přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2011, 15:55

Reprezentace odletěla do Stockholmu poprat se se soupeři i počasím

Po dopolední skupině odletěla do dějiště Superligy mistrovství Evropy družstev také druhá, o něco větší část výpravy. Ptali jsme se některých opor, s čím z teplého Česka na citelně chladnější sever odlétají.

Dobrá zpráva na úvod. „Nikdo nemá závažné zdravotní problémy,“ uvedl reprezentační lékař Jiří Neumann, jenž se na pražském letišti v Ruzyni objevil mezi prvními ještě před oficiálním srazem. Když se začalo plnit okolí přepážky 220A atlety, už kolovala zpráva od půlkařky Lenky Masné, která odletěla do Švédska již s dopolední „partou“: „Třináct stupňů a déšť.“ Hovory s českými reprezentanty se tak musely dotknout i tohoto tématu.

Výškař Bába a oštěpař Frydrych si podobné podmínky, jež panují nyní ve Stockholmu, vyzkoušeli před týdnem v sousedním Oslo při Diamantové lize. „Moc mi to nesedělo,“ přiznal Jaroslav Bába. „Proto jsem si teď vzal i výškařskou tretru, abych ji mohl použít místo švihové, když bude pršet,“ uvedl svěřenec Jana Janků recept, který nasadí v případě nepřízně svatého Petra. Každopádně by Bába rád v těžké konkurenci pomohl týmu výsledkem do třetího místa.

Ani pro Petra Frydrycha by deštivé počasí nebylo příliš dobrou zprávou. „Moc mi to nevyhovuje, ale útěcha je v tom, že to je pro všechny stejné,“ zmínil starou známou pravdu svěřenec Jana Železného. „Mojí výhodou by zase mohlo být, pokud bude foukat proti. Je ale pravda, že z největších soupeřů hodil De Zordo i v Oslo daleko a Makarov je Rus, což hovoří za vše. Ten hodí daleko snad i v pěti stupních,“ říkal jen s malou nadsázkou Frydrych. „Já se hlavně potřebuju srovnat s technikou, aby to konečně trochu letělo. Chtěl bych vyhrát,“ dodal se zdravým sebevědomím.

Hvězda výpravy a nejlepší česká atletka Barbora Špotáková se znovu utká s největšími soupeřkami Abakumovovou a Obergföllovou a její cíl je proto jasný. „Ráda bych podpořila tým a konečně jednu z nich porazila. Zatím se mi to nepovedlo, ale tenhle víkend je důležité jim to vrátit,“ vyjádřila se Frydrychova kolegyně ze tréninkové skupiny Jana Železného, která by ráda předvedla i kvalitní výkon. „Chtěla bych zase nějaký ten centimetřík přidat. Jestli hodím dobrý technický hod a oštěp poletí, nějaké kapky už ho nezastaví,“ prohlásila Špotáková optimisticky.

To pro překážkářku Lucii Škrobákovou může být mokro i rizikem, svěřenkyně Jany Jílkové si ale zachovává pragmatický pohled na věc. „Upřednostňuju teplé počasí, ale jsme přece profíci, takže musíme být zvyklí na to, když občas prší nebo je deset stupňů, tady navíc určitě budou maséři po ruce s hřejivkou, není se na co vymlouvat,“ vysvětlila Škrobáková a dodala: „Bylo by příjemné i něco zaběhnout, ale v prvé řadě se budu soustředit na co nejlepší umístění a jestli to bude za 12.90 nebo 13.10, je mi docela jedno. Limit už mám, takže čas mě vyloženě netlačí.“

Několik atletů čekají dvojstarty, patří mezi ně i Jakub Holuša, jenž poběží 800 i 1500. „Chtěl bych být na obou tratích do pátého místa. Chtěl jsem sice běžet jen půlku, ale těším se i na patnáctistovku. Budou tam kluci, kteří byli v Paříži, tak jim to chci vrátit,“ nechal se slyšet svěřenec Josefa Vedry.
Vrhačský dvojboj zase čeká Jana Marcella, vedle nedělního disku nakonec půjde zítra i kouli, jako jeden z mála si ale očekávané počasí v podstatě pochvaluje. „Já teplo moc rád nemám, pro mě to jsou dobré podmínky, ani déšť mi zas tak nevadí,“ uvedl svěřenec Josefa Šilhavého, jenž by chtěl předvést výkony za 65 a 20 metrů, což by podle něj znamenalo i solidní umístění.

Více o ME družstev, které můžete v sobotu i neděli odpoledne sledovat na ČT4 živě komentované ze Stockholmu od půl třetí do šesti, v rubrice Zaostřeno na. Zpravodajství můžete sledovat i na našem webu www.atletika.cz v průběhu obou dvou závodních dnů.

Michal Procházka

Vytisknout