Rekordy i limity: skvělá sobota v Táboře

Rekordy i limity: skvělá sobota v Táboře
Aktuality
sobota 15. června 2013
Jihočeská metropole potvrdila pověst místa zaslíbeného atletice. Již první den mistrovství ČR mužů a žen přinesl i díky krásnému počasí výtečné výkony, padaly rekordy mistrovství, rozrostly se výpravy pro vrcholy sezony.


O roli hvězdy 44. ročníku republikového šampionátu si razantaně řekla Lucie Škrobáková (USK). Už v rozběhu svěřenkyně Jakuba Uhra zaběhla navzdory metrovému protivětru nejlepší výkon letošní sezony 13.04, ve finále pak ještě dalších 25 setin ubrala. Čas 12.79 (+0.3) je její druhým nejlepším v kariéře, jen šest setin za národním rekordem Škrobákové z roku 2009. Zároveň jím bývalá halová vicemistryně Evropy pohodlně vyhověla A limitu pro mistrovství světa a pokořila rekord šampionátu. "Vzhledem k tomu výkonu bych řekla, že vše vyšlo ideálně, teď je mým cílem překonat svůj vlastní český rekord. S takovým časem lze každopádně útočit na finále mistrovství světa," prohlásila Škrobáková. Radost měla i Jana Sotáková z Olympu Brno, a to nejen ze stříbra, ale také z vylepšení nominačního výkonu na ME do 22 let na 13.49. Bronz brala Kateřina Cachová (USK) ve svém druhém čase kariéry 13.77, dvě setinky za ní si Lucie Koudelová vyšperkovala svůj limit na MEJ.

Činili se i jejich mužští překážkářští kolegové, a to zejména Martin Mazáč, který si ve finále zaběhl výborný osobní rekord 13.48 (+0.4), jímž se nominoval na světový šampionát v Moskvě a zařadil se i na druhé místo dlouhodobých českých tabulek za rekordmana Svobodu. "Pro mě to byl určitě životní závod, moc rezerv tam už nebylo, možná pár setinek na startu. Zdejší dráha je pro mě jedna z nejlepších a i diváci byli výteční," pochválil čerstvý limitář. Velmi dobře běžel také jeho kolega ze skupiny Ludvíka Svobody, stříbrný Petr Peňáz, jenž dosáhl osobního rekordu 13.77. Bronz za duem sprinterů Univerzity Brno bral za 14.22 Slávista Jan Carda.

Koulař Ladislav Prášil patří v posledních měsících k těm českým atletům, kteří o sobě dávají vědět nejvíce. Bronzový medailista z ME to potvrdil i na MČR v Táboře, když v poslední sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 21.04 a zaostal jen 15 cm za rekordem šampionátu Remigia Machury st. Zároveň tím povýšil svůj nominační výkon na MS na A limit. "Samozřejmě jsem spokojený. I proto, že jsem hodil za 20.60 a nemusím trenérovi platit večeři," zavtipkoval jindy málomluvný svěřenec Petra Stehlíka. Druhý byl další z adeptů nominace pro Moskvu Antonín Žalský, jenž vrhl 19.76 m, bronz získal Tomáš Staněk, který po výkonu 19.39 porazil o 8 cm jednoho z favoritů, Martina Staška.

Další disciplínou se špičkovou úrovní byla tyčka mužů, v níž Jan Kudlička vylepšil rekord šampionátu a vlastní maximum pod otevřeným nebem na 576 cm a nadějně útočil i na celkové národní maximum o 6 cm výše. "Chybělo trochu štěstí. Třetí pokus na této výšce byl ten nejlepší, co jsem tu předvedl. Kdyby byly stojany ještě o 5 cm dál, což už nešlo, tak bych to určitě skočil. Ale 576 cm je určitě výborných a jedeme dál," prohlásil pátý muž letošního HME, který se dnešním výkonem zařadil na deváté místo letošních světových tabulek. Druhý skončil další ze svěřenců Boleslava Patery, Michal Balner, který se blýskl taktéž zlepšením letošního maxima na 565 cm. Třetí příčku obsadil Lukáš Bechyně, který skočil stejně jako jeho jmenovec Posekaný rovných pět metrů, měl však lepší zápis.

Pohlednou a dramatickou soutěž dálkařek korunoval její poslední skok, v němž Jana Korešová (USK) skočila 6.65 m a na centimetr vyhověla limitu ČAS pro světový šampionát v Moskvě. Zároveň vyrovnala svůj osobní rekord, který skončila v roce 2009 právě zde, na táborském stadionu Míru. "Pořád jem čekala, že to někdy zopakuju, povedlo se to až letos. Vítr nás tu docel zlobil, naštěstí to trochu odstínila tribuna a nakonec vše vyšlo ideálně," těšilo svěřenkyni Martiny Blažkové, pro níž bude mistrovství světa první velkou akcí v kariéře, když nepočítáme účasti v reprezentačních soutěžích družstev.
Druhou příčku obsadila díky výkonu 625 cm kladenská Kateřina Líbalová, třetí byla s 610 cm Martina Šestáková z Břeclavi, která se po mateřské pauze pokouší vrátit do reprezentační formy. Za šest metrů se dostaly ještě vícebojařka Kateřina Cachová (607) a juniorka Anna Švecová, která s 6.04 zaostala jediný centimetr za limitem pro MEJ. Naopak radovat se z pokoření nominačního kritéria (v jejím případě MS 17) mohla Barbora Dvořáková (597), která již má limit na překážkách.

"To jste mi tu setinu nemohli stáhnout?" hořekovala v nadsázce Kateřina Čechová z pražského Olympu po doběhu stovky. Dosáhla totiž času 11.37 a právě o zmíněný chloupek zaostala za B limitem pro mistrovství světa. "Na startu jsem netušila, že poběžím tak rychle a pak chybí takový kousek. Byly přitom ideální podmínky, příště určitě bude pršet a foukat proti. Ale snad mě vytáhnou soupeřky při ME družstev," dodala svěřenkyně Ludvíka Svobody. Dvě desetiny za vítězkou protla cíl další ze semifinalistek HME Barbora Procházková, pro bronz si časem 11.71 doběhla Petra Urbánková.

Ve velmi atraktivním duelu na stovce nakonec slavil Zdeněk Stromšík z Uherského Hradiště, jenž vynikajícím výkonem 10.32 ubral další setiny z juniorského národního rekordu, který zběhl v rozběhu. O čtyři setiny tak porazil mistr Evropy v běhu na 400 m Pavla Masláka, který nastoupil na této nejkratší sprinterské trati, aby rozvinul rychlost, jež mu v poslední době scházela. "Nastoupil jsem se vším respektem k soupeřům, ale věřil jsem si, to asi rozhodlo," prohlásil Stromšík s tím, že bude ukazovat ramena teprve až porazí Masláka na čtvrtce. Pro bronz si s osmisetinovým odstupem za Maslákem doběhl další z favoritů, kladenský Marek Bakalár. Finále pro diskvalifikaci neběžekžel Marcel Kadlec, který v předchozích rozbězích splnil časem 10.58 nominační kritéria pro MEJ.  

V disku žen to dlouho vypadalo na desátý titul pro Věru Cechlovou, nakonec však bronzovou medailistku z MS v Helsinkách a olympiády v Aténách předčila o 94 cm Jitka Kubelová, když v poslední sérii poslala náčiní do vzdálenosti 57.54 m. "Byly to pořádné nervy, takhle čekat až do konce s nejlepším pokusem. Po technické stránce to ale byla hrůza, snad to trenér neviděl. Nicméně do ME do 22 let to snad zlepším," vyjádřila se talentovaná diskařka. Bronz ve vyrovnané a až do konce dramatické soutěži získala Eliška Staňková.

Titul z disku mužů bude hřát Tomáše Voňavku (Kladno), který jako jediný z vrhačů překonal dvoukilovým náčiním šedesátimetrovou hranici. Povedlo se mu to dvakrát, přičemž delší z pokusů měřil 60.38 m. "Konečně jsem se probral a zbavil se problémů v technice, kdy mi disk nelétal. Dneska jsem házel dobře," pochválil se. Stříbro si na krk pověsil Marek Bárta z Vítkovic za 59.01 m, zkušený Igor Gondor z Univerzity Brno bral bronz za 57.80.

Svůj už jedenáctý titul z mistrovství republiky si z Tábora odvezla koulařka Jana Kárníková, její nejdelší vrh měřil tentokrát 16.65 m."Mám rezervy v technice, nepodařilo se mi, co jsem chtěla. Teď se soustředím na ME družstev," řekla vítězka. Druhá s více než dvoumetrovým odstupem skončila její oddílová kolegyně Kristýna Kroužková, bronz brala za 13.83 Romana Grómanová z Vítkovic.

Kladivo žen dle očekávání vyhrála Tereza Králová z USK Praha, která předvedla kvalitní sérii korunovanou výkonem 67.15 m. „Jsem ráda, že jsem měla hodně platných pokusů, s výkonem jsem spokojená. Po mítinku v Dakaru jsem toho moc nenaspala, tak to snad brzy doženu a výkonnost pak půjde ještě o něco nahoru. Každý metr navíc je dobrý,“ prohlásila po závodě. Druhou příčku obsadila Kristýna Kroužková z Hvězdy Pardubice, přičemž její nejdelší hod měřil 62.84 m. Bronz nakonec uhájila Romana Grómanová z Vítkovic, jež naházela všechny své měřené hody do rozmezí osmi decimetrů. Na její maximum 58.04 sice zaútočila Kateřina Chlupová z Olympu Praha, nakonec jí však chybělo 59 cm.

Zlepšení osobního maxima v trojskoku o více než půlmetr na 15.44 si zasloužil titul Martin Vachata. "Vzhledem k tomu, že do začátku soutěže byl můj nejlepší výkon 14.91, nemohu být nespokojený. Zdejší sektor je jeden z nejlepších, vždy se tu skákalo daleko," zmínil vítěz, jemuž se po bok na stříbrný stupínek postavil za 15.23 oddílový kolega Michal Čada. Třetí byl poslední z těch, co překonali 15metrovou hranici, Jiří Vondráček.

Také ve výšce mezi sebou o prvenství bojovaly dámy, které dělil výrazný vějkový rozdíl. Zde však na titul dosáhla zkušenost, kterou disponuje Romana Dubnova, když skočila stejně jako Magdalena Nová 186 cm, měla však lepší zápis. "Cítím se unaveně. Těžko se závodí s holkou, co je o deset let mladší. Na druhou stranu bylo možná výhodou, že už mám trochu jiné starosti a tolik neřeším soutěž, jako když se bojuje o limit," prohlásila Dubnova. Dodejme, že velmi velkou útěchou pro stříbrnou Novou bylo splnění limitu pro ME do 22 let. Třetí se 180 cm skončila rekonvalescentka Oldřiška Marešová.

Na stýplu si pro svůj třetí titul doběhla Michaela Drábková, která protla cíl v čase 11:00.97. "Za titul jsem ráda, ale čas mohl být lepší. Podepsalo se na tom asi i počasí, radši běhám v chladu než ve vedru," svěřila se 20letá závodnice z Nového Města nad Metují. Čtvrt minuty za ní si pro stříbro doběhla o dvě dekády starší Ivana Sekyrová ze Sokolova, na stupně vítězů je doplnila Barbora Jíšová z USK Praha. Mezi muži se z prvenství těšil Lukáš Olejníček z Moravské Slavie Brno, který dokázal stlačit svůj čas o 87 setin pod devět minut. "Titul mě těší, ale můj trenér Michael Nejedlý jich má jedenáct, tak mi jich ještě deset chybí. Jinak mě však překvapilo, jak snadné vítězství to bylo. Divil jsem se, jak kluci odpadali," kroutil hlavou Olejníček, jehož na stupně doplnili Josef Havlíček ze Sokola Budějovice a slávista Martin Edlman.

Rychlou osmistovku ukázala divákům
Tereza Čapková, když po soloběhu vyhrála rozběh v čase 2:04.17. "Podobně rychle jsme s trenérem plánovali běžet, takže jsem spokojená. Do finále ale s největší pravděpodobností nenastoupím, a to jednak kvůli zdravotním problémům, jednak abych důstojně reprezentovala na ME družstev," nechala se slyšet svěřenkyně Jana Pernici.

Tradiční tečku programu dělají štafety na 4x100 metrů a v Táboře tmu nebylo jinak. Mezi ženami se s přehledem prosadil kvartet USK Praha ve složení Mazáčová, Procházková, Schmidová, Táborská, časem 44.77 navíc zůstal jen 16 setin od rekordu mistrovství sousedního Olympu z šampionátu 2011. Brněnský Olymp byl dnes stříbrný za 45.88. To, že byly vysokoškolačky za Strahova na stupních v osmi, určila sestava USK "B" po výkonu 46.74.
Nejrychlejší mezi muži byla juniorská reprezentace, která však do medailového dělení zasáhnout nemohla (po čase 40.73 chyběly i setinky k limitu pro MEJ). A tak titul putoval na Spartak Praha 4 zásluhou čtveřice Feher, bratři Šulcové, Benda za 40.94. O devět desetin zpět finišovala pražská Slavie, výraznější odstup pak už dělil bronzové Kladno.

Výsledky

Adam Pražák, Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Fotogalerie