaduje Sequent, ale nemyslí si, že by byl Milan Kocourek bez šancí. "Můžu být třicátý, ale klidně i desátý nebo patnáctý," souhlasí sám Kocourek se Sequentem, který je i jeho osobním trenérem, a dodává: "Když budu do osmnáctého místa jako loni, budu maximálně spokojený." Podle Sequenta má 18 závodníků zaběhnutou desítku pod 30 minut, což zatím Kocourek neumí (v Toru se běží 8.2 km). "Milan je bojovník a kros je něco jiného než dráha, takže dokáže v terénu smazat i minutový rozdíl z oválu," uzavírá Sequent očekávání od svého svěřence. Pokud doběhne do 15. místa, nominuje jej svaz na světový šampionát.


Jakub Holuša při trimfu na letošním MEJ v Hengelu
foto: EAA

"Jakub Holuša se přes titul na stýplu hodlá věnovat patnáctistovce, těch necelých sedm kilometrů bude pro něj oříšek. Věřím ale, že to zvládne," říká Sequent na adresu juniorského evropského šampiona z Hengela.
Holuša se ale cítí výborně a neklade si malé cíle. Chtěl by napodobit právě týmového kolegu Kocourka. "Dal jsem si cíl vyrovnat se Milanovi, každé místo výš bude skvělé," věří. "Ovšem kros je nevyzpytatelná disciplína, na místě může být vše úplně jinak," je si vědom opavský atlet.
Trať by mu ale měla vyhovovat, podle dostupných informací je rovinatá, takže bude vyhovovat rychlostním typům jako je právě Holuša. Svěřenec Jana Škrabala však znovu upozorňuje: "V krosu působí spousta okolností, na startu třeba zaprší a trať se může úplně změnit. Věřím ale, že jsem připravený dobře, tak snad bude přát i štěstí," uzavírá Holuša.
Pokud by se mu zadařilo opravdu skvěle a vystoupal by tuto neděli až na "bednu", dostal by jako další odměnu letenku na krosové MS. (Přísnější kritérium než u Kocourka je dáno tím, že příští rok již nebude Holuša junior.)

Lucie Sárová bude sbírat zkušenosti mezi juniorkami (4.2 km), Lenka Všetečková poběží jako jediná z výpravy mezi "dospělými" (8.2 km, stejná trať jako muži "22"). Zvlášť juniorka Sárová má ovšem na co navazovat, osmé místo její tehdejší vrstevnice Heleny Volné z roku 1998 je ve třináctileté historii vůbec nejlepším výsledkem českého reprezentanta - napříč kategoriemi. Cíle ženské části výpravy jsou však podle Sequenta skromnější. "Věřím ale, že se s konkurencí poperou," říká trenér. Ostatně, oběma se letos dařilo, Všetečková si letos vylepšila třikrát osobní rekordy, Sárová dokonce pětkrát.

V místě konání je již vše připraveno na nedělní klání. Ve Španělsku má vytrvalostní běhání velkou tradici, zvlášť provincie Zamora, kde se nachází Toro. Areál leží 11 km od samotného města pod Monte La Reina. Hora by s okolním lesem měla vytvořit pěknou kulisu. Atmosféru by měli dodat diváci, kterých je na jihu Evropy také dost.
K jednoznačným favoritům hlavních kategorií patří loňská vítězka z Ukrajiny Taťána Holovčenková a její krajan Sergej Lebeď. Double se ale zatím žádné zemi nepovedlo získat, i proto že loni přetrhl Brit Mo Farah Lebeďovu pětiletou vítěznou šňůru. Kromě dalšího (šestého) titulu v roce 1998, má Ukrajinec ještě jednu unikátní "sbírku" - nechyběl zatím na jediném z uplynulých 13 šampionátů. "Chtěl bych tuto sérii udržet tak dlouho, jak to jen bude možné," řekl Lebeď webu EAA. Uznal zaslouženost loňské výhry Faraha, který však letos chybí, a potvrdil myšlenky na sedmý titul.  Všetečkové soupeřka Holovčenková si zlepšila v této sezóně osobní rekordy na 5 i 10 km a nebude mít asi vážnější vyzyvatelku.
Favorit "Kocourkovy" kategorie je podle EAA Maďar Barnabas Bene. Na juniorského adepta titulu vidí Ukrajince Dmitra Lašina. O zlato se mají poprat mezi soupeřkami Lucie Sárové Britka Stephanie Twellová a Norka Bjerkeli Rovdalová.